$
בארץ

הישג לאופוזיציה: דחייה של שבוע בהצבעת הכנסת על חוק המרכולים

ההצבעה על הצעת החוק היתה מיועדת למחר; אולם בשלב זה לקואליציה אין רוב להעברתו, בין היתר בגלל שהאופוזיציה מסרבת לספק קיזוז לשר לשירותי דת דוד אזולאי ולח"כ יהודה גליק, והחלטת ישראל ביתנו להתנגד להצעה

שחר אילן 22:3301.01.18

הצבעת הכנסת על חוק המרכולים שתוכננה למחר (ג') נדחתה בשבוע. מוקדם יותר היום אישרה ועדת הפנים של הכנסת את הצעת החוק, המסמיכה את שר הפנים למנוע פתיחת מרכולים בשבת, לקריאה שנייה ושלישית, וזאת ברוב של 8 נגד 6. אולם בעקבות חילוקי דעות קשים בין האופוזיציה והקואליציה, ואף בתוך הקואליציה עצמה, הסתמן כי אין רוב להצעה בשלב זה. הדחייה קיבלה את אישור המפלגות החרדיות שעד עתה דרשו להעלות את ההצבעה כבר השבוע.

 

הקושי של הקואליציה בגיוס הרוב נבע מהחלטת ישראל ביתנו להתנגד להצעה, מהיעדרות השר דוד אזולאי מש"ס המאושפז בבית חולים, היעדרות ח"כ יהודה גליק מהליכוד עקב פטירתה של אשתו והודעת ח"כ טלי פלוסקוב מכולנו שתצביע נגד החוק.

 

יואל חסון יואל חסון צילום: יואב דודקביץ

 

כן הוא נבע המדיניות הנחרצת שהוביל יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון, המשמש כמרכז האופוזיציה, לפיה לא יינתנו קיזוזים לאזולאי ולגליק. חסון נחשב לאחראי הראשי להתעוררות באופוזיציה בשבועות האחרונים. עבור יו"ר הקואליציה החדש ח"כ דוד אמסלם מהליכוד מדובר בתקלה מאוד לא נוחה.

 

חסון אמר בתגובה ש"מדיניות האין קיזוזים ושיתוף פעולה מצוין של האופוזיציה הוכיחו את עצמם. הקואליציה הזיעה ועדיין נשארה ללא רוב". לדבריו, "עכשיו יש לחברי הכנסת בקואליציה הזדמנות לסגת מהחוק הרע הזה".

 

יו"ר סיעת יש עתיד ח"כ עפר שלח אמר ש"המאבק הנחוש שהובלנו הביא לדחייה של חוק המרכולים הדורסני והפוגע. יחד אתו נדחה החוק המופרך שאמור להחזיר את ליצמן לממשלה כסגן שר". לדבריו, "זה ניצחון אדיר במאבק נגד הממשלה הגרועה הזו, והחוקים המופרכים והמושחתים שהיא מעלה למען ההישרדות הפוליטית שלה". ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו אמרה ש"זוהי הזדמנות מצוינת למקדמי החוק המפלג לרדת מהעץ עליו טיפסו".

 

דרעי נגד האופוזיציה

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי תקף בחריפות את מתנגדי החוק המסרבים להעניק קיזוז. הוא ציין שבהצבעה על אישור החוק בקריאה ראשונה אזולאי ביקש להגיע ודרעי סידר לו בסופו של דבר את הקיזוז עם יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון.

 

"אני שומע על ההתנהגות חסרת התקדים של האופוזיציה ואני כולל בזה גם את ישראל ביתנו ומשתומם על חוסר האנושיות של החברים כאן, להיות אטומים לאנשים הנמצאים ברגעיהם הקשים ביותר. האם זה המסר שאנחנו רוצים להעביר לציבור?", שאל דרעי בישיבת סיעה, "אני קורא לראשי הסיעות האופוזיציה להתעשת ולחזור להיות בני אדם. ההצבעה תעבור בכל מקרה, אל תהפכו את הוויכוח הפוליטי למפגן של חוסר אנושיות".

 

ליצמן, נתניהו ודרעי. "נתניהו מתקפל ונכנע להם בכל דבר" ליצמן, נתניהו ודרעי. "נתניהו מתקפל ונכנע להם בכל דבר" צילומים: עמית שעל, אוליבייה פיטוסי, אלכס קולומויסקי

 

דרעי טען ש"בלי החוק הזה נהנה עדים לשיטפון אדיר של רשתות, חנויות ובתי עסק שייפתחו את שעריהם בשבת ויהפכו את יום השבת הקדוש ליום השופינג הלאומי". לדבריו, "אנחנו לא מאמינים בחקיקה דתית ודוגלים באיש באמונתו יחיה. הכפייה הפעם מגיעה מהצד השני". 

 

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד אמר שבישיבת הסיעה של יש עתיד שחוק המרכולים "יתלה על העיר שלכם שלט 'סגור', וזהו. יסגרו לכם את העיר סתם כדי להראות שהם יכולים. כי המפלגות החרדיות רוצות להראות שהן יכולות להגיד לחילונים ולמסורתיים מה לעשות ואיך לחיות. ונתניהו, בגלל החקירות שלו, מתקפל ונכנע להם בכל דבר".

 

ואילו שר הביטחון אביגדור ליברמן מישראל ביתנו האשים את דרעי ב"שיאים חדשים של ציניות של הפוליטיקה הישראלית".

 

לדבריו, "אכן לא מובן לי למה יש צורך להצביע על חוק המרכולים בכנסת ביום שאחד החברים בליכוד קובר את אשתו. פנינו להנהלת הקואליציה וביקשנו לדחות את חוק המרכולים לשבוע הבא. זה לא חוק שעתידה של מדינת ישראל תלויה בו. אין בזה שום דחיפות. לא הייתה שום סיבה לא לדחות את ההצבעה. גם להתעקש להצביע דווקא היום וגם להאשים אותנו שלא רצינו להתקזז זה בדיוק 'גם רצחת וגם ירשת'".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x