$
בארץ

המדינה תוכל להשתמש בהטבות המס כמנוף לחץ על טבע

ענקית התרופות שואפת להיכנס למסלול האסטרטגי בחוק לעידוד השקעות הון שבמסגרתו משולם מס נמוך במיוחד. המדינה תוכל להשתמש בכך כקלף

עמרי מילמן 22:4613.12.17

הפיטורים ההמוניים בטבע עשויים להשפיע על שאלה שמרחפת מעל החברה כבר כמה שנים: שיעור המס שהמדינה תטיל עליה בעתיד. בין שנת 2004 לשנת 2014 נהנתה החברה מהטבות מס אסטרונומיות שהצטברו ל־20.6 מיליארד שקל, בזכות מס בשיעור 0% בלבד. אבל מאז נמצאת החברה במגעים עם רשות המסים באשר להטבות המס החדשות. אף שלפי החוק היבש אין קשר בין הפיטורים להטבות, ברור שתהיה להם השפעה במישור הציבורי על ההחלטה, ושהם יעמדו לנגד עיניו של מנהל רשות המסים משה אשר.

אחת הסיבות שמעכבות את ההכרעה במחלוקת הזאת היא תביעתה של טבע להתחשב בהפסדי עבר של המפעלים שלה בקביעת המס שתצטרך לשלם בעתיד. מאחר שהחברה כלל לא שילמה מס עד 2014, לא היה לה ממה לקזז את ההפסדים, וכעת היא מבקשת פיצוי. ברשות המסים דחו עד כה קיזוז כזה, וטענו שיהיה בכך ניצול כפול של הטבות המס. טבע בעצם מבקשת להימנע מתשלום מס לעוד כמה שנים.

 

עד כה, רשות המסים טרם הוציאה שומה הקובעת כמה מס אמורה טבע לשלם על השנים הרלבנטיות.ההערכה היא כי אם תוציא שומה כזו מבלי להגיע להסכמות עם החברה ‑ טבע תפנה לבית המשפט, צעד שיעכב את תשלום המס.

 

מנהל רשות המסים משה אשר. עשוי להתנות הטבות מס בהרחבת הפעילות בישראל מנהל רשות המסים משה אשר. עשוי להתנות הטבות מס בהרחבת הפעילות בישראל צילום: עומר מסינגר

 

המחאה החריפה מצד פוליטיקאים על הטבות המס שקיבלה טבע מעוררת מחדש את הביקורת על מבנה החוק לעידוד השקעות הון. מנכ"לית האוצר לשעבר יעל אנדורן המליצה, במסגרת ועדה שהקים שר האוצר דאז יאיר לפיד, כי חברות שנהנות מהטבות מפליגות יידרשו לעמוד בשורה של דרישות, כמו תוספת פס ייצור, פעילות בפריפריה, תשלום שכר גובה וכדומה. שר האוצר הנוכחי משה כחלון בחר שלא לקדם את ההצעה. כחלון הצטרף למשרד ראש הממשלה, אגף התקציבים ורשות המסים, שגרסו שהמס הקיים הוא המס המרבי שאפשר לגבות מהחברה לפני שתעביר את עסקיה למדינה אחרת, ולכן אין מקום להתערב בשיקולים העסקיים שלה.

 

החברות שנהנות מהטבות מנסות, מצדן, להצדיק את הטבות המס באמצעות ההשלכות של פעילותן ‑ תמיכה בספקים, משכורות גבוהות מהממוצע. אלה בדיוק ההשלכות שאת הצד השלילי שלהן נוכל לראות כשתתבהר התמונה המלאה באשר לפיטורים בטבע.

 

מהם מסלולי המס שיכולים להיות רלבנטיים לטבע? הטבות המס הבסיסיות יקנו לה שיעור מס של 16% על מפעלים במרכז ו־7.5% על מפעלים בפריפריה. באשר להכנסות מקניין רוחני, בעקבות תיקון בחוק שאושר לאחרונה, היא תוכל לשלם עליו מס של 6%. אף על פי כן, לאור היקף הפעילות של טבע היא תוכל לבקש ליהנות, כ"חברה בעלת חשיבות אסטרטגית לישראל", משיעורי מס נמוכים יותר של 8% במרכז ו־5% בפריפריה. בתמורה להטבות האלה יוכלו מנכ"ל האוצר, מנהל רשות המסים ומנכ"ל משרד הכלכלה לדרוש מטבע להרחיב את הפעילות שלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x