$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

ועדת קוצ'יק: לקבוע תנאי סף למנכ"ל האוצר

ההמלצה תתווסף להמלצות קודמות שנחשפו ב"כלכליסט", שיאסרו זיקה פוליטית בין מנכ"ל האוצר לשר. פרסומן הרשמי של ההמלצות מתעכב

אדריאן פילוט 08:4521.12.17

ועדת קוצ'יק לבחינת מבנה הנהלת האוצר וסמכויותיה צפויה להמליץ על הצבת תנאי הסף למשרת מנכ"ל האוצר, ועל החמרת תנאי הסף למשרות של מנהלי אגפים במשרד ‑ כך נודע ל"כלכליסט". זאת בנוסף להמלצה לאסור זיקה פוליטית בין מנכ"ל האוצר לשר האוצר עצמו.

 

 

 

בתוך כך, כמה חברים בוועדה מאשימים את שר האוצר משה כחלון ואת מנכ"ל משרדו שי באב"ד ‑ שיזמו את הקמת הוועדה ‑ בכך שהם מונעים את פרסום המלצותיה משום שהן אינן לרוחם. גורמים המעורים בפרטים טוענים שמסקנות הוועדה מוכנות כבר כמה שבועות, אבל יו"ר הוועדה יוסי קוצ'יק אינו מצליח לקבוע פגישה עם שר האוצר.

 

ועדת קוצ'יק הוקמה ביוני השנה, ומלבד קוצ'יק חברים בה מנכ"ל משרד האוצר והממונה על התקציבים לשעבר אהרון פוגל, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר ירום אריאב, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר חיים שני, הממונה על שוק ההון והביטוח לשעבר ציפי סאמט והממונה על הגבלים עסקיים לשעבר עו"ד דרור שטרום. בין ההמלצות הבולטות שהיא צפויה להגיש ‑ צמצום סמכויות רשות המסים, שתשמור בידיה רק את סמכויות האכיפה והגבייה, תוך העברת האחריות לתכנון מדיניות המס למשרד האוצר.

 

אחד העקרונות שהנחו את הוועדה בכל המלצותיה היה ההפרדה בין הדרג המקצועי לדרג הפוליטי, והגברת המקצועיות של פקידי האוצר. הסיבה לכך היא החשיבות והייחודיות הגדולה של משרד האוצר, שהוא המשרד שמנהל את כספי המדינה ומחלק אותם. חברי הוועדה הגיעו למסקנה שתפקיד זה מחייב ניתוק מהשפעה "פוליטית".

 

לאור זאת יוחמרו חלק מתנאי הסף למנהלי האגפים (כגון החשב הכללי, הממונה על התקציבים והממונה על השכר). כיום מסתכמים התנאים בתואר ראשון (רצוי שני), 10 שנות ניסיון ניהולי ובין 5 ל־6 שנות ניסיון בתחום הספציפי.

 

יוסי קוצ'יק יוסי קוצ'יק צילום: אוראל כהן

 

המלצה זו גורמת לתרעומת באוצר, וחלק מהבכירים טוענים כי היא "איננה במנדט של הוועדה" וכי נציבות שירות המדינה אמורה לקבוע את תנאי סף. נזכיר כי ערן יעקב, הממונה על השכר באוצר שבחר כחלון, לא עמד בדרישות למספר שנות ניסיון בתפקיד ניהולי בכיר, ומונה רק אחרי שתנאי הסף רוככו והותאמו אליו.

 

בכירים באוצר מגלים עוינות למסקנות הצפויות של ועדת קוצ'יק. אחד מהם מהם מסר ל"כלכליסט" כי "אין צורך בפגישה עם קוצ'יק. שישלחו את הדו"ח וגמרנו". חברים בוועדה הזדעזעו לשמוע את דברי הבכיר, והסבירו כי אין זה מקובל לשלוח בדואר דו"ח של ועדה ממשלתית שהקים שר האוצר, ונהוג אף לכנס מסיבת עיתונאים עם הגשת הדו"ח.

 

כפי שנחשף בעבר "בכלכליסט", ועדת קוצ'יק לא תמליץ על הרחבת הסמכויות של מנכ''ל האוצר, והן צפויות להיוותר על כנן. המבנה המיוחד שנהוג במשרד האוצר מקנה סמכויות נרחבות למנהלי האגפים. מנכ"ל האוצר הוא גורם מתכלל, מגשר ומפשר, אבל אינו נהנה מסמכויות סטטוטוריות. סמכויותיו בפועל נובעות מאישיותו, מהמוניטין שלו ומהיחסים הבין האישיים בינו לבין כלל מנהלי האגפים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x