$
בארץ

סמוטריץ' טרפד דיון על החרגת אילת מחוק המרכולים

למרות שנראה היה כי הסיעות החרדיות מוכנות להעלים עין בהקשר של אילת, פנייתו הישירה אליהן לא הותירה להן שום ברירה אלא להצטרף לדרישה שהחוק לא יפתח

שחר אילן 11:5803.01.18

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי סיכל ישיבות של ועדת הפנים ודיון במליאה שנועדו להחריג את אזור בתי המלון באילת מחוק המרכולים. בליכוד נאבקים להוציא את חנויות הנוחות בתחנות הדלק ואת אילת מהחוק. עמדת הפשרה החדשה שלו הייתה הוצאת אזור בתי המלון באילת ונראה שחלקים בסיעות החרדיות היו מוכנים להעלים עין ולהסתפק בהתנגדות להצעה ולא בטרפוד שלה. הכנסת השינוי הזה לחוק, לאחר שכבר אושר לקריאה שניה ושלישית, דרשה דיון בוועדה ובמליאה.

 

 

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' ח"כ בצלאל סמוטריץ' צילום: עומר מסינגר

 

 

אלא שח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי פנה בשאלה ישירה לסיעות החרדיות האם הן מתנגדות. מצב כזה לא הותיר להן שום ברירה אלא להצטרף לדרישה שהחוק לא יפתח. סמוטריץ' אמר בתגובה "שדובר לפתוח את נושא אילת ואמרו לי שהחרדים מסכימים והכל יושב עלי. שאלתי את החרדים אם הם מסכימים והם אמרו שלא". סמוטריץ' גם טען שהחרגה של בתי המלון ולא של אילת כולה תקשה בהרבה להגן משפטית על החוק בבג"ץ. זאת, משום שלא ניתן יהיה להסביר למה בתי המלון באילת מוחרגים ובתי המלון בים המלח או בטבריה לא.

 

מקור ביהדות התורה אמר שלא רק סמוטריץ' מתנגד לכל שינוי של החוק אלא גם ח"כ יעקב ליצמן ממפלגתו. זאת, על רקע הנחיות שקיבל מהאדמו"ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר, לא להסכים לשינויים בחוק.

 

הליכוד מעוניין להכניס מספר החרגות לחוק המרכולים: החרגה של חנויות הנוחות בתחנות הדלק, החרגה של אילת ואולי גם החרגה של חנויות נוחות מתחת ל-50 מ"ר מחוץ לחנויות הדלק. לשם כך הגישו חברי הליכוד הסתייגויות ברוח זו. ההסתייגויות נדחו בוועדה אבל העלאתן להצבעה מאפשרת לאשר אותן במליאה. הוויכוח על ההחרגות היה אחת הסיבות לדחיית ההצבעה על החוק בשבוע. זאת, בנוסף לחשש שלא יהיה להצעה רוב.

 

יוזמת חוק המרכולים מעניקה לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת. יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". עם זאת, החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות.

 

משמעות ההצעה היא שגורמים חרדיים יוכלו לעתור לבג"ץ כנגד עיריות שמאפשרות פתיחת חנויות בשבת כפי שעשו בתל אביב. אבל אותן עיריות לא יוכלו להעביר חוקי עזר שמאפשרים פתיחת חנויות בשבת משום ששר הפנים יוכל לסכל זאת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x