$
בארץ

בכיר בקק"ל: "באב"ד שקרן ופירומן - ומבזה את נתניהו"

המאבק בין האוצר לקק"ל מתחמם - לאחר שמוקדם יותר היום אמר בכיר במשרד כי יו"ר הקרן דני עטר "הוליך שולל את ראש הממשלה"; ברקע: העימות בעניין ההסכם להעברת 1.8 מיליארד שקל מקק"ל למדינה; האוצר בתגובה: "דני עטר ברח מההסכם ברגע האחרון"

שחר אילן 17:1626.12.17

"מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד הוא פירומן ושקרן לא קטן. באב"ד הוא שמבזה את ראש הממשלה ומכניס אותו לעימות של קיים" - כך אמר בכיר בקק"ל, בתגובה לדברי הבכיר באוצר מוקדם יותר היום, שהאשים את יו"ר הקרן דני עטר בשקרים, הולכת שולל וביזוי ראש הממשלה; זאת, במסגרת העימות המחודש וההולך ומסלים בין שני הגופים סביב ההסכם להעברת 1.8 מיליארד שקל מקק"ל למדינה ואיום האוצר להעביר בכנסת גרסה משודרגת של חוק מיסוי קק"ל.

 

לפני חודשיים הושג הסכם במשבר קק"ל במסגרתו התחייבה הקרן להעביר 1.8 מיליארד שקל למדינה בשנים 2017-2019. לדברי הבכיר באוצר, אתמול בערב עמדה להיערך פגישה לחתימת ההסכם עם מנכ"ל קק"ל אמנון בן עמי. אלא שכפי שפורסם בלעדית ב"כלכליסט", הדירקטוריון קיבל החלטה להתנות את ההעברות בכך שלקק"ל יישארו רזרבות של 1.5 מיליארד שקל.

 

לדברי הבכיר בקק"ל, באב"ד אינו מבין כלל את הסיבה לפיצוץ שיזם לטענתו האוצר. קק"ל, הוא טוען, לא נסוגה מהתחייבותה להעביר למדינה 1.8 מיליארד שקל, ומוכנה להעביר כבר בזמן הקרוב מיליארד שקל לתקציב 2018. לדבריו, הדרישה היחידה היא להתנות את העברת ה-800 מיליון הנוספים בגובה ההכנסות שתקבל קק"ל מרשות מקרקעי ישראל.

 

שי באב"ד שי באב"ד צילום: אוראל כהן

 

מאחורי הדרישה הזו עומד הסבר חשדני במיוחד. "אחרי שאנחנו רואים שרמ"י והאוצר עושים הכול כדי לא לעמד בשום הסכם, אני רוצה לוודא שהפירומנים הקבועים לא מתכוונים באמצעות ההסכם להרוס את קק"ל", אומר הבכיר. החשש היא שאם רמ"י תוריד בשנים הקרובות את קצב שיווק הקרקעות של קק"ל, היא תיכנס לגירעון של חצי מיליארד שקל. לטענתו, חברי הדירקטוריון לא יכולים לאשר הסכם שמסכן את הקרן.

 

לדברי הבכיר, "אין בהתנהגות האוצר שום היגיון. הם מנסים לחמם את הגזרה. אני לא מבין למה. לא השתנה שום דבר במשא ומתן מלבד ההתניה לגבי ה-800 מיליון. זו לא סיבה לפוצץ. העימות מבחינתנו לא קיים. ההחלטה להעביר 1.8 מיליארד עומדת בעינה. אנחנו מכירים בריבון ואין לנו עימות עם ראש הממשלה". על האיום להעביר את חוק מיסוי קק"ל הוא אומר: "אני חושב שאין להם יכולת להעביר את החוק כי הם שמעו חברים בקואליציה שלא מוכנים לתת לזה יד".

 

הבכיר מציין שהממשלה לא עמדה בשום סעיף בהסכם הקודם שנחתם ב-2015, ובמסגרתו העבירה הקרן למדינה 2.2 מיליארד שקל בשנים 2016 ו-2017. מדובר בין היתר בהעברת חמישה מתחמי מיועדים למגורים לפיתוח על ידי קק"ל ובמינוי שישה נציגי הקרן למועצת רמ"י. ביחוד הוא הוא זועם על עיכוב 400 מיליון שקל שהעבירה קק"ל לפיתוח בצפון והממשלה אינה מקבלת את ההחלטות הדרושות כדי לשחרר את הכסף.

 

האוצר: "מיום שישי עטר מסנן את השיחות שלנו"

 

באוצר אומרים בתגובה: "דני עטר ברח מההסכם ברגע האחרון ולציבור חסרים 1.8 מיליארד שקל, כי דני עטר החליט שהוא לא רוצה לתת וקק"ל זו הקופה הקטנה שלו". באוצר מציינים כי ביטול ההסכם נעשה ברגע האחרון למרות שניתן היה להעלות את ההתניה לפני כמה שבועות. לטענתם, הדבר נעשה כדי להעמיד את האוצר בפני עובדה ברגע האחרון, יומיים לפני הצגת התקציב לראש הממשלה. "מיום שישי עטר מסנן את השיחות שלנו", אומרים שם. לדבריהם, באב"ד הציע למנכ"ל קק"ל אמנון בן עמי לקיים אתמול "לילה לבן" של שיחות לפתרון המשבר - ועטר סיכל זאת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x