$
בארץ

מצטרפת לארה"ב: ישראל החליטה לעזוב את אונסק"ו

יממה לאחר ההצבעה באו"ם וחצי שנה לאחר שאונסק"ו קבע שמערת המכפלה היא אתר מורשת פלסטיני: רה"מ הנחה להגיש הודעה רשמית על עזיבת הארגון, כך שהעזיבה בפועל תתבצע בסוף 2018. השגריר שאמה הכהן: "חובתנו המוסרית לטראמפ והיילי"

איתמר אייכנר, ynet 22:3222.12.17

יממה לאחר שעצרת האו"ם הצביעה נגד ההכרה האמריקנית בירושלים מודיעה ישראל רשמית - נעזוב את ארגון האו"ם שקבע לפני חצי שנה כי מערת המכפלה היא אתר מורשת פלסטיני: ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה היום (ו') את שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, להגיש למנכ"לית הארגון הודעה רשמית ובכתב על עזיבת הארגון.

 

בכך ישראל תצטרף לארצות הברית, שהודיעה אף היא על עזיבת ארגון המדע, החינוך והתרבות של האו"ם בעקבות ההצבעה על ירושלים והצבעות אחרות נגד ישראל. מיד לאחר חג המולד יוגש מכתב העזיבה על ידי השגריר שאמה הכהן. לפי כללי הארגון עזיבה נכנסת לתוקף ב-31 בדצמבר בשנה שלאחר שנת הגשת המכתב. ארצות הברית הגישה את הודעתה הרשמית כבר באוקטובר, וכדי שישראל תעזוב בפועל באותו מועד - 31 בדצמבר 2018 - ישראל צריכה למסור את הודעתה הרשמית לפני סוף השנה הנוכחית.

 

משלחת ישראל לאונסק"ו היא שהמליצה לעזוב את הארגון. בכירים במשרד החוץ ייעצו בתחילה שלא לפרוש, אך משרד החוץ שיגר שליח מיוחד - צבי טל - לשיחות באונסק"ו ובוושינגטון, והוא המליץ להנהלת משרד החוץ לפרוש אך להשאיר דלת פתוחה לחזור, אם הארגון יעבור רפורמה. ההמלצה התקבלה על ידי מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם, שהציג אותה לראש הממשלה בנימין נתניהו שאימץ אותה היום. המכתב יוגש למזכ"לית אונסקו אודרי אזולאי בימים הקרובים ובכל מקרה לפני סוף השנה.

 

 

כרמל שאמה הכהן, השגריר באונסק"ו כרמל שאמה הכהן, השגריר באונסק"ו צילום: נמרוד גליקמן

 

 

השגריר לאונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, אמר כי "אונסק"ו בהובלת מדינות ערב ושאר מדוכאי, מתוסכלי וחשוכי העולם שבר שיאים של צביעות, הסתה ושקרים נגד ישראל והעם היהודי, תוך שהוא מזהם את ערכי היסוד הנאצלים שלו בפוליטיזציה ובטרור מדיני שגבל לעיתים באנטישמיות".

 

לדבריו, "מדינת ישראל והעם היהודי אמורים להיות הראשונים לתרום לארגון והאחרונים לעזוב, אך בתיאטרון האבסורד של אונסק"ו מדינות שאין להן קשר למדע, חינוך ותרבות הפכו את הארגון החשוב הזה לפושט רגל מקצועית, תקציבית ותדמיתית כך שלמדינות מתוקנות ושפויות אין מה למצוא בו. בדיוק כמו שלכל החלטות הארגון לא היתה שום השפעה שלילית על ריבונותנו בירושלים בירתנו ולא על הקשר ההיסטורי של העם היהודי לעיר בכלל ולחלק העתיק שבה בפרט, ההתקפות השפלות והמלחמה שישראל החזירה העירו וגייסו את יהודי כל העולם ובראשם יהדות ארה"ב עד להכרזה ההיסטורית של הנשיא טראמפ".

 

שאמה הכהן אמר כי "ההחלטות נגד ישראל לא יפגעו לעולם בקשר ובמחויבות של מדינת ישראל וכל יהודי לערכי החינוך, התרבות והמדע ולכן ממשלת ישראל לא טורקת את הדלת אלא מזמינה את הנהגת הארגון החדשה יחד עם המדינות השפויות להפסיק לפחד מאותה כנופייה שהשתלטה על הארגון".

 

הוא סיים באזכור המעצמה שהודיעה על עזיבת אונסק"ו עוד לפני כן ואמר כי "העזיבה היא גם הכרת הטוב מצידנו כלפי בת בריתנו הטובה והגדולה ביותר, ארצות הברית, ובאופן מיוחד לעומד בראשה ולשגרירתה המצויינת באו"ם, ניקי היילי. הרבה שנים ופעמים דאגה ארה"ב שישראל לא תצעד לבד תוך שהיא מתייצבת מול רוב מוחץ ומשלמת מחיר. ארה"ב עוזבת את אונסק"ו בשורה התחתונה בגלל מדינת ישראל וחובתנו המוסרית היא שהיא לא תעשה זאת לבד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x