$
בארץ

מחלוקת קשה וחילופי האשמות בקואליציה בנושא הורדת חזקת הגיל הרך

המחלוקת החלה לאחר שיו"ר ועדת הכנסת, יואב קיש ביקש לאשר לקריאה ראשונה את ההצעה להוריד את גיל חזקת הגיל הרך לשנתיים. ח"כ רחל עזריה: "המהלך יפגע בילדים שזקוקים ליציבות בתוך תהליך גירושין טראומטי"

שחר אילן 14:1601.01.18
מחלוקת קשה בקואליציה בנושא חוק הורדת חזקת הגיל הרך. ישיבת הוועדה שעמדה לדון היום בהצעת החוק לא התקיימה. במקום זה התכנס דיון פנימי של הקואליציה שהסתיים בפיצוץ בין יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש מהליכוד, שרצה לקדם את החוק, לבין יו"ר סיעת הבית היהודי שולי מועלם ויו"ר ועדת הרפורמות ח"כ רחל עזריה מכולנו שמבקשות להסתפק בלמתן אותו.

 

 

 

החוק הקיים קובע שבמקרה של גירושין רשאי בית המשפט למסור את האחריות לילד על פי שיקולים של טובת הקטין רק מגיל 6 ומעלה. עד גיל 6 קובע החוק שהילדים יימסרו למשמרת האם, אלא אם יש סיבות מיוחדות לקבוע אחרת ("חזקת הגיל הרך").

 

ח"כ יואב קיש ח"כ יואב קיש צילום: יואב דודקביץ

 

 

במשך שנה היה נושא ביטול או מיתון חזקת הגיל הרך תקוע בקואליציה. זאת בשל המחלוקת בין קיש שביקש לבטל אותה כליל לח"כ שולי מועלם מהבית ההודי שביקשה להוריד אותה לגיל 4 בלבד. במאי אישרה הכנסת בקריאה טרומית פשרה, שהציע יו"ר הקואליציה אז דוד ביטן מהליכוד, לפיה ירד הגיל לשנתיים. הוקמה ועדה משותפת (שמורכבת מנציגי שתי ועדות) לדיון בהצעת החוק שקיימה מספר ישיבות.

 

היום ביקש קיש לאשר את ההצעה להוריד את גיל חזקת הגיל הרך לשנתיים לקריאה ראשונה בוועדה, אך נתקל בהתנגדות של מועלם ועזריה. הן התבססו על עמדת משרד הרווחה שמתנגד להורדת גיל החזקה אל מתחת ל-3. קיש האשים את מועלם ועזריה ב"הפרת הסיכומים הקואליציוניים בנושא חזקת הגיל הרך". הוא הודיע שעד להעברת הצעת החוק בקריאה ראשונה לא יעבור מתפקיד יו"ר ועדת הכנסת לתפקיד יו"ר ועדת הפנים. סביר להניח שעשה זאת משום שתפקיד יו"ר ועדת הכנסת מאפשר לו מנופי לחץ גדולים של עיכוב וניתוב הצעות חוק של הבית היהודי וכולנו.

 

עזריה אמרה ש"הניסיון להעביר את קיצור חזקת הגיל הרך במחטף, נעשה בניגוד לסיכום הפנים קואליציוני, לפיו החוק הזה יקודם רק בהסכמות". לדבריה, "המהלך יפגע בסופו של דבר בילדים שזקוקים ליציבות בתוך תהליך גירושין טראומטי. העמדה של משרד הרווחה ברורה, ילד בגיל 3 צריך הורה עיקרי אחד ולא יכול לנדוד בין בתים במקרים של אי הסכמה בין ההורים". עוד אמרה ש"לא אתן לאיומים והפחדות להשפיע על עבודת החקיקה ולפגוע בסופו של דבר בילדים שזקוקים להגנה ויציבות".

מועלם לא הייתה מעוניינת להגיב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x