$
בארץ

נחשף בוועדת הכספים: עלות אבטחת היישוב היהודי במזרח ירושלים - 100 מיליון שקל בשנה

הוועדה המשיכה היום בממרתון העברות במסגרתו עברו 24 מיליון שקל לאבטחת הרובע המוסלמי, סילוואן וראס אל עמוד. חה"כ יצאו נגד השימוש בהעברות כשלטענתם הדבר נועד להסתיר את העלות הכוללת של אבטחת מזרח ירושלים. גפני: "יש להכניס את הכסף לבסיס התקציב ולא להביא אותו שוב ושוב באמצעות העברות"

שחר אילן 14:1727.12.17

ועדת הכספים אישרה העברה של 24 מיליון שקל לאבטחת הישוב היהודי במזרח ירושלים. זאת, המסגרת מרתון ההעברות (שינויי בתקציב) של מיליארדים לקראת סוף השנה. במסגרת הדיון התברר שעלות אבטחת הישוב היהודי במזרח ירושלים עומדת על קרוב ל-100 מיליון שקל בשנה.

 

לא מדובר בשכונות היהודיות במזרח העיר, אלא בהתיישבות יהודית בלב שכונות ערביות: הרובע המוסלמי, סילוואן וראס אל עמוד. ח"כ מוסי רז ממרצ אמר ש"20 שנה יש תקציב מושחת. מאבטחים אנשים שפלשו לבתים". עוד טען שמביאים את ההעברות בהמשכים בסעיף נמוך מהאמתי כדי להסתיר את העלות האמתית. לשאלת ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני חשף נציג משרד הבינוי והשיכון את העלות המלאה של האבטחה לישוב היהודי במזרח ירושלים – 97 מיליון שקל בשנה.

 

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר שיש להכניס את הכסף לבסיס התקציב ולא להביא אותו שוב ושוב באמצעות העברות. הוא הסביר שהכספים מגיעים דרך משרד השיכון בין היתר כי המשרד לביטחון פנים לא מעונין לבצע את המשימה.

 

ויכוח התפתח גם על העברה של שני מיליון שקל לוועד היהודי בחברון. זאת במסגרת בקשה להעברות של 958 מיליון שקל לרשויות מקומיות. רוב הכסף מיועד לרשויות מקומיות ערביות ובדואיות. ההצמדה של תקציב להתנחלויות לתקציב לרשויות ערביות היא מנהג של האוצר כדי לאלץ את חברי הכנסת המתנגדים להעברת כספים להתנחלויות לאפשר זאת.

 

 

סילאוון, מזרח ירושלים סילאוון, מזרח ירושלים צילום: עמית שאבי

 

תקציב ועדת הישוב היהודי בחברון מורכב משני מיליון בבסיס ושני מיליון שקל קואליציוניים של יהדות התורה שאותם מתבקשת הוועדה לאשר. ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי אמר שבגלל שההעברה לוועד הישוב היהודי בחברון נדחית שוב ושוב הוועד מתקשה לשלם משכורות כבר מספר חודשים. לדבריו, "זו בושה וחרפה. זה חלק מחוק התקציב שאושר לפני שנה. איך יכול להיות שזה לא מבוצע?"

 

למרות התנגדות האופוזיציה מנהלת ועדת הכספים ישיבה מרתונית לאישור ההעברות התקציביות לפני סוף השנה. זאת, במקביל לפיליבסטר במליאה בנושא חוק ההמלצות. בכנסת מקובל שאין מקיימים דיונים בעת דיונים בשעת מליאה, אבל יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, נתן לישיבה הזו אישור מיוחד בשל הצורך להעביר את הכספים לפני סיום השנה.

 

עד עכשיו אושרו שינויים תקציביים בהיקף של שבעה מיליארד שקל, ביניהם שינויים פנימיים בתקציב הביטוח הלאומי בהיקף של 1.8 מיליארד שקל, 2.6 מיליארד שקל במשרד הבינוי והשיכון רובם למטרות פיתוח ומיליארד שקל למשרד לביטחון פנים בעיקר למטרת אבטחה בבתי ספר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x