$
בארץ

הביטחון, התחבורה והחינוך יישאו בנטל של מתווה הנכים

כחלון ונתניהו סיכמו על קיצוץ רוחבי של 250 מיליון שקל למימון הגדלת קצבאות הנכים. הסכום יצטרף ל-1.25 מיליארד השקלים הנמצאים בכרית הביטחון ומיועדים לבסיס תקציב 2018 - ואשר יועברו לנכים. הקיצוץ והעברת הכספים יאושרו ביום ראשון בממשלה. ביקורת באופוזיציה: עבודה בעיניים

עמרי מילמן ושחר אילן 17:0622.12.17

נמצא המקור התקציבי שחסר עד כה למימון השלב הראשון בהעלאת קצבאות הנכים. בעקבות סיכום בין שר האוצר משה כחלון לראש הממשלה בנימין נתניהו, הממשלה תצביע היום על קיצוץ רוחבי של 0.3% במשרדי הממשלה, שיסתכם ב־250 מיליון שקל. 100 מיליון שקל מהסכום הזה ישמשו לסיוע לניצולי שואה. הנפגעים העיקריים מהקיצוץ, שיחול רק על בסיס התקציב ולא ישפיע על חוזים קיימים ומשכורות, יהיו משרדי הביטחון, התחבורה והחינוך.

 

העלות הכוללת של הפעימה הראשונה במתווה הנכים, שתגדיל את הקצבאות בממוצע ב־340 שקל לחודש, עומדת על 1.4 מיליארד שקל. עיקר המימון יתבסס על 1.25 מיליארד שקל מכספי "כרית הביטחון", שהיא רזרבה שנשמרה לתקציב 2018.

 

כרית הביטחון נועדה במקורה למנוע יצירת בור תקציבי במקרה שתחזיות האוצר להכנסות ממסים יתבדו, אולם עודפי גבייה שנוצרו מאפשרים לממשלה לנצל את ה"כרית" למטרות חדשות. ההחלטה להשתמש בה כבר בראשית 2018 באה למרות תיקון לחוק שנעשה לפני שבועיים, שדחה את הקצאת הכספים מכרית הביטחון לסוף חודש מרץ.

 

 

 

הקיצוץ הרוחבי וניצול כרית הביטחון מסכמים במיליארד וחצי שקל, ולכן הם יותירו, לאחר מימון מתווה הנכים, עודף של 100 מיליון שקל. הממשלה צפויה להחליט ביום א' להקצות את הסכום הזה לסיוע לניצולי שואה, במקום הסכום שייגרע מהם בעקבות ההחלטה לסגור את החברה להשבת נכסי ניצולי השואה.

 

נתניהו וכחלון נתניהו וכחלון צילום: עמית שעל

 

 

אף שיישום הפעימה הראשונה במתווה הנכים אמור להתחיל בעוד שבוע, הפרטים המלאים של המתווה עדיין אינם ברורים. ועדת העבודה והרווחה של הכנסת דנה בימים אלה בכמה הצעות חוק בנושא במאמץ לגבש נוסח אחיד שיזכה להסכמת האוצר.

 

להצעות אלה תצטרף כנראה הצעה פרטית של חברי הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), אילן גילאון (מרצ) וקארין אלהרר (יש עתיד), שאושרה ביום רביעי בקריאה טרומית בתמיכת הקואליציה. הצעה זו מעגנת הסכמות שהושגו בין יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ולארגוני הנכים. הממשלה תדון היום גם בהצעת השר חיים כץ לכלול במתווה גם את הנכים הקשיים, למרות התנגדות האוצר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x