שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

58 סגני ראשי ערים וחברי מועצה ברשויות המקומיות חתמו על מכתב התנגדות לחוק המרכולים

סגני הערים וחברי מועצה ברשויות המקומיות מטעם "ישראל ביתנו" קוראים לכל נבחרי הציבור ברשויות המקומיות "לפעול בכל האמצעים" נגד החוק. בתוך כך, בדיון היום בוועדת הפנים אמר ח"כ ישראל אייכלר כי ההתבוללות בארצות הברית - היא שואה שקטה שמשמידה יהדות

שחר אילן 12:1628.12.17

58 סגני ראשי ערים וחברי מועצה ברשויות המקומיות מטעם מפלגת 'ישראל ביתנו' חתמו על מכתב התנגדות לחוק המרכולים וקוראים לכל שארי נבחרי הציבור ברשויות המקומיות "לפעול בכל האמצעים" נגד החוק. הם טוענים ש"הצעת החוק משנה באופן דרמטי את הסטטוס-קוו הקיים מזה שנים במטרה לפגוע במרקם החיים של התושבים החילונים ולאלץ אותם לחיות תחת כפייה דתית". בין החותמים סגן ראש עיריית אשדוד ולדימיר גרשוב, סגנית ראש עיריית כרמיאל רינה גרינברג וסגן ראש עיריית עכו זאב נוימן.

 

 

 

בתוך כך, הבוקר אמר ח"כ ישראל אייכלר בדיון על חוק המרכולים בוועדת הפנים של הכנסת שמכינה את הצעת החוק לקריאה שניה ושלישית, כי  "השואה השקטה בארצות הברית זו התבוללות. זו השמדה של היהדות. היחידים שישרדו ביהדות ארצות הברית זה היהודים ששומרים שבת. מכל יהדות ארצות הברית שלא שומרת שבת לא יישאר זכר". הדברים עוררו סערה וח"כ יעל כהן פארן מהמחנה הציוני קראה שזו "זילות של השואה". אייכלר הגיב ב"איזו חוצפה להפריע לי".

 

ח"כ ישראל אייכלר ח"כ ישראל אייכלר צילום: חיים צח

 

הצעת חוק המרכולים שיזם שר הפנים אריה דרעי מש"ס מעניקה לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת. יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". עם זאת, החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות.

 

משמעות ההצעה היא שגורמים חרדיים יוכלו לעתור לבג"ץ כנגד עיריות שמאפשרות פתיחת חנויות בשבת כפי שעשו בתל אביב. אבל אותן עיריות לא יוכלו להעביר חוקי עזר שמאפשרים פתיחת חנויות בשבת משום שר הפנים יוכל לסכל זאת.

 

ח"כ תמי זנדברג ממרצ אמרה בדיון ש"החוק הזה הוא קומבינה פוליטית שבאה להציל ראש ממשלה מושחת. הממשלה נותנת לתושבים נבוט בראש. זו לא מדינת הלכה". היא הציעה "פשרה היסטורית שתסגור מרכזי המסחר הגדולים ופתחת מרכולים קטנים ותאפשר תחבורה ציבורית". ח"כ ישראל אייכלר אמר ש"כל פעם שתמר תגיד שראש הממשלה מושחת, אומר ששופטי בג"ץ מושחתים".

 

ח"כ לאה פדידה מהמחנה הציוני אמרה ש"זה חוק שאומר שאם הקואליציה צריכה לשרוד כדאי לשלם לאחינו הדתיים ולזרוק את הדמוקרטיה והסטטוס קוו מהחלון". לדבריה, "החוק מסרס סמכות את הרשות המקומית" ושאלה: מה החוק הבא, כיסוי ראש"?. ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה שאל בתגובה "למה להשליך את השבת"? וטען שהחוק רק יתרום לייצוב הסטטוס קוו. "הדמוקרטיה באה אחרי המדינה היהודית". ח"כ יעל גרמן מיש עתיד אמרה ש"אין שום צורך בחוק כיוון שגם היום שר הפניה יכול לפסול חוקי עזר".

 

ישראל ביתנו הודיעה שתתנגד לחוק וגם תגיש הסתייגויות. ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו אמר ש"החוק הזה רחוק ממסורת ישראל כרחוק מזרח ממערב. אין דבר בינו לבין היהדות. כולו ניסיון לכפיה". ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו ביקרה את היעדרות יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס. היא אמרה לאנשי הקואליציה ש"תחליטו אם אתם סומכים על ראשי רשויות או שלא. לאן נעלם הליכוד הליברלי"? שאלה.

 

יו"ר ועדת המדע של הכנסת ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה אמר ש"הבקשה היא שאימא ואבא לא יעבוד בשבת. מבקשים הגנה מטייקונים". יו"ר סיעת ש"ס ח"כ יואב בן צור ש"לא יכול להיות שנהפוך למדינת 24/7 ואיש הישר בעיניו יעשה". עוד אמר ש"מדינה דמוקרטית מתנהלת לפי רוב" . ח"כ בצלאל סמוטריץ מהבית היהודי אמר ש"השבת מצדיקה כפיה. מדינה כל הזמן כופה, גם שירות ומס הכנסה. מדינת ישראל המקום היחיד בעולם שבו מפלגות שמאל מתנגדות לחקיקה סוציאלית".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x