$
בארץ

בכיר לשעבר בטבע: "עלות עובד בירושלים - פי חמישה מבהודו"

הדברים נאמרו על רקע סגירתו המתוכננת של מפעל טבע בירושלים, שלדברי הבכיר לשעבר "אין לו זכות קיום כבר זמן רב". הצוות המיוחד המשותף לממשלה ולטבע צפוי להיפגש ביום שני הקרוב כדי לגבש תוכנית להתמודדות עם גלי המפוטרים הצפויים

אדריאן פילוט 06:5921.12.17

"המפעל בירושלים זכה להגנה של הנהלות טבע לדורותיהן. לאף אחד לא היה ספק שאין לו זכות קיום כבר זמן רב, אבל גם העניין הסנטימנטלי וגם ההבנה איזה משבר פוליטי תעורר סגירתו, מנעו את יישום המהלך", כך אמר אתמול בכיר לשעבר בטבע בהתייחסות לסגירתו המתוכננת של מפעל הטבליות על שם אלי הורביץ בירושלים.

 

 

 

מפעל הטבליות, שמעסיק את מרבית עובדי טבע בירושלים, הוקם בתחילת שנות ה־2000 כאשר תעשיית הגנריקה היתה בשיאה. המפעל תוכנן לייצר סדרות גדולות של תרופות גנריות, כשהמטרה ייצור בנפחים גדולים בעלויות נמוכות. מאז הסביבה התחרותית השתנתה, הן מכיוון שמחירי התרופות הגנריות צנחו והן משום שמדינות שלא אושרו בעבר על ידי ה־FDA קיבלו אישור במהלך הזמן ונכנסו לתחרות.

 

"כיום עובד במפעל בירושלים עולה פי חמישה מאשר עובד בהודו וכפול מעובד במזרח אירופה", אומר הבכיר לשעבר. עם הזמן הפסיקו לייצר בירושלים חלק גדול מהתרופות שיוצרו שם בשנות הקיום הראשונות שלו וכיום הוא מנצל חלק קטן ביותר מכושר הייצור שלו. לטבע קשה היום להצדיק אף יותר מבעבר את השארת המפעל בירושלים, שכן עם השלמת עסקת הרכישה של אקטוויס היא קיבלה מפעל ייצור בהודו.

 

לדברי הבכיר לשעבר, התוכנית שמיישם כעת קאר שולץ נבנתה לא מעט על "מוקדי הבעיות" שזוהו כבר בעבר על ידי ההנהלות הקודמות של טבע והמצב המשברי הנוכחי מאפשר ביצוע של צעדים שבעבר היו בגדר טאבו. "בלי המשבר הקיומי הנהלת טבע לא היתה נוקטת בצעד כזה", הוא הוסיף.

 

בתוך כך הצוות המשותף לממשלה ולטבע עליו המליץ ראש הממשלה בנימין נתניהו, בסיום הפגישה עם מנכ''ל ענקית התרופות קאר שולץ, צפוי להיוועד לראשונה כבר ביום שני הקרוב, כך נודע ל"כלכליסט". בצוות, שאמור לטפל בהתמודדות עם גלי המפוטרים הצפויים ישתתפו נציגים בכירים של משרדי הכלכלה, העבודה, האוצר וראש הממשלה. סוגיות הקשורות למספר המפוטרים אשר נדונו בין נתניהו לשולץ בפגישה שלשום לא יועלו בפורום הזה.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" מדובר בצוות שיהיה מורכב מפקידים בכירים של כל המשרדים כאשר מי שצפוי להוביל אותו מטעם ממשלת ישראל הם נציגי משרד הכלכלה והעבודה. את משרד הכלכלה ייצג מנכ''ל המשרד שי רינסקי. במשרד ראש הממשלה, האוצר והעבודה לא ידעו למסור מי ייצג אותם בוועדה. מטעמו של שר העבודה כץ נמסר: "עם פרוץ המשבר התחלנו לעבוד על תוכניות השמה למפוטרים והכשרות מקצועיות באמצעות שירות התעסוקה. מעבר לזה לא מכירים פגישה בנושא".

 

מרק סבג, סמנכ"ל משאבי אנוש של הקבוצה הבינלאומית יהיה ראש הצוות מטעם טבע. יחד עם דוד לוסטיג, מנהל התפעול של טבע ישראל ואירלנד, ומתי גיל, סמנכ''ל הרגולציה של טבע ישראל.

 

גורמים המעורים בפרטים הדגישו כי חשוב לשרים הממונים להתניע את התהליך באופן מיידי, למרות שהפיטורים יבוצעו על פני שנתיים.

 

אחת השאלות המרכזיות בצוות תהיה האם לצוות תהיה מסגרת תקציבית כדי לפעול למימון הפתרונות שעשויים לעלות ממנו. גורם ממשלתי בכיר מסר כי הפתרונות כבר קיימים כקורסים והכשרות מקצועיות שמספק שירות התעסוקה והם כבר מתוקצבים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x