$
בארץ

אושר סופית: המדינה תשלם מענקים לניצולים נזקקים במקום החברה להשבת נכסים

החברה לאיתור נכסי השואה השתמשה בכספי נכסים שלא נמצא להם יורש כדי לשלם מענקים רבעוניים לכ-8,700 ניצולי שואה. לקראת פירוקה עלה החשש כי לא יהיה מי שישלם לניצולים

שחר אילן 22:2325.12.17

ברגע האחרון אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק הקובעת שהרשות לזכויות ניצולי שואה החל מ-2018 מענקים לניצולים שקיבלו עד עכשיו תמיכה מהחברה לאיתור והשבת נכסי שואה. מדובר בהצעת חוק ממשלתית שאוחדה עם הצעת חוק פרטית של ח"כ מרב מיכאלי מהמחנה הציוני.

 

החברה לאיתור נכסי שואה השתמשה בכספי הנכסים שלא נמצא להם יורש כדי לשלם ל-8,700 ניצולי שואה נזקקים ארבעה מענקים רבעוניים בסכום כולל של 11 אלף שקל ובעלות של כ-100 מיליון שקל לשנה. זאת, בנוסף לקצבאות אחרות שלהם.

 

 צילום: אלכס קולומויסקי

 

לקראת פירוק החברה בסוף השנה התעורר חשש שלא יהיה מי שישלם לניצולים ומבקר המדינה אף התריע על כך שלא נמצא פתרון. מיכאלי הגישה הצעת חוק שתעביר את האחריות למדינה ולאחר מכן הוגשה הצעת חוק ממשלתית ברוח זו. הממשלה הציעה לאשר את החוק רק כהוראת שעה (חוק זמני) ל-2018 בטענה שיש למצוא מקורות תקציביים לשנים הבאות. אבל ועדת החוקה של הכנסת בראשות ח"כ ניסן סלומיאנסקי מהבית היהודי סירבה ואישרה אותו כחוק קבוע.

 

ח"כ מיכאלי אמרה ש"החוק הזה מבטיח אחת ולתמיד את הסיוע הנוסף שיקבלו ניצולי וניצולות השואה הנזקקים ביותר ומבטיח שהם לא יופקרו עם סגירת החברה להשבת נכסים. אני שמחה", אמרה עוד, ש"משרד האוצר הבין את החשיבות האדירה של ההתחייבות הזאת ויעבור להיות זה שמשלם לקבוצה החלשה הזאת ואחר כך יתחשבן עם הכסף שיישאר".

 

 

ח"כ מרב מיכאלי, יוזמת החוק ח"כ מרב מיכאלי, יוזמת החוק צילום: אלכס קולומויסקי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x