$
בארץ

דיון סוער בוועדת הכספים על העברות תקציביות בשווי של מיליארדים; ח"כ שפיר: ההעברות מושחתות

למרות התנגדות חריפה של האופוזיציה החלה ועדת הכספים בישיבה לביצוע העברות תקציביות במקביל לדיון על חוק ההמלצות. האופוזיציה פתחה פיליבסטר מקביל. ח"כ גפני: "זה שההעברות הגיעו ברגע האחרון ז שערוריה"

שחר אילן 11:3127.12.17

למרות התנגדות חריפה של האופוזיציה החלה ועדת הכספים בישיבה לביצוע העברות תקציביות בשווי מיליארדים רבים, זאת במקביל לדיון במליאה על חוק ההמלצות. כתוצאה מכך החלה האופוזיציה בפיליבסטר גם בוועדה. התפתח דיון סוער ויו"ר הועדה ח"כ משה גפני מיהדות התורה הוציא מספר חברי כנסת מהאופוזיציה. ח"כ סתיו שפיר טענה ש"הדיון לא חוקי וההעברות פה מושחתות לא פחות מחוק ההמלצות".

 

 

 

הנוהג בכנסת הוא שאין מקיימים ישיבות של ועדות במהלך דיוני מליאה אלא במקרים חריגים ובאישור היו"ר. לכן למשל נדחתה מיום שלישי ליום חמישי ישיבת ועדת הפנים של הכנסת לאישור חוק המרכולים. על שולחן ועדת הכספים מונחות בקשות להעברות תקציביות בשווי מיליארדים רבים שחייבות לעבור עד סוף השנה אחרת יצטרכו המשרדים והספקים שלהם הם חייבים כסף להמתין חודשים עד שהכסף יגיע כעודפים. בחלק מהמקרים יגרום הדבר לשיתוק תקציבי.

 

מימין סתיו שפיר ומשה גפני מימין סתיו שפיר ומשה גפני צילומים: עומר מסינגר

 

 

בוועדת הכספים יש זעם רב על אגף התקציבים באוצר שמביא מדי שנה כמות גודלה של העברות ברגע האחרון וכך מסכל דיון מעמיק בהן וגורם להעברת מיליארדים רבים בשעות ספורות. גם יו"ר הועדה ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר ש"זה שההעברות הגיעו ברגע האחרון זו שערורייה שאין לה מחילה". אבל בשל הדחיפות נתן יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מהליכוד אישור לקיים את הישיבה.

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון אמר ש"אנחנו במאבק נגד חוק מושחת ומרעיל ולא יתכן שלא יאפשרו לנו למלא את חובתנו. זה הליך מושחת כמו בחוק ההמלצות".

 

ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני דרשה חוות דעת של היועצת המשפטית של הועדה עו"ד שגית אפיק. אפיק אמרה ש"כל העברה שצריכה לעבור עוד סוף השנה היא העברה דחופה שנכון להעביר היום". ח"כ חיים ילין מ"יש עתיד" דרש לעצור את הדיון על חוק ההמלצות עד לסיום ישיבת ועדת הכספים. לאחר ששפיר וילין ניסו שוב ושוב למנוע התקדמות הישיבה, הוציא גפני את שניהם.

 

שפיר אמרה, "ההעברות האלה לא פחות מושחתות מחוק ההמלצות. זו קומבינה מושחתת של מיליארדי שקלים. יש פה העברות ידועות מראש שנדחו בכוונת מכוון לסוף שנה על-מנת שבטענת דחיפות ועדת הכספים תאשר אותן ללא דיון מעמיק. בנוסף, יש פה קיצוצים בדברים חשובים, בשירותים חברתיים חיוניים".

 

שפיר טענה ש "הדיון פה לא חוקי. אי אפשר שהכנסת בדיון על חוק שאין בו שום דחיפות וניתן היה לדחות אותו לעוד שבוע שבועיים, מקיימים במקביל דיון על שינויים בתקציב. זה הופך את ועדת הכספים לחותמת גומי. יש פה העברות להתנחלויות על חשבון קיצוצים בתקציבים לנגב-גליל".

 

רכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ מיקי זוהר מהליכוד אמר "חוצפנים. אתם מדרדרים את השיח בבית הזה. יש פה עניינים דחופים שמחייבם דיון ואתם מנסים בשביל תרגיל פוליטי לעכב אותם". שפיר ענתה לו: "מושחת. פופוליסט. תעשה עוד דיונים על השכונה שלך בקרית גת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x