$
בארץ

בג"ץ אישר: נתניהו יחל לשלם מסים על ההוצאות הפרטיות שמשולמות על ביתו בקיסריה

לפי עמדת המדינה אותה אישר בית המשפט, ההשתתפות בהוצאות המשמשות לצרכי התפקיד לא תמוסה, אולם השתתפות בהוצאות עבור חלקים המשמשים לצרכים פרטיים היא טובת הנאה ולכן חייבת במס

עמרי מילמן 10:3227.12.17

בג"ץ אישר היום (ד') את עמדת המדינה לפיה ראש הממשלה יתחיל החל מתחילת ינואר 2018 לשלם מס על מימון ההוצאות הפרטיות של ביתו הפרטי. עמדת המדינה הוגשה על ידי הפרקליטות בשבוע שעבר לבג"ץ בעקבות עתירה שהגיש עו"ד שחר בן מאיר בדרישה כי ראש הממשלה ישלם מס הכנסה עבור הוצאות המעון הפרטי של ראש הממשלה בקיסריה.

 

 

 

הווילה של ראש הממשלה בקיסריה הווילה של ראש הממשלה בקיסריה צילום: שאול גולן, אלכס קולומויסקי

 

 

עוד קבע בית המשפט כי מאחר והעמדה החדשה שאושרה כעת, מהווה שינוי מעמדת המדינה המקורית ונוכח התמשכות העניין בית המשפט, המדינה תשלם לבן מאיר 5,000 שקל הוצאות, זאת לאחר שהוא ציין בדיון, כי אם המדינה הייתה מציגה עמדה זו לפני שנה וחצי לא היה צורך בעתירה.

 

בהודעת עדכון שנשלחה בשבוע שעבר לבג"ץ על ידי עורכי הדין קמיל עטילה ועודד טאובר מפרקליטות המדינה בשם בנימין נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה, החשב במשרד רה"מ ורשות המסים נכתב כי לאחר שצוות בין משרדי בחן את הסוגיה גובשו עקרונות לשאלה כיצד יש להתייחס למיסוי ההוצאות שבהן משתתפת המדינה על המעון הפרטי של ראש המשלה המכהן. לפי המלצות הצוות, בעוד שעד היום הוצאות המעון הפרטי נתפסו כהוצאות שאינן חייבות במס (גם עבור ראשי ממשלה קודמים) כעת אין לראות בהוצאות מקשה אחת, וצריך לחלק אותן בהתאם לאופיין.

 

לפי עמדת המדינה שניתנה לבית המשפט השתתפות בהוצאות המשמשות לצרכי התפקיד אינה בגדר טובת הנאה ולכן לא תמוסה, אולם השתתפות בהוצאות עבור חלקים המשמשים לצרכים פרטיים היא טובת הנאה ולכן חייבת במס. עוד נכתב כי במקרה שההוצאות הן בעבור צרכים מעורבים הן לתפקיד והן פרטיים זקיפת חיוב המס תקבע באופן יחסי לנוכחות ראש הממשלה במעון הפרטי.

 

ההחלטה התקבלה על ידי השופטים חנן מלצר, ענת ברון ויוסף אלרון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x