$
בארץ

חוק המרכולים אושר בוועדת הפנים: יעלה לקריאה שנייה ושלישית

אם לא יחולו שינויים, ההצעה צפויה להגיע הערב למליאה לדיון שיימשך אל תוך הלילה. ראש עיריית אילת: "העיר תלך לאבדון". הח"כים מאשימים: "הליכוד מנסה להחריג תחנות הדלק למען בעלי ההון"

שחר אילן 13:3401.01.18

ועדת הפנים של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את חוק המרכולים ברוב של 8 נגד 6. אם לא יחלו שינויים, ההצעה צפויה להגיע לדיון במליאה היום בערב בדיון שימשך אל תוך הלילה.

 

ההצעה מעניקה לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת. יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". עם זאת, החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות.

 

משמעות ההצעה היא שגורמים חרדיים יוכלו לעתור לבג"ץ כנגד עיריות שמאפשרות פתיחת חנויות בשבת כפי שעשו בתל אביב. אבל אותן עיריות לא יוכלו להעביר חוקי עזר שמאפשרים פתיחת חנויות בשבת משום שר הפנים יוכל לסכל זאת.

 

 

סופרמרקט am pm (ארכיון) סופרמרקט am pm (ארכיון) צילום: צביקה טישלר

 

כל הצעות הפשרה שעליהן דיבר יו"ר ועדת הפנים מהליכוד ח"כ דודי אמסלם לא אושרו. עם זאת, העובדה שחלקן הועלו כהסתייגויות תאפשר להצביע עליהן שוב במליאה. כך יתאפשר להמשיך לדון עליהן בקואליציה עד להצבעות במליאה. מדובר בהצעות לקבוע שהחוק לא יחול על חנויות נוחות בתחנות דלק ועל פיצוציות ששטחן עד 50 מטר וכן בהצעה להחריג את אילת מהחוק.

 

ראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי הזהיר בדיון שאם יעבור החוק, "העיר תלך לאבדון. החוק יביא כליה והרס על העיר אילת. לא תהיה תיירות ולא תהיה כלכלה". הוא הסביר ש"זו העיר היחידה בישראל ש-90% מכלכלתה מבוססת על תיירות בסופי שבוע". כן ציין ששני עסקים גדולים שלא פעלו בשבת, איימקס ועיר המלכים, נסגרו. לדבריו, אין אפשרות באילת לפעילות שלא מתקיימת בשבת.

 

"לא ייתכן שחנויות שבשליטת תשובה ישארו פתוחות וחנויות מעבר לרחוב ייסגרו"

 

ח"כ מיכל רוזין ממרצ תקפה את הצעת הקואליציה להחריג חנויות נוחות בתחנות דלק. "לא ייתכן שחנויות שבשליטת בעלי הון כמו תשובה יישארו פתוחות וחנויות ממעבר לרחוב יסגרו כי הן לא בשליטת בעלי הון". ח"כ יעל גרמן מיש עתיד אף משכה הסתייגות של סיעתה שהציע לאפשר הפעלת חנויות בתחנת דלק כדי לא לאפשר לקואליציה להצביע בעדה.

 

ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו שאלה "איפה הליכוד הליברלי של פעם? תנועת 'חירות' שחרטה על דגלה 'הקודש, לא על חשבון החופש!'. אתם מחוקקים פה חוק שכולו כפייה דתית ושבירת הסטטוס-קוו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x