$
בארץ

אושר לקריאה שנייה ושלישית: חברות יחויבו לפרט ממה מורכב התשלום הקבוע בחשבונות

ועדת הכלכלה אישרה הצעת חוק לפיה בעל עסק יוכל לגבות "דמי שימוש קבועים" בעסקה מתמשכת, אך ורק אם יפרט בחשבונית את המרכיבים שעבורם נגבה התשלום

שחר אילן 12:3803.01.18

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק המחייבת חברות לפרט בחשבוניות למנויים עבור מה הן גובות תשלום קבוע. זאת, כדי לסכל מצב שבו התשלום הקבוע כולל מרכיבים שפג תוקפם או שלא הוסכם להם. יוזם הצעת החוק ח"כ איתן כבל הסביר שהצעת החוק נולדה אחרי שהתברר לו שבזק המשיכה לגבות ממנו דמי שימוש עבור מכשירי הזמיר והעפרוני שיצאו משימוש לפני שנה.

 

מדובר בתיקון לחוק הגנת הצרכן הקובע שבעסקה מתמשכת בעל עסק יוכל לגבות "דמי שימוש קבועים" אך ורק אם יפרט בחשבונית את המרכיבים שעבורם נגבה התשלום ואת עלותם. ההצעה תיכנס לתוקף 5 חודשים לאחר פרסומה ברשומות, וחברה שתפר את החוק צפויה לעיצום כספי בסך 22 אלף שקל.

 

להצעה התנגדו נציגי חברות התקשורת והגז וכן רגולטורים דוגמת רשות החשמל ורשות המים, אבל כבל סרב לבקשות החרגה. נציגת רשות החשמל, מירב יוסף, ונציג רשות המים, עומר ורדי, הסבירו כי הם מפקחים על חברת החשמל והתאגידים ומחייבים אותם לפרט את התשלומים בחשבון. נציג משרד האנרגיה, נחום יהושוע, טעם גם הוא כי ענף הגפ"מ עבר שינוי והוגברה השקיפות בחשבוניות הגז. כבל אמר בתגובה כי אם המצב בחברות הללו טוב יותר, אז אין בעיה שיפרטו.

 

ח"כ איתן כבל. "לא יכול להיות שצרכן לא ידע על מה הוא משלם" ח"כ איתן כבל. "לא יכול להיות שצרכן לא ידע על מה הוא משלם" צילום: מיכאל קרמר

 

לדבריו, "תשלום קבוע" הוא לא איזה סוד צבאי או הנוסחה של קוקה קולה. "לא יכול להיות שצרכן לא ידע על מה הוא משלם. אם אתם לא יודעים להסביר לי את התשלום הקבוע אז תבטלו אותו. לא ביקשנו שתחזירו כסף לצרכן. בסך הכול ביקשנו הסבר", אמר.

 

הוא הזכיר כי כל הצעת החוק הזו נולדה בגלל בזק, שגבתה ממש עד לאחרונה, בתוך אותו "תשלום קבוע", תשלום עבור מכשירי הזמיר והעפרוני שיצאו משימוש לפני שנים. "כבר לפני שלוש שנים החברה התחייבה להוריד את זה, אבל הפסיקה את הגבייה רק לפני מספר חודשים ובמשך שנים לקחה על זה מיליונים", אמר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x