שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ההצבעה על חוק המרכולים נדחתה, העיריות מתכוננות לקרב

מרתון הדיונים על חוק ההמלצות יידחה בשבוע את אישור חוק המרכולים שבמסגרתו עיריות שלא חוקקו חוק עזר עירוני המסדיר את המסחר בשבת יידרשו לאכוף סגירת חנויות בתחומן. הדחייה מאפשרת לעיריות המעוניינות בכך לקיים הצבעות בנושא בימים הקרובים

שחר אילן 18:4625.12.17

מרתון הדיונים על אישור חוק ההמלצות יידחה בשבוע את אישור חוק המרכולים, זאת בעקבות ביטול ישיבת ועדת הפנים שתוכננה להיום לאישור החוק בקריאה שנייה ושלישית. התוצאה היא הגדלת הסיכוי של עיריות המעוניינות לאפשר פתיחת מרכולים בשבת להעביר חוקי עזר שיסדירו את הנושא לפני כניסת החוק לתוקף. הדחייה חשובה בייחוד לאחר שבית המשפט המנהלי בתל אביב מנע ישיבה של מועצת עיריית גבעתיים הערב לאישור חוק עזר שיתיר פתיחת מרכולים בשבת ברחובות מסחריים.

 

בשיאו של משבר השבת הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו למפלגות החרדיות להעביר שתי הצעות חוק בעניין השבתההצעה הפחות שנויה במחלוקת קובעת ששר העבודה והרווחה יחויב לשקול במתן היתרי עבודה בשבת גם שיקולי דת. ההצעה הזו כבר אושרה בוועדת העבודה לקריאה שנייה ושלישית וצפויה להגיע לאישור סופי במליאה הערב.

 

ההצעה השנויה יותר במחלוקת היא חוק המרכולים. ההצעה מעניקה לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת. יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת, אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". עם זאת, החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות.

 

 

חנות am pm (ארכיון) חנות am pm (ארכיון) צילום: צביקה טישלר

 

ברוב הערים בישראל חוקקו חוקי עזר האוסרים על מסחר בשבת. המשמעות היא שאחרי אישורו של חוק המרכולים יוכלו גורמים שונים לעתור לבג"ץ ולדרוש מהעיריות לאכוף את החוק נגד המרכולים הפתוחים. לאחר אישור החוק גם עירייה שתהיה מעוניינת להעביר חוק עזר שיאפשר את פתיחת המרכולים לא תוכל לעשות זאת.

 

מסיבה זו החלו ראשי ערים וחברי מועצה בערים נוספות ליזום חוקי עזר שיקדימו את חוק המרכולים. הצעות כאלו הוגשו בשש ערים ובחלקן צפויות הצבעות בימים הקרובים: גבעתיים ראשון לציון, חולון הרצליה, מודיעין ורמת גן. כבר הערב עמדה עיריית גבעתיים להתכנס לאשר אתמול חוק עזר עירוני שיאפשר פתיחת מרכולים ברחובות המסחריים בשבת. הבוקר עתרו קואליציית שבת שוויון שהיא הגוף המוביל את המאבק נגד המסחר בשבת, וגורמים נוספים לבית המשפט המנהלי בתל אביבי וקיבלו צו מניעה כנגד כינוס המועצה. זאת, בטענה שההזמנה לישיבה לא נשלחה עשרה ימים מראש כנדרש.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x