$
בארץ

אנרג'קס ושיכון ובינוי זכו ברוב מכסות הייצור של מתקנים סולארים קרקעיים לייצור חשמל

מדובר במכסה של כ-105 מגה וואט במסגרתה היזמים התחרו על תעריף הייצור הנמוך יותר שיאפשר להם לייצר בו חשמל. תעריף החשמל שנקבע הוא 19.78 אגורות לקילוואט/שעה, כשליש ממה שחברת החשמל גובה מלקוחותיה

ליאור גוטמן 12:1426.12.17
רשות החשמל פרסמה אתמול בערב (ב') את רשימת הזוכים במכרז השני שלה להקמת מערכות סולאריות קרקעיות לייצור חשמל. ברשות מתכננים להוציא כשישה מכרזים, כאשר הפעם מדובר במכסה של כ-105 מגה וואט במסגרתה היזמים התחרו על תעריף הייצור הנמוך יותר שיאפשר להם לייצר בו חשמל. תעריף החשמל שנקבע הוא 19.78 אגורות לקילוואט/שעה, כשליש ממה שחברת החשמל גובה מלקוחותיה.

  

 

לטענת רשות החשמל הזוכים במכרז יעמידו לרשות החשמל ערבויות בהיקף של כ-30 מיליון שקלים להבטחת העמידה בהתחייבויותיהם להשלים את הקמתן של תחנות הכוח הסולאריות בתוך שנה ותשעה חודשים מהיום. עוד מחדדים שם שההשתתפות במכרז היתה גבוהה, כאשר התקבלו עודף הצעות שמגלמות ייצור חשמל פוטנציאלי בהיקף של כ-150 מגה וואט.

 

פאנל סולארי (ארכיון) פאנל סולארי (ארכיון) צילום: שאטרסטוק

 

 

עיון ברשימת הרשות מגלה שחברת אנרג'יקס זכתה בכ-37% מהמכסה שיצאה (39.3 מגה וואט מתוך 105 שיצאו סה"כ). אנרגי'קס דיווחה הבוקר על המכרז ולטענתה ההכנסות ממכירת חשמל ינועו בין 16 ל-19 מיליון שקל לשנה, וזאת לאורך 23 שנות מכרז. עוד מעריכה החברה שההשקעה בהקמת מתקני החשמל תסתכם בכ-140 מיליון שקל.

 

במקום השני בטבלת הזכיות של המכרז הנוכחי ניצבת שיכון ובינוי אנרגיות מתחדשות, חברה בת של שיכון ובינוי, עם כ-19% מהמכסה (20 מגה וואט). זו טרם דיווחה על הזכייה. במקום השלישי ניצבת EDF-EN, הזרוע המקומית של ענקית האנרגיה הצרפתית EDF, עם כ-15 מגה וואט, כשלאחריה ערבה משקים (12 מגה וואט), אנלייט (15 מגה וואט) ונובה סולאר (כ-4 מגה וואט).

 

יו"ר רשות החשמל ד"ר אסף אילת סיכם ש"מדיניות רשות החשמל הינה לאפשר הקמה קלה של מתקנים סולאריים באמצעות הליכים תחרותיים, במינימום מחיר ובמקסימום הפחתת נטל על היזמים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x