שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חקירת השימוש במידע פנים בעסקת מובילאיי: הטיסה המשותפת, הצעת הרכישה והטיפים שדלפו

חלק מהראיות שנחשפות בחקירת מובילאיי בארה"ב שופכות אור על מערכות היחסים ההדוקות בין החשודים בשימוש במידע פנים בפרשה. בידי רשות ני"ע האמריקאית עדיין אין אקדח מעשן, אבל גם ראיות נסיבתיות יכולות להספיק בהליך האזרחי

תומר גנון ורן אברמסון 06:5117.12.17

חלק מהראיות שאספה רשות ני"ע האמריקאית (SEC) בחקירת החשד לשימוש במידע פנים בעסקת מובילאיי־אינטל מתחילות להיחשף. מיילים ועדויות שגבו ב־SEC, ממפים את מערכת הקשרים של המעורבים עם המייסדים פרופסור אמנון שעשוע וזיו אבירם. הם מלמדים גם על השיח הער סביב מניית מובילאיי של חלק מהמעורבים בסמוך לעסקה שדווחה למשקיעים במרץ השנה. מהראיות החלקיות שנחשפות, נראה שבידי ה־SEC אין בהכרח אקדח מעשן. אלא שההליך שהיא מנהלת הוא אזרחי, כך שגם ראיות נסיבתיות יכולות להספיק לקבלת התביעה.

 

 

 

ברשת הקשרים בין המעורבים, כך ה־SEC, עבר על פי החשד מידע מוקדם על העסקה לנתבעים עד כה בפרשה בארה"ב: הישראלים ד"ר אמיר וולדמן, סגן נשיא סינרון לשעבר, ורוג'ר שאול. השניים, כך החשד, נחשפו למידע הפנים דרך מקורבם של שעשוע וזיו ‑ הפלסטיקאי הירושלמי ד"ר ג'יימס שאול שהוא אחיו של רוג'ר וחברו הקרוב של וולדמן.

 

ד"ר שאול, שגם נתבע בפרשה, הוא חברם של בני הזוג שעשוע ואישתו ענת. לטענת ה־SEC הוא העניק לבני הזוג בעבר טיפולים רפואיים, רכש מהם רכב משומש, התלווה אליהם ולבכירי מובילאיי לטיול בגרמניה ובספרד, וילדיהם של הזוגות מיודדים.

 

על פי מיילים שבידי ה־SEC שאול היה בקשרים גם עם אבירם. כך למשל בשנת 2014, בעקבות פנייה של משקיעי בחברה, פנה אבירם לשאול ולאדם נוסף והציע להם לרכוש מניות של מובילאיי. "עדיין מעוניינים בעוד מניות? קיבלנו בקשה מאחד המשקיעים...", כתב אבירם במייל. הוא צירף הצעה של משקיע למכור 8,814 מניות תמורת 308 אלף דולר. כן בידי ה־SEC מיילים עם סרטונים שיווקים של מובילאיי, הרצאות של שעשוע, שאבירם העביר במהלך 2016 באופן אישי לד"ר שאול. מיילים שהמשיכו אחר כך מד"ר שאול לחברו ד"ר וולדמן.  

 

ד"ר אמיר וולדמן, החשוד בשימוש במידע פנים בפרשה ד"ר אמיר וולדמן, החשוד בשימוש במידע פנים בפרשה צילום: ערן יופי כהן

 

הקרבה של ד"ר שאול לשעשוע ואבירם, כך ה־SEC, הפכה אותו לצינור שדרכו דלפו "טיפים" על העסקה שנרקמה עם אינטל למקורביו. אחיו רוג'ר וחברו וולדמן, רכשו ני"ע של מובילאיי בשבועות שקדמו לדיווח על העסקה עם אינטל, וגרפו רווח של כ־4.3 מיליון דולר (וולדמן) וכ־ 925 אלף דולר (רוג'ר ושותף נוסף שלו).

 

אחת מתכתובות הדוא"ל המעניינות שבידי ה־SEC היא שרשור מיילים מה־10.3.17 — שלושה ימים לפני פרסום ההודעה למשקיעים. את השרשור פתח דורון שגיא, מנכ"ל קבוצת "עמית מערכות" המתמחה בפתרונות טכניים בנושא אבטחה ומיגון. לטענת ה־SEC, שגיא טס עם בכירי מובילאיי במטוס פרטי לניו יורק שם הם דנו בפרטי העסקה עם נציגי אינטל.

 

את המייל שלח שגיא בשעות הבוקר של ה־10 במרץ לד"ר שאול. שגיא צירף למייל לינק לסקירה מקיפה על המסחר הער באופציות על מניית מובילאיי, שכותרתה "סוחרי האופציות מהמרים על תזוזה גדולה במניה". שעה לאחר מכן, העביר שאול את המייל לחברו וולדמן. כשעתיים לאחר מכן השיב לו וולדמן במייל: "ניתוח מעניין מאוד".

 

העניין של וולדמן ברכישת אופציות על מניית מובילאיי היה מוגבר מאוד באותם ימים. בעשרת הימים שקדמו למייל, ואף באותו היום עצמו, וולדמן רכש 1,605 אופציות בהיקף של כ־432 אלף דולר, במחיר הגבוה משמעותית ממחיר המניה בבורסה. המסחר שלו שיקף שהוא האמין, או ידע לפי ה־SEC, שהמניה עומדת לזנק.

וולדמן אישר ל ־SEC בעדות בחודש נובמבר שהוא חבר של שאול, אותו הכיר כשעבד בסינרון. "בשנים 2016‑2017 היינו בקשר כל שבוע או שבועיים. דיברנו בטלפון, נפגשנו, החלפנו מיילים והודעות וואצאפ", העיד. "שנים שאני מאמין שמובילאיי תהיה שחקן מאוד משמעותי בתחום הרכב האוטונומי".

 

לטענת ה־SEC, מי שעוד סחר במני"ע של מובילאיי על בסיס מידע פנים הוא רוג'ר אחיו של ד"ר שאול. על פי תמלילי עדותו של רוג'ר בחודש מאי, ב־SEC שאלו אותו האם שוחח עם שעשוע, אבירם או אחיו על המנייה. רוג'ר הכחיש. "אז דיברת על מובילאיי, אבל אתה לא זוכר באיזה הקשר זה היה?", הוטח בו. "דיברת עם ילדיו של אחיך ג'יימס על מניית מובילאיי?". רוג'ר הכחיש.

 

ב־SEC דחו את גרסתו. בתביעה שהגישו נגדו מתוארת שיחה מ־2 במרץ 2017, 11 ימים לפני ההודעה על הצעת הרכש, בינו לברוקר שלו. באותה שיחה הברוקר התריע בפני רוג'ר שאסטרטגית המסחר שלו במניית מובילאיי לא הגיונית. על פי כתב התביעה לאחר אותה שיחה צלצל שאול לאחיו ד"ר ג'יימס. "לאחר שהתייעץ עם אחיו, רוג'ר שאול התקשר שוב לברוקר ואמר לו 'אני אגיד לך מה לעשות, גם אם זה לא נראה לך הגיוני".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x