$
בארץ

דיווח שוטף

עובדי טבע הפגינו מול ביתה של גליה מאור; חסמו את צומת הר חוצבים בירושלים

ההסתדרות הרחיבה הבוקר את העיצומים כשהיעד הוא הדירקטורים של החברה שנקלעה לקשיים. "הרסת את ספינת הדגל של התעשייה הישראלית תוך חמש שנים", צעקו המפגינים מול ביתה של מנכ"לית בנק לשעבר

ספי קרופסקי 09:5920.12.17

 

עובדי טבע ממשיכים במאבקם נגד תוכנית הפיטורים - לאחר שאתמול סירב המנכ"ל קאר שולץ לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לצמצם את היקפה. כלכליסט מעביר דיווחים שוטפים ממוקדי האירועים השונים.

 

09:45 - מאות עובדי מפעל טבע טבליות בירושלים חוסמים את צומת הר חוצבים. יו"ר ועד העובדים בירושלים, איציק בן סימון, מסר היום: "אני מתנצל בפני חולי הסרטן ואיידס בישראל ובעולם.עשינו הכל, אבל מנכ"ל טבע החליט לעצור את הייצור במפעל היחיד בעולם הנמצא בירושלים לכל החולים בעולם. האחריות היא של המנכ"ל". במקביל מקיים הוועד ישיבת תיאום עם יואב שימחי, יו"ר ההסתדרות הלאומית, כדי להחליט על הצעדים הבאים.

 

06:30 - עובדי טבע התייצבו הבוקר מוקדם מול ביתה של גליה מאור, אחת הדמויות הבולטות בדירקטוריון החברה, תוך שהם קוראים לה לקחת אחריות אישית ולהתפטר. העובדים קוראים לה מושחתת ודורשים מהמשטרה לעצור את מאור. המשטרה שנמצאת במקום בכוחות מתוגברים, חוסמת את הרחוב ולא מאפשרת למפגינים להתקרב לביתה.

 

"הרסת את ספינת הדגל של התעשייה הישראלית תוך חמש שנים", נשמעות צעקות מכל עבר, "גליה, גליה תתעוררי - העובדים שווים יותר", אלו רק חלק מהצעקות שנשמעות ברחוב. המפגינים מבטיחים לא להניח למאור ולהמשיך במאבק שלהם נגד הפיטורים.

 

עובדי טבע מפגינים מול ביתה של מאור עובדי טבע מפגינים מול ביתה של מאור צילום: ספי קרופסקי

 

 

כך, לאחר מספר ימים של השבתות בגין תוכנית הפיטורים הנרחבת בטבע, ההסתדרות מרחיבה הבוקר את העיצומים כשהיעד הוא הדירקטורים של החברה שנקלעה לקשיים. הבוקר הגיעו עובדי החברה להפגין מול ביתה של אחת הדמויות הבולטות בדירקטוריון החברה, גליה מאור, לשעבר מנכ"לית בנק לאומי.

 

היום יימשכו צעדי המחאה של עובדי טבע ברחבי הארץ במאבק נגד הפיטורים ההמוניים בחברה. כך תושבת באופן מלא הפעילות במפעלי טבע בירושלים ובאשדוד וכן במפעלים פלנטקס ואביק בנתניה. בנוסף לכך במהלך היום יתקיימו עיצומים ואסיפות הסברה, במהלכן העבודה תשובש, במפעלים טבע כפר סבא, טבע-טק בנאות חובב ומיגדה בקריית שמונה, במרכז הלוגיסטי בשוהם ובמטה החברה בפתח תקווה.

 

 

גליה מאור גליה מאור צילום: אוראל כהן

 

ההסתדרות הלאומית החלה בקמפיין אינטרנט עולמי לגיוס דעת הקהל להצלת טבע ירושלים. הקמפיין מחבר בין תחילת הדרך של טבע בירושלים לבין הגשמת החזון הציוני של היאחזות ביטחונית-כלכלית בירושלים בירת ישראל. מעגלי היעד הראשוניים של קמפיין זה הינם אנשי קונגרס וסנט אמריקני, הקהילה האוונגליסטים, מערכת הבנקאות ואנשי עסקים בכירים.

 

במקביל נשלח אמש מכתב המתריע לפני נקיטת אמצעים משפטיים מטעם באי כוחה של ההסתדרות לחברי ההנהלה ולדירקטורים. המכתב מגולל את מה שבאי כוחה של ההסתדרות מגדירים כהתנהלות רשלנית וניהול כושל מצד הנהלת החברה והדירקטורים. בסופו של המכתב דורשים באי הכוח להימנע מפיטורים גורפים, או לחלופין לצמצם לכל הפחות באופן ניכר את כמות המפוטרים.

 

"ההסברים הדחוקים, יש לומר, שניתנו מטעם טבע (ובכלל זה מטעם המנכ"ל שולץ) לפיטורי הענק, מתעלמים כמעט לחלוטין מחלקם הגדול של ראשי החברה למצב העגום שאליו היא נקלעה, ובכלל זה הפעולות הרשלניות שהובילו את החברה למצבה, כמו גם משכורות העתק שמקבלים ראשי החברה ודיבידנדים שממשיכים להיות מחולקים לבעלי המניות", כותבים עורכי הדין בעז בן צור, אלעד פלג, כרמל בן צור וגיא רוה, "והכל – במקביל לגידול חובות החברה, ותוך העמדת העובדים בפני סיכון ממשי לאיבוד פרנסתם".

 

השכמה לכל דיירי הרחוב השכמה לכל דיירי הרחוב צילום: ספי קרופסקי

 

בהמשך המכתב מזכירים באי כוחה של ההסתדרות את הקלות המס שקיבלה החברה בעשור האחרון בשווי של כ-20 מיליארד שקל, ומגוללים כיצד נסק החוב של החברה במהלך כהונותיהם של המנכ"לים האחרונים. "נתונים אלה, המלמדים היטב על מצבה הקשה של החברה והחוב העצום שלה, לא פגעו בשכר הבכירים של טבע. היפוכם של דברים".

 

במכתב מובאת כדוגמה משכורתו של המנכ"ל לשעבר ג'רמי לוין שקיבל עבור 11 חודשי עבודה ב-2012 שכר בעלות כוללת של כ-4 מיליון דולר בקירוב. ב-2013 לפי עורכי הדין הגיעה עלות שכרו השנתית ל-7.2 מיליון דולר לצד מענק בסך 2.4 מיליון דולר. "כל זאת, אף שלוין הודח, ושעה שבתקופתו חלה הרעה משמעותית במצבה של החברה", הם כותבים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x