$
בארץ

55 מיליון שקל יועברו למענקים שניתנו במסגרת מס דירה שלישית

החוק למיסוי בעלי שלוש דירות או יותר נפסל בבג"ץ, אבל חלק מהמענקים שנקבעו בו למי שימכרו דירות כבר נמסרו. העברת התקציב תידון השבוע בוועדת הכספים. הוועדה תדון בהעברות בהיקף כולל של 1.9 מיליארד שקל, בין היתר 719 מיליון שקל לניצולי שואה

שחר אילן 19:5823.12.17

מס דירה שלישית, המס ששר האוצר משה כחלון קיווה להטיל על מי שבבעלותו יותר משתי דירות, יעלה למדינה 55 מיליון שקל — כך עולה מבקשה לאישור העברה תקציבית שהגיש ראש אגף תקציבים באוצר שאול מרידור לוועדת הכספים של הכנסת. החוק להטלת המס בוטל בבג"ץ באוגוסט, לאחר שנקבע כי נפל פגם מהותי בהליך החקיקה שלו.

 

בבקשה הסביר מרידור כי בחוק מס דירה שלישית נקבע שבעלי שלוש דירות או יותר שימכרו דירה, יקבלו מענק החזר מס שבח בשיעור של עד 85 אלף שקל לכל דירה. גביית המס עצמו עוכבה בגלל הדיון על החוק בבג"ץ, אולם הקצאת המענקים למוכרים בוצעה — מה שכעת עולה למדינה 55 מיליון שקל.

 

 

יו"ר ועדת הכספים משה גפני יו"ר ועדת הכספים משה גפני צילום: אלכס קולומויסקי

 

העברות תקציביות הן שינויים בתקציב שמוגשים לוועדת הכספים של הכנסת לאחר אישורו, והן בעצם הליך עוקף תקציב. לקראת סוף השנה נעשה ניקוי שולחן שבמסגרתו האוצר מגיש לוועדה העברות בהיקפים גדולים של יותר מ־10 מיליארד שקל (בשנים קודמות הועברו עשרות מיליארדים), והיא נאלצת לאשר אותן בקצב מסחרר. בשבוע שעבר, למשל, אישרה הוועדה בישיבה בת 90 דקות העברות בהיקף של 6.6 מיליארד שקל, קצב של 73 מיליון שקל לדקה.

 

לקראת דיוני הוועדה השבוע כבר הוגשו בקשות להעברות בהיקף של 1.9 מיליארד שקל, מתוכן 1.2 מיליארד שקל למטרות שונות הקשורות במשרד האוצר. מלבד ההעברה הקשורה במס דירה שלישית בולטת גם העברה של 719 מיליון שקל, הנובעת מהגדלה דרמטית בתשלומים לניצולי שואה. מרידור מסביר זאת במספר רב של החלטות מינהליות ותיקוני חוק שהיטיבו עם אוכלוסיית ניצולי השואה ובני משפחותיהם, ובהם הכרה בעובדי כפייה ובילדים שהתלוו אליהם, הכרה באוכלוסיות שנפגעו מהתקפות אנטישמיות בתקופת השואה ובכלל אלו יוצאי מרוקו, אלג'יר ועיראק. בנוסף גדל מעבר לתחזית היקף התשלומים עבור הפטור מתרופות וקניית שעות סיעוד לניצולים.

 

סכום קטן יחסית של 23 מיליון שקל יועבר לצורכי חירום, אבל ההעברות המפורטות בו מעניינות במיוחד. חצי מיליון שקל יועברו ממשרד האנרגיה לרשות החירום לצורך ניסוי בהגנה על מתקני חברת חשמל מפני מתקפות פולס אלקטרו מגנטי. 700 אלף שקל יועברו למטרת רכש, רענון ואחזקה של מלאי החיסונים והתרופות שמחזיקה המדינה למתן מענה למתקפות כימיות וביולוגיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x