$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מקרה או שיטה? גלנט מינה מקורבת מהשירות הצבאי לסמנכ"לית במשרדו

שר הבינוי והשיכון מינה את סיגלית גבאי, מנהלת אגף במשרד, לסמנכ"לית משאבי אנוש באופן זמני ללא מכרז. גם לתפקידה הקודם מונתה באותו אופן, ולאחר מכן המינוי הזמני הפך קבוע. הנציבות: "לא יתאפשר מילוי מקום ליותר מ־30 יום ללא מכרז"

אמיתי גזית 06:5401.01.18

השר יואב גלנט מינה מקורבת אליו לתפקיד בכיר במשרד הבינוי והשיכון בניגוד לנהלי נציבות שירות המדינה. המקורבת, סיגלית גבאי, שירתה תחת גלנט בזרוע היבשה וכבר מכהנת בתפקיד בכיר במשרד, שגם לו מונתה לאחר שהוצנחה בו כממלאת מקום.

 

מנכ"ל המשרד חגי רזניק הודיע בשבוע שעבר לעובדים על מינויה הזמני של סיגלית גבאי לסמנכ"ל בכיר הון ומינהל ‑ תפקיד המקביל לסמנכ"ל משאבי אנוש במגזר הפרטי. על פי ההודעה, גבאי תמשיך לכהן גם בתפקידה הנוכחי - מנהלת אגף א' הון אנושי. החוק מחייב לאייש משרה פנויה רק דרך מכרז כדי לשמור על שוויון הזדמנויות, ולהציב את המועמד המתאים ביותר לתפקיד. על פי נוהלי נציבות שירות המדינה, הטלת תפקיד ממלא המקום על עובד קיים מותרת במקרים חריגים בלבד, כל עוד הדבר לא פוגע בהליכי המכרז לאיוש קבוע של המשרה.

 

 

 

אך הסמנכ"ל שגבאי מחליפה ‑ משה סוברנו בן ה־67 ‑ פרש לגמלאות. יציאתו הצפויה לפנסיה ידועה לעובדי המשרד זה זמן רב ומשום כך אינה מקרה חריג. לפי עובדים במשרד, לו גלנט היה רוצה בכך, אפשר היה להיערך בזמן להחלפת סוברנו בהליך מכרזי תקין ולא באמצעות ממלאת מקום. העובדים לא הופתעו ממינויה של גבאי, שכן לדבריהם היא סומנה מתחילת דרכה במשרד לתפקיד, בשל היכרותה המוקדמת את גלנט מהצבא. גם לתפקיד הנוכחי (מנהלת אגף א' הון אנושי) מונתה ב־27 בנובמבר 2016 באופן זמני, ובאישור מיוחד של נציבות שירות המדינה.

 

באותה עת הנציבות אישרה את מינויה הזמני לאחר שבמשרד הבינוי טענו כי נכשל מכרז פנימי לאיוש התפקיד, והתחייבו כי גבאי תמלא את התפקיד עד שיפורסם מכרז חדש. בסופו של דבר, רק חצי שנה אחרי מינויה נערך מכרז מחדש, ובמאי 2017 הופץ מייל לעובדי המשרד בו הודעה כי גבאי נבחרה למלא על בסיס קבוע את התפקיד שביצעה עד אותו מועד על תקן זמני. כעת חושדים העובדים כי התהליך יחזור על עצמו, וגבאי תהפוך בסופו של דבר לסמנכ"לית קבועה.

 

 

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט. מינויים ללא מכרז שר הבינוי והשיכון יואב גלנט. מינויים ללא מכרז צילום: נמרוד גליקמן

 

נוהל המינויים הזמניים אינו חדש במשרד בעידן גלנט. כפי שנחשף ב"כלכליסט", יוסי חדד - מקורב נוסף לשר- מונה לפני כמה חודשים לממלא מקום מנהל מינהל מרקם ותיק ואוכלוסיות. חדד פיקד על יחידת הגששים של פיקוד הדרום, וכשגלנט מונה לשר הבינוי, מינה אותו לראש אגף לטיפול במיעוטים, ללא מכרז (דבר המותר בהיותו יוצא צבא). אחר כך מונה לממלא מקום מנהל מינהל ותיק, עד שצבר את הניסיון הנדרש כדי להתמודד על התפקיד באופן קבוע.

 

תכתובות דואר אלקטרוני שפורסמו ב"כלכליסט" הצביעו כי המכרז תפור לחדד, והוא הוקפא בשל כך וגם בעקבות טענות על התעמרות של חדד בעובדים הכפופים לו. מינוי תמוה נוסף לו אחראי גלנט הוא מינויו של חיים אביטן, לשעבר ראש העיר חדרה, למנכ"ל הרשות להתחדשות עירונית ‑ למרות הסתייגות היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט.

 

ממשרד הבינוי נמסר כי: "כלל המינויים במשרד נעשים על פי הכללים והנחיות נציבות שירות המדינה". מנציבות שירות המדינה נמסר כי: "במסגרת אישור תוכניות העבודה של המשרדים ל־2018, ייקבעו מועדים ברורים ליציאה למכרזים ויובהר למשרדים שמילוי מקום מעל 30 יום לא יתאפשר אם לא יפורסם מיידית מכרז לתפקיד".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x