$
בארץ

הדיון בהעברות התקציביות: חברי הכנסת אישרו 73 מיליון שקל בממוצע בכל דקה

רגע לפני סוף השנה אישרה ועדת הכספים העברות בסך 6.6 מיליארד שקל, 5.3 מיליארד מתוכן עברו למשרד השיכון. בנוסף אישרה הוועדה 65 מיליון שקל רטרואקטיבית למטרת נסיעות ראש הממשלה

שחר אילן 14:3719.12.17

ועדת הכספים של הכנסת אישרה העברות תקציביות בסך 6.6 מיליארד שקל, מתוכן 5.3 מיליארד שקל לתקציב משרד השיכון. זאת, במסגרת גל ההעברות התקציביות של סוף השנה שמגיע לעיתים לעשרות מיליארדי שקלים.

 

העברות תקציביות הן שינויים בתקציב שמאשרת ועדת הכספים, בתוכן העברת כספים בין סעיפים בתקציב או העברת עודפים מחויבים (כספים שהמדינה התחייבה לשלמם) משנה קודמת. בסוף כל שנה מועברים ברגע האחרון מיליארדים רבים. ההעברות של סוף השנה מעוררות ביקורת קשה. אחת הסיבות היא המהירות הרבה בה נאלצים חברי הכנסת לדון בהם. היום הוקדשו לנושא 90 דקות, כך שבכל דקה הועברו 73 מיליון בממוצע.

 

סיבה נוספת לביקורת היא שהכספים מועברים ברגע האחרון כך שהאפשרות להשתמש בהם מוגבלת מאוד ולמשרדים ולספקים נגרמים נזקים. חברי כנסת טוענים שהאוצר מעביר תקציבים ברגע האחרון כדי שלא ניתן יהיה להשתמש בפועל בחלק מהכסף. כך הוא מקטין את הוצאות הממשלה ויוצר את העודפים של השנים הבאות.

 

כאמור, למשרד השיכון הועבר סכום עתק של 5.3 מיליארד שקל. התקציבים למשרד השיכון מורכבים מעודפים מחויבים מ-2016 שמיועדים לביצוע עבודות פיתוח ותשתיות בסך 4.3 מיליארד שקל, עודפים של 730 מיליון שקל למימון אשראי לדיור ו-50 מיליון שקל לתכנון בנייה למגורים והעברה תקציבית של 200 מיליון שקל למימון סיוע בשכר דירה.

 

 

שר השיכון יואב גלנט. 5.3 מיליארד שקל עברו למשרדו רגע לפני סוף השנה שר השיכון יואב גלנט. 5.3 מיליארד שקל עברו למשרדו רגע לפני סוף השנה צילום: עומר מסינגר

 

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, העלה את השאלה איך משרד השיכון יצליח להוציא סכומי ענק כאלה בשבועיים האחרונים של השנה. נציג האוצר טען שהעברת העודפים הגדולה בסך 4.3 מיליארד מורכבת מכספים שמשלמים קבלנים עבור עבודות פיתוח שמבצע עבורם המשרד והם מועברים משנה לשנה עבור הפרויקטים הרלבנטיים.

כן אישרה הוועדה 65 מיליון שקל למטרת נסיעות ראש הממשלה, מתוכם 60 מיליון שקל במסגרת משרד ראש הממשלה ו-5 מיליון במסגרת משרד החוץ.

 

ההעברות עוכבו בשבועות האחרונות על ידי חברים בקואליציה בשל מחלוקות תקציביות. בשבוע שעבר העבירה הוועדה את הקיצוץ הרוחבי בסך 1.1 מיליארד. אחד השימושים שהקיצוץ הרוחבי מימן הם 45 מיליון שקלים למיגון רכבי הסעה בשטחים. שחרור ההקצבה הזו הסיר את התנגדותו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי להעברות התקציביות.

 

עוד אפשרה את ההעברות היעדרותו מהכנסת היום של מרכז הקואליציה בוועדת הכספים ח"כ מיקי זוהר מהליכוד לדבריו בשל "סיבות אישיות". הוא טוען שהקואליציה ניצלה את היעדרותו, אבל בפועל אפשר להניח שלהיעדרות תרמה גם העובדה שדרישה אחת שלו, סיוע של 200 מיליון שקל לירושלים, כבר נענתה. דרישה אחרת - 20 מיליון שקלים לבתי חולים בפריפריה טרם נענתה.זוהר אומר שאם הכסף לא יינתן ימשיך לעכב העברות תקציביות בשבועות הבאים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x