$
בארץ

האוצר מאיים: קיצוץ רוחבי 1.4 מיליארד שקל בגלל קק"ל

הפתרון גובש בדחיפות לאחר התחדשות המשבר סביב העברת הכספים של קק"ל. לפי האוצר, יידרש קיצוץ מפני שמיסוי קק"ל לא יגדיל את התקציב

שחר אילן ועמרי מילמן 20:5126.12.17

בעקבות משבר קק"ל מתכוונים באוצר להכניס לתקציב ההתאמות של 2018 קיצוץ רוחבי של מיליארד שקל, ובתקציב 2019 ‑ קיצוץ רוחבי של 400 מיליון שקל. זה הפתרון שנמצא לקראת הצגת התקציב היום בפני ראש הממשלה נתניהו.

 

פתרון זה גובש בדחיפות אחרי שאתמול התחדש המשבר בין המדינה לקק"ל ‑ חרף הסכם שהושג לפני חודשיים, שבו התחייבה הקרן להעביר 1.8 מיליארד שקל למדינה בשנים 2017‑2019. שלשום החליט דירקטוריון קק"ל להתנות את ההעברות בכך שלקרן יישארו רזרבות של 1.5 מיליארד שקל. באוצר רואים בהתניה זו, שאינה מאפשרת להכניס את הסכומים לתקציב, פיצוץ של ההסכם, והודיעו בתגובה על חידוש היוזמה למסות את קק"ל.

 

שי באב"ד שי באב"ד צילום: אוראל כהן

האוצר נדרש לקיצוץ רוחבי שכן מיסוי של קק"ל ‑ בניגוד לקבלת כספים ממנה במישרין ‑ לא יגדיל את התקציב, ולכן ללא קיצוץ תופר מגבלת ההוצאה. הוא יוצר בור תקציבי של מיליארד שקל בשנה הקרובה ועוד 400 מיליון בתקציב 2019.

 

אלא שהחיפזון של האוצר לבקש קיצוץ רוחבי כבר עכשיו מעלה תהיות. העובדה שתקציב 2018 כבר אושר במסגרת התקציב הדו־שנתי מעניקה לאוצר זמן לגבש פתרון. אף על פי כן, ההערכות הן שבמסגרת חוק מיסוי קק"ל ינסו באוצר לבצע תרגיל חשבונאי שיאפשר לממן בהכנסות מהמס הזה את הוצאות משרדי הממשלה. בכל מקרה, קיצוץ רוחבי יקל על אנשי האוצר במאמציהם לספק את כל הצרכים של שרי הממשלה, שבינתיים אין להם כל מקור תקציבי ל־2018. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x