$
בארץ

המשבר בטבע

שביתה כללית מחר בכל מפעלי טבע ברחבי הארץ

זאת בהוראת יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן; הסתיימה פגישתם של רה"מ והשרים. שר העבודה והרווחה אמר כי "אין למפעלים שום מכנה משותף מלבד השם טבע. אני בטוח שניתן להציל את מפעל הטבליות בירושלים". יו"ר ההסתדרות בישיבה עם הוועדים: "הקרב הגדול הוא לצמצום מספרי המפוטרים". יו"ר ועד המפעל בירושלים איים להבעירו

עמרי מילמן וספי קרופסקי 16:0518.12.17

כל אתרי טבע ברחבי הארץ יושבתו מחר (ג') בהוראת יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, כחלק מצעדי המחאה של העובדים בשל גזרת הפיטורים. במקביל, החל מהשעה 13:00 מחר כ-1,500 עובדי טבע, בני משפחותיהם ותומכים במאבק, צפויים לקיים הפגנת ענק מול משרד ראש הממשלה בירושלים, בדרישה להתערבותו המיידית לפתרון המשבר בחברה ולהצלת התעשייה המקומית.

 

בתוך כך, הסתיים הדיון בוועדת השרים בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו לפתרון המשבר בטבע. במהלך הפגישה, שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר לפורום הוועדה כי לשיטתו: ״צריך לטפל בכל מפעל בנפרד משום אין למפעלים שום מכנה משותף מלבד השם טבע. הטכנולוגיות שונות הצרכים שונים ואי אפשר לטפל בהם כמכלול. לאחר הפגישות שקיימתי במהלך הבוקר אני בטוח שניתן להציל את מפעל טבליות בירושלים״.

 

יו"ר ההסתדרות הלאומית, יואב שמחי, אמר לעובדי טבע טבליות בתום הדיון כי: "אם טבע תנטוש את ירושלים, טבע לא תהיה בכלל. כשאנחנו יודעים ביחד שלא תצא מפה תרופה לפני שיהיה לנו הבטחה וערבות מדינה שזה מה שיהיה, שהמפעל הזה יישאר, לא נפעיל את המפעל הזה. יש לזה השלכות מאד גדולות על טבע. אם המפעל הזה יפסיק לייצר טבע תפסיד הרבה מאד כסף, שהם לא יוכלו לעמוד בזה. הם ציפו שניתן למפעל הזה למות בתהליך של שנתיים. כל פעם נוריד תרופה ועוד תרופה והם ימשיכו לשחק בנו. לא פה, לא בירושלים. לא בסמל.

 

עוד הוסיף שמחי: "אני שמח שהצלחתי להבהיר את זה לשר חיים כץ שזו החלטה פוליטית, שזו החלטה של אנשים שונאי ישראל, כי מבינים שפה מלחמת העולם השנייה, טבע התחילה בבית וגן, לא משנה אם בהר הזה או הר ליד. פה התחילה טבע, ואם טבע חפצה בחיים, היא צריכה להשאר בירושלים. אתמול בישיבת שרים הוא הבהיר את זה לכולם וקיבל מנדט מראש הממשלה להיות הנציג המקצועי שלו".

 

בפגישתם של שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן עם נציגי הוועדים וההסתדרות, התלוננו הנציגים כי הנהלת טבע אינה מוכנה לדון איתם בפתרונות אפשריים, למרות שהם מוכנים לצעדי התייעלות שיוכלו למנוע פיטורים


מוקדם יותר הסתיימה במשרד האוצר פגישתם של כחלון, כהן, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ונציגי הוועדים של חברת טבע.

 

כחלון אמר במסר לעובדים: "ממשלת ישראל עומדת מאחורי עובדי טבע ולא תפקיר אותם. הממשלה תשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה בכדי לנסות ולהביא לצמצום מספר המפוטרים וסגירת מפעלים".

 

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, מסר כי: "הדרישה מהנהלת טבע ומהמנכ"ל היא לממש את מחויבותה למדינת ישראל שעליה הצהירו לפני כשבוע, למנוע את סגירת המפעל בירושלים ולצמצם את מספר המפוטרים".

 

 

  
 
הפגישה של הוועדים עם משה כחלון, אלי כהן ואבי ניסנקורן הפגישה של הוועדים עם משה כחלון, אלי כהן ואבי ניסנקורן

 

ניסנקורן אמר כי: "הקרב הגדול הוא לצמצום מספרי המפוטרים. חייבים להשאיר את טבע חזקה בישראל ולהציל את מפעלי טבע בירושלים. אני לא מבדיל ולא עושה הבחנות בין עובדים, ללא קשר לזהות הייצוג שלהם. מטה טבע חייב להישאר בארץ ולא בשום מקום אחר. אנו מתמודדים כאן עם מגה אירוע שהכלכלה הישראלית לא ראתה שנים ועל הממשלה, על ההסתדרות והעובדים לשלב ידיים במאבק הזה למען עתיד טבע והבטחת מעמדה של התעשייה בישראל".

 

בתוך כך, יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי התייחס לפיטורים הצפויים בטבע ואמר ש"על טבע לשלוח את הפיטורים למדינות אחרות". גבאי דיבר בישיבת סיעת המחנה הציוני בכנסת. הוא דרש מראש הממשלה בנימין נתניהו להבהיר מחר לראשי טבע בפגישתם הצפויה ש"הפיטורים לא יהיו". לדבריו, "לממשלה יש המון סמכויות ואף אחד לא רוצה לריב עם ראש ממשלה".

