שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הקואליציה מתקשה להשיג רוב לחוק המרכולים; באופוזיציה הבהירו כי לא יאפשרו קיזוזים

ח"כ טלי פלוסקוב מכולנו הודיעה כי תצביע נגד החוק, אם היא תעמוד בעמדתה הרי שלאופוזיציה יש רוב נגד הצעת החוק במליאה

שחר אילן 11:1101.01.18

קשיי הקואליציה בהשגת רוב לחוק המרכולים הולכים וגוברים. ח"כ טלי פלוסקוב מכולנו פרסמה הודעה לפיה תצביע נגד החוק. אם פלוסקוב תעמוד בעמדתה הרי שלאופוזיציה יש רוב נגד הצעת החוק במליאה.

 

בהודעה של פלוסקוב נאמר ש"אני מחוייבת לקואליציה ולמפלגת כולנו אך הצעת החוק הזו אינה תואמת את האג'נדה שלי. כיהודייה, אני רואה בשבת ערך מהותי במדינה יהודית ודמוקרטית, אך אני גם מאמינה כי כפייה דתית רק מעמיקה את השסע בין דתיים וחילוניים, ולכן אני מתכוונת להתנגד להצעת החוק הזו".

 

האפשרות של הקואליציה לקיים היום במליאה את ההצבעה על חוק המרכולים פחתה הבוקר לאחר פטירת יפה גליק, רעייתו של ח"כ יהודה גליק מהליכוד. עד אז הסתמן שוויון 58 ולאחר הפטירה יתכן שיש לאופוזיציה רוב כל זמן שגליק באבל. יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון הבהיר שהוא עומד על עמדתו ש"לא יהיו קיזוזים". עמדה זו מתייחסת גם לשר לשירותי דת דוד אזולאי הנמצא בבית חולים.

 

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דוד אמסלם מהליכוד הוציא מהדיון על חוק המרכולים את יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין חיים ביבס, מהפעילים החזקים במפלגתו. זאת לאחר שביבס דרש זכות דיבור ואמסלם סרב לאפשר לו לדבר באמצע הדיון. ביבס לא היה בדיון על החוק ביום חמישי ואמסלם טען שהדיון כבר התקיים ועכשיו יש הצבעות על ההסתייגויות.

 

 

 

 

ביבס אמר לאמסלם: "תעצור לשתי דקות לשמוע את עמדת השלטון המקומי. תעצור את האמוק". קודם לכן קרא ביבס לעבר הח"כים: "אתם נראים בושה וחרפה. אתם מצביעים על דבר שאין לכם מושג בו. אתם תביאו לחילול שבת"

 

ח"כ דוד אמסלם ח"כ דוד אמסלם צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

בתוך כך, היועץ המשפטי של ועדת הפנים של הכנסת של הכנסת עו"ד תומר רוזנר אומר ששר הפנים יחליט לגבי חוקי העזר החדשים המתירים מסחר בשבת לפי חוק המרכולים החדש ולא לפי פקודת העיריות הקיימת. משמעות הדבר היא שחוקים אלה יהיו טעונים אישור מפורש של שר הפנים ולא כמו היום יכנסו לתוקף אם הוא לא יתנגד. חוקי עזר המתירים הפעלת פיצוציות ומרכולים בשבת עברו בשבוע האחרון בראשון לציון ובגבעתיים במטרה להקדים את חקיקת חוק המרכולים. אבל לפי חוות הדעת של רוזנר הדבר לא יעזור.

 

על פי פקודת העיריות הקיימת מיום שיוגשו חוקי העזר החדשים, לשר הפנים יש 60 יום כדי לגבש את עמדתו לגביהם. אם אינו מביע עמדה החוק נכנס לתוקף. ברור שדרעי יפסול את החוק, אבל האפשרות לעתור לבג"ץ כנגדו, כפי שעשתה עיריית תל אביב, נוחה בהרבה על פי ההסדר הישן. רוזנר אמר שאם בינתיים יכנס לתוקף חוק המרכולים ה"שר יהיה חייב לפעול לפי ההסדר החדש". הוא ציין שעמדה זו מקובלת על היעוץ המשפטי של משרד הפנים, אבל לא אמר מה עמדת היועץ המשפטי לממשלה.

ועדת הפנים של הכנסת החלה הבוקר לדון בהצעת חוק המרכולים שיזם שר הפנים אריה דרעי מש"ס. לקואליציה יש בוועדה רוב של 8 נגד 7 והיא דוחה הסתייגות אחר הסתייגות. בפתח הדיון הגיש יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם מהליכוד הסתייגויות משלו שלפיהן חוק המרכולים לא יחול על אילת ויהיה הוראת שעה (חוק זמני) לחמש שנים. כן הודיע על הצטרפות להסתייגויות שלפיהן החוק לא יחול על חנויות נוחות. לא ברור האם לעמדה הזו יש משמעות מעשית מבחינת החוק. 

אריה דרעי שר הפנים אריה דרעי שר הפנים צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

 

הצעת חוק המרכולים של שר הפנים מעניקה לדרעי סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת. יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". עם זאת, החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות.

 

משמעות ההצעה היא שגורמים חרדיים יוכלו לעתור לבג"ץ כנגד עיריות שמאפשרות פתיחת חנויות בשבת כפי שעשו בתל אביב. אבל אותן עיריות לא יוכלו להעביר חוקי עזר שמאפשרים פתיחת חנויות בשבת משום ששר הפנים יוכל לסכל זאת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x