שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

רה"מ: "להמשיך בהליך המשפטי בבג"ץ להגבלת זכות השביתה"

מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר במכתב למעורבים ברפורמה בחברת החשמל: כל ויתור על ההליך המשפטי בבג"ץ — רק באישור מפורש של נתניהו ומנדלבליט. בינתיים הדיונים על הרפורמה עולים הילוך, בהשתתפות שר האנרגיה ויו"ר ההסתדרות

אדריאן פילוט וליאור גוטמן 08:1720.12.17

ראש הממשלה בנימין נתניהו דורש להמשיך בהליכים המשפטיים לשם קבלת פסק דין עקרוני בעתירה שהגישה המדינה, שעניינה: הגבלת זכות השביתה של עובדים חיוניים במשק, בתגובה לרפורמות מבניות שהממשלה דורשת לקדם - כך עולה ממכתב ששיגר מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר לכלל הגופים המעורבים ברפורמה במשק החשמל.

 

 

 

המשמעות: אלא אם נתניהו ישתכנע אחרת, משרדי האנרגיה והאוצר, שמנהלים משא ומתן לקידום רפורמה בחברת החשמל, בהובלת מנכ"ל האוצר שי באב"ד, לא יוכלו לסגור "דיל" עם ההסתדרות וועדי העובדים שעיקרו רפורמה תמורת משיכת העתירה מבג"צ. במכתב מסביר גרונר לכל הגורמים כי חל איסור מוחלט על כל ויתור בהליך של המדינה מול בג''ץ וכי כל שינוי החלטה בנושא יהיה רק בתום דיון מיוחד בהובלת ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה.

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: רויטרס

 

 

היועצים מטיחים ביקורת

 

גרונר הסביר במכתב את עמדתו של ראש הממשלה, לפיה מדובר בנושא לאומי רחב בעל השלכות משקיות דרמטיות, כאשר על כף המאזניים מונחות מצד אחד רפורמה חשובה במשק החשמל ומצד שני עצם היכולת העקרונית של הממשלה להוציא לפועל רפורמות בענפים שונים במשק על מנת ליישם את מדיניותה. מדובר במכתב חריג של גרונר שאף מסביר כי לדעת היועמ"ש קיים סיכוי סביר שבסופו של התהליך בג''ץ יפסוק לטובת המדינה, ויימנע מהעובדים את זכות השביתה במקרה שהעילה לכך הם שינויים מבניים במשק.

 

כבר ביום רביעי האחרון מסרו ל"כלכליסט" גורמים בממשלה כי בעת הצגת הרפורמה בחברת חשמל כחלק מחוק ההסדרים בפני ראש הממשלה והגורמים המקצועיים המלווים, לרבות המנכ''ל גרונר ויועצו הכלכלי פרופ' אבי שמחון - הם התרעמו והביעו התנגדות למתכונת המתגבש. אותם גורמים הסבירו כי הסיבה להתנגדות היתה סעיף זכות השביתה. עוד נמסר ל"כלכליסט" כי גרונר ושמחון הטיחו ביקורת קשה ברפורמה ואף הביעו חשש כי היא לא יותר מתרגיל שנועד לגרום למדינה לוותר על דרישותיה בנושא ביטול זכות השביתה במקרה של רפורמות מבניות.

 

"כנראה שקרובים לסיום"

 

בתוך כך, הנהלת חברת החשמל סיימה אתמול סבב דיונים שהוגדר על ידה כ"ישורת אחרונה" עם משרדי האוצר והאנרגיה. באופן יוצא דופן עלה דרג המשתתפים בשיחות כאשר שר האנרגיה יובל שטייניץ השתתף בהן אישית יחד עם הפקידות הבכירה של משרד האוצר ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. זה האחרון אף ביטל פגישות הנהלה בהסתדרות כדי לקדם את דיוני הרפורמה. בכיר שהשתתף בדיון ציין ש"אם בתוך הבאלגן של טבע אבי הגיע לשבת עם שטייניץ כנראה שאנחנו קרובים לסיום".

 

ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שהצדדים מעוניינים לסגור את הקצוות האחרונים ברפורמה, בטרם היא תגובש לכדי מסמך שישולב בחוק ההסדרים. ההערכות הן שרוב הנושאים המרכזיים כבר סגורים. הנהלת החברה רוצה להעביר אחרי הרפורמה את 100 הבכירים שלה לחוזה אישי במקום החוזה הקיבוצי.

 

הצדדים צפויים לשוב ולהיפגש גם בשבוע הבא. בסביבת משרד האנרגיה אמרו השבוע ל"כלכליסט" שאם תושג רפורמה - והכיוון המסתמן הוא כזה - אזי היא תובא בפני ראש הממשלה נתניהו כחזית אחידה, בתמיכת הפקידות הבכירה ושרי האוצר והאנרגיה, עם המלצה שהיא בבחינת "הזדמנות פז שאסור להחמיץ". ייתכן שאז יופעל עליו לחץ כבד מספיק שישכנע אותו לתמוך ברפורמה גם במחיר משיכת העתירה מבג"ץ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x