 

גבאי אמר שהפיטורים הצפויים של 2,000 עובדי חברות קבלן בשל הקיצוצים בטבע חמורים אף יותר מפיטורי 1700 עובדי החברה כי הם חלשים יותר. הוא ביקר את ראש הממשלה ושר הכלכלה על שלא התערבו במשבר טבע בחמישה החודשים שבהם הכינה טבע את תוכנית הקיצוצים.

 

עם זאת אמר ש"אין ספק שהכישלון כולו של הנהלת טבע שערכה עסקאות מסוכנות ושל הדירקטוריונים שלא ידעו לפקח ונהגו כבית לורדים".

 

הוקמה ועדת שרים מיוחדת למשבר בטבע בראשות רה"מ

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הקים אתמול (א') ועדת השרים בראשותו למשבר טבע. הוועדה כוללת את נתניהו, שר העבודה והרווחה חיים כץ, שר האוצר משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן והשר לענייני ירושלים זאב אלקין.

 

מוקדם יותר כץ הגיע למפעל הטבליות בירושלים ואמר: "יש לנו גישה לראש הממשלה ולגורמי השלטון שיכולים להשפיע על ההנהלה. אנחנו בתחילתו של מסע מפרך, צריך סבלנות ושאף אחד לא יחשוב שלא יהיו פצועים". עוד אמר: "אנחנו לא תוקפים אף אחד, לא מנהלים ולא דירקטורים. רוצים שהם ימשיכו לנהל ואנחנו נמשיך לעבוד".

 

חיים כץ עם עובדי טבע בירושלים חיים כץ עם עובדי טבע בירושלים צילום: עמרי מילמן

 

יו"ר ההסתדרות הלאומית יואב שמחי אמר בתום השיחה עם השר כץ ל"כלכליסט" כי ישנו פתרון שהוצג לכץ וכעת על כץ להציגו לראש הממשלה. מסתמן שהפתרון כרוך בשינוי הייצור במפעל ושינויים ברגולציה שיקלו עליו.

 

"זה הכל משחק של פס הייצור ואיזה מוצרים אפשר להביא על מנת שיתפקד כמו שצריך. להביא מוצרים רווחיים לוקח שנתיים בגלל הרגולציה. זה מפעל שכל כולו מייצר מוצרים לטבע העולמית. המפעל באופן עקרוני רווחי, הקטנת ההזמנות מארה"ב גרמה לכך שאינו רווחי." שמחי ויו"ר ועד מפעל הטבליות בירושלים איציק בן סימון ביטלו הגעתם לפגישה עם כחלון וכהן לאחר פגישתם עם כץ.

 

עובדי טבע מפגינים הבוקר ליד מפעל המשאפים בירושלים עובדי טבע מפגינים הבוקר ליד מפעל המשאפים בירושלים צילום: עמרי מילמן

 

יו"ר ועד העובדים במפעל בירושלים מאיים: "נבעיר את המפעל; יפנו את כל ירושלים"

 

מוקדם יותר הבוקר השמיע יו"ר ועד העובדים של טבע בירושלים איום מפורש להבעיר את המפעל אם מהלכי הנהלת החברה יצאו לפועל. בראיון לרדיו "גלי ישראל" אמר בן סימון כי "יש לנו חומרים נפיצים ורעילים שיכולים לסגור את המדינה ל-4-3 חודשים וזו לא אמירה של סתם. אתה יכול לשמוע מאיכות הסביבה, אם המפעל הזה יבער ייפנו את כל ירושלים. לא את מפעל הטבליות, את כל ירושלים ייפנו".

 

בן סימון הוסיף: "אנחנו נבעיר את המפעל. המפעל שלנו פצצה מתקתקת. ברגע שההחלטה תהיה סופית והחרב תשחט אותנו, אנחנו נשחט בתוך המפעל, כן. תמות נפשי עם פלישתים".

 

לקראת הפגישה אצל כחלון: עובדי טבע מפגינים מול משרד האוצר

 

ההסתדרות הודיעה הבוקר על המשך השבתה מלאה של הפעילות באתרי טבע השונים. בינהם מטה החברה הגלובלי בפתח תקווה, מפעל טבע מדיקל באשדוד, מפעל טבע פלנטקס בנתניה ובמפעלי החברה בירושלים שהעובדים מתבצרים בהם החל מאתמול (א'). עובדי מפעל טבע מדיקל באשדוד חוסמים בשעה זו את הכניסה הצפונית לעיר.

 

באתר טבע כפר סבא תהיה השבתה חלקית: הפעילות תופסק בין השעות 12:00-16:00.

 

ההסתדרות הודיעה גם על אספות הסברה של העובדים שייערכו בסמוך לאתרי החברה, מיגדה בקריית שמונה, אביק בנתניה, טבע טק ברמת חובב והמרלו"ג בשוהם.

 

ניסנקורן מסר כי: "המאבק למען כחול לבן והצלת התעשייה המקומית חייב להתחיל בהגנה על מקומות העבודה. על הממשלה ועל הנהלת טבע מוטלת האחריות להביא סוף למשבר הזה. פיטורים הם מוצא אחרון ועל כל הגורמים לשלב ידיים כדי למזער את הפגיעה בעובדים ולהבטיח שטבע, על כל מפעליה, תישאר בישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x