שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עיריית ראשל"צ אישרה חוק המתיר פתיחת מרכולים בשבת

בניסיון להקדים את חוק המרכולים אישרה הערב מועצת העיר של ראשל"צ תיקון לחוק העזר העירוני המתיר פתיחת מרכולים וקיוסקים בשבת. ראשל"צ היא הראשונה מבין שש ערים שבהם נדון חוק כזה שמאשרת אותו בפועל

שחר אילן 23:2925.12.17

מועצת העיר של ראשון לציון אישרה הערב (שני) תיקון לחוק העזר העירוני שמאפשר פתיחת מרכולים וקיוסקים בשבת. זאת, במטרה להקדים את חוק המרכולים שמקדמת הקואליציה שמטרתו לסכל העברת חוקים כאלה. ראשון לציון היא הראשונה מבין שש ערים שבהן נדון חוק כזה שמאשרת אותו בפועל.

 

 

על פי החוק שאושר, ניתן יהיה לפתוח מרכולים וקיוסקים באזורי התעשייה בעיר וברחובות מרכזיים: ז'בוטינסקי, הרצל, רוטשילד וירושלים. דיון נוסף שיתקיים בהמשך יעסוק בשעות הפעילות ברחובות הראשיים. בהודעת העירייה נטען עם זאת כי "מאחר ובראשון לציון פועלים בשבת מעט בתי עסק, השפעתו של החוק תהיה מועטה".

 

צו מניעה נגד כינוס המועצה בגבעתיים

 

הצעת חוק המרכולים, שנדונה בימים אלה בכנסת, תעניק לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת. יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". עם זאת, החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות.

 

עיריית ראשון לציון עיריית ראשון לציון צילום: שאול גולן

 

 

ברוב הערים בישראל יש חוקי עזר האוסרים על מסחר בשבת. המשמעות היא שאחרי שחוק המרכולים יעבור יוכלו גורמים שונים, לעתור לבג"ץ בדרישה שהן יאכפו את החוק נגד המרכולים הפתוחים. אבל בגלל חוק המרכולים העירייה לא תוכל להעביר חוק עזר שיאפשר זאת.

 

לכן החלו ראשי ערים וחברי מועצה בערים נוספות ליזום חוקי עזר שיקדימו את חוק המרכולים. הצעות כאלו הוגשו בשש ערים ובחלקן צפויות הצבעות בימים הקרובים: גבעתיים ראשון לציון, חולון הרצליה, מודיעין רמת גן.

 

הערב היתה אמורה עיריית גבעתיים להתכנס כדי לאשר חוק עזר עירוני שיאפשר פתיחת מרכולים בשבת ברחובות המסחריים של העיר. ואולם, הבוקר עתרו חברי "קואליציית שבת שוויון" (הגוף המוביל את המאבק נגד המסחר בשבת) וגורמים נוספים לבית המשפט המנהלי בתל אביבי וקיבלו צו מניעה נגד כינוס המועצה. זאת, בטענה שההזמנה לישיבה לא נשלחה עשרה ימים מראש כנדרש.

 

"מתאימים את החוק למציאות הקיימת"

 

בדברי ההסבר להצעת החוק בראשון לציון נכתב שחוק העזר העירוני הקיים הוא משנת 1988, ומאז "חלו תמורות באופיים של ימי המנוחה, ואורחות השבת עוצבו בידי תושבי העיר. תקופה ארוכה ניסתה העירייה לגשר על הפער הגדל והולך בין חוק העזר המיושן ובין שינויי העתים, וזאת באמצעות מדיניות אכיפה מציאותית המתחשבת באורחות חייהם של התושבים".

 

ראש עיריית ראשון-לציון דב צור מנוטרל מפעילות בשלב זה, בשל חקירות השחיתות בפרשת ביטן, ולכן החוק הועבר בהעדרו. מחליפו, מ"מ ראש העיר מוטי עג'מי, אמר כי התהליך נעשה תוך התחשבות ברגשותיהם כל הגורמים במטרה לשמר את צביונה של העיר ולאפשר לכלל תושביה לחיות בהתאם לדתם, אמונתם, צרכיהם ורצונותיהם. לדבריו, "אנו מתאימים את החוק למציאות, שקיימת בעיר כבר עשרות שנים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x