• תפריט
בארץ

בג"צ הסיר את המכשול האחרון בפני פיתוח לווייתן

בית המשפט דחה את העתירה שהגישו תושבי הצפון נגד פיתוח המאגר והקמת מכלי אחסון יבשתיים באזור אליקים

ליאור גוטמן 17:4925.12.17

הוסר המכשול האחרון בפני פיתוח מאגר הגז לוויתן: בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ דחה לפני שעה קלה (ב') ארבע עתירות שהוגשו כנגד פיתוח מאגר לוויתן והצבת מיכלים באזור אלייקים, שבהם יאוחסן קונדסנט, תוצר לוואי של הפקת גז.

 

בעתירה שהוגשה על ידי המועצה האזורית מגידו, הוועד המקומי של היישוב בת שלמה, עיריית יקנעם עילית והעמותה להגנת הסביבה (כרמל מנשה), טענו האחרונות כי פיתוח המאגר יפגע בתושבים, ויוביל להקמה של מתקנים פטרוכימיים חדשים.

 

תחנת הכוח חגית של חברת החשמל תחנת הכוח חגית של חברת החשמל צילום: ערן יופי כהן

 

בפסק הדין, שניתן פה אחד, מציינים השופטים קרא, ברק-ארז ושהם כי בעבר עבר נבחנו טענות התושבים ו"ניתנה הדעת, בפירוט ובאריכות, להיבטים שעניינם בטיחותם ובריאותם של התושבים בסביבה", מה שמוביל את השופטים למסקנה כי "אין מקום להתחיל מבראשית".

 

למרות החלטת בג"צ לדחות את העתירה, השופטים מביעים אמפתיה לחרדות שמביעים התושבים: "אפשר להבין מדוע הקמתו של אתר חדש, הכולל בין השאר מיכל גיבוי לאחסון תוצרים של הפקת גז (קונדנסייט), מעוררת תחושות של אי-נוחות בקרב תושבים, החרדים מפני הבלתי נודע, והיו מעדיפים לראות את המיכל הרחק מבתיהם", אולם מנגד נמצא ש"לאחר שעיינו בפרוטוקול הדיון במועצה הארצית, אנו סבורים כי ההליך שהתקיים במועצה הארצית היה הליך ראוי, שבחן את טענותיהם של העותרים באופן רציני".

 

בעקבות הכרעת בג"צ, פיתוח מאגר לוויתן, בעלות של כ-3.75 מיליארד דולר, יימשך ללא הפסקה.

 

בתוך כך, הבוקר התקיים דיון בכנסת בוועדת הפנים, שבו הבטיח מנכ"ל משרד האנרגיה והתשתיות, אודי אדירי, ש"המדינה דורשת להיות המדינה הראשונה בעולם שעוברת מדלקים מזהמים לאנרגיות מתחדשות וגז. האיום הסביבתי לאזור שואף לאפס. היום מוקמת רק אסדה אחת. לוויתן יחובר ב-2019 לחוף. כריש-תנין ב-2020. תמ"א 37 מאפשרת 2 מתחמים, כשכל ספק יכול להקים 4 אסדות, אבל רק אחת מהן אסדת הפקה. מותר למאגר להקים אסדה למגורי עובדים ומנחת מסוקים. לוויתן החליטו למקם את כל זה באסדה אחת. לכריש תנין יש אפס אסדות. כך שיש לנו אסדה אחת בלבד ולא 32 כפי שמפחידים אתכם סתם. המועצה הארצית, שיש בה רוב לנציגי הציבור, דרשה להעביר את כל הטיפול בגז לים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x