$
בארץ

In Depth

קק"ל תצטרך לבחור: מיסוי למשך 5 שנים או תשלום 2.2 מיליארד שקל

מחר, בעוד הסכסוך בין הקרן לאוצר בשיאו, תובא לאישור ועדת הכספים הצעת חוק מיסוי קק"ל שתציע לקרן בחירה בין שתי אפשרויות. הקרן תחויב להעביר את החלטתה עד ה-10 בינואר - יום לפני הגשת התקציב לממשלה

שחר אילן 15:4030.12.17
הצעת חוק מיסוי קק"ל שתובא ביום ראשון לאישור ועדת הכספיים של הכנסת תציע לקרן בחירה: להעביר 65% מהכנסותיה בשנתיים הקרובות, סכום המוערך ב-2.2 מיליארד שקלים, למדינה לבין מיסוי בחמש השנים הקרובות. קק"ל תחויב להודיע על החלטתה למדינה עד ה-10 לינואר כלומר יום לפני הגשת התקציב לממשלה. מ-2023 יוחל המיסוי בקביעות.

 

לפני חודשיים הושג הסכם במשבר קק"ל במסגרתו התחייבה הקרן להעביר 1.8 מיליארד שקלים למדינה בשנים 2017-2019. אלא שביום שני החליט דירקטוריון קק"ל להתנות את ההעברות בכך שלקק"ל יישארו רזרבות של 1.5 מיליארד שקל. הממשלה החליטה בתגובה לקדם מחדש את חוק מיסוי קק"ל שיגיע ביום ראשון לדיון בוועדת הכספים של הכנסת.

 

הבעיה של האוצר היא שמיסוי קק"ל אינו פותר את החור שנוצר בתקציב 2018 ו-2019. זאת משום שמיסוי נכנס לצד ההכנסות של התקציב ואינו מאפשר לחרוג ממגבלת ההוצאה. לעומת זאת העברת תקציב מקק"ל נכנסת לצד ההוצאה ומאפשרת הגדלה. לכן הצעת החוק קובעת שאם תבחר קק"ל במסלול של 65% מההכנסות, הסכום יחשב כהוצאה מותנית בהכנסה וישמש לביצוע פרויקטים לאומיים.

 

יו"ר קק"ל דני עטר יו"ר קק"ל דני עטר צילום: עומר מסינגר

 

 

אלא שההצעה הזו מותירה את ההחלטה בידי קק"ל, כלומר אינה מבטיחה סגירת החור בתקציב. ההערכה היא שקק"ל תידרש לשלם מיסים של 400-500 מיליון שקל לשנה, כלומר כ-2.2 מיליארד בחמש שנים. קשה לראות סיבה כלכלית למה שהיא תעדיף לתת סכום דומה מראש. ממילא, נראה שמדובר בהמשך הורדת הידיים בדרך להסכם נוסף. אם לא ימצא פתרון להעברת הכסף, האוצר מתכוון להכניס להתאמות המתוכננות בתקציב 2018 קיצוץ רוחבי (פלאט) של מיליארד שקל ולתקציב 2019 קיצוץ רוחבי של 800 מיליון.

 

במהלך השבוע נרשמה הסלמה גדולה בעוצמת הסכסוך בין האוצר לקק"ל וביחוד ההתקפות ההדדיות. בכיר באוצר האשים את יו"ר קק"ל דני עטר בשקרים, הולכת שולל וביזוי ראש הממשלה". הוא טען ש"עטר ברח מההסכם ברגעי האחרון ולציבור חסרים 1.8 מיליארד שקל, כי דני עטר החליט שהוא לא רוצה לתת וקק"ל זו הקופה הקטנה שלו". בכיר בקק"ל אמר שמנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד הוא "פירומן ושקרן". לדבריו "באב"ד הוא שמבזה את ראש הממשלה ומכניס אותה לעימות של קיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x