$
בארץ

פרסום ראשון

עתירה נגד מועצת רואי החשבון: תקנו את העיוות בבדיקת הבחינה

העותרים טוענים לקשיים מרובים בבחינה בחשבונאות פיננסית מתקדמת. העתירה נתמכת בשתי חוות דעת מקצועיות

עמרי מילמן 10:1713.12.17

83 נבחנים במבחני ההסמכה של רואי החשבון של מועצת רואי החשבון עתרו נגד המועצה ומשרד המשפטים לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים בדרישה לשנות את שיטת הבדיקה שנקבעה לבחינה בחשבונאות פיננסית מתקדמת בעקבות התלונות הרבות על הקושי במבחן.

 

בעקבות המבחן שנערך ביולי האחרון התלוננו עשרות תלמידים בגיבוי של מרצים רבים כי הבחינה הייתה קשה וארוכה מהנהוג. בעקבות אותן תלונות, לאחר שבהתחלה טענו במועצת רואי החשבון כי אין כל בעיה עם המבחן, יחד עם הציונים פרסמה המועצה כי שינתה את שיטת הבדיקה כדי להקל על התלמידים. אלא שהשיטה החדשה, לטענת אותם עותרים כעת רק פגעה באלו שפעלו כפי שהנחו אותם במהלך הלימודים. במבחן, שמתפרס על פני 8.25 שעות, יש 6 שאלות. במועצת רואי החשבון החליטו, להכיר לצורך חישוב הציון רק בשלוש השאלות עם הציון הגבוה ביותר. אלא שלפי העתירה שהוגשה על ידי עורכי הדין עמרי קאופמן ורועי פדל ממשרד גולדפרב זליגמן ושות' "השיטה התגלתה כפוגענית שבעתיים דווקא כלפי אותם מועמדים שפעלו על פי הנחיות המרצים במוסדות האקדמיים השונים ברחבי הארץ... לפיהן הנבחן נדרש ומונחה להתייחס באופן גורף לכל שאלה ולכל סעיף בבחינה (שיטת הגריפה), זאת מתוך ידיעה שכל מענה שיציג ייבדק ויובא בחשבון בניקוד הבחינה".

 

סטודנטים לומדים סטודנטים לומדים צילום: אריאל בשור

 

 

למעשה מי שפתר את הבחינה בצורה של גריפת נקודות מכלל השאלות, ולא פתר כל שאלה ושאלה (ולא הספיק את השאלות האחרונות) נפגע מצורת הבדיקה הזו שכן הוא לא גרף את מקסימום הנקודות שיכל ממספר שאלות בודדות. לטענת העותרים שיטת הבדיקה פוגעת עוד יותר במי שזכאי להתאמות כגון הערכת זמן. העותרים מבקשים כעת כי המועצה תתקן את התיקון שעשתה ותעניק פקטור במטרה לאזן את הציונים במבחן.

 

העתירה נתמכת בשתי חוות דעת מקצועיות האחת של רו"ח אבי דגן שהתמקדה בהתאמה בין בחינת שיטת הניקוד בבחינה למתכונת הלימוד בחוד לחשבונאות ולשנת ההשלמה בתור מרצה במספר גופים. לטענת דגן שיטת הבדיקה של המועצה לא עולה בקנה אחד עם השיטות הנהוגות במוסדות שונים בארץ ובעולם. לדבריו "הסטודנטים הנבחנים פועלים במרוץ הזמן לשם התייחסות רוחבית בכל סעיף בשאלה ובוודאי לכל השאלות המוצגות בבחינה". חוות הדעת השנייה הוגשה על ידי פרופ' אמריטוס סורל קהן, שמתמחה בפסיכולוגיה חינוכית באוני' העברית. לטענתו "ליקויים חמורים שהתגלו בדיעבד בבחינה חייבו את מועצת רואי החשבון לתקן בדיעבד את הציונים. מסיבות לא ברורות, המועצה לא אימצה את אחת משיטות הפקטור הישיר". לדעתו ישנם שלושה כשלים בשיטה של המועצה הראשון הוא שהיא אינה מתאימה לאופי הכללי של הבעיות, השני הוא שהיא פוגעת ביכולת למדוד את רמת הידע בתחום החשבונאות הפיננסית והשלישי הוא שהיא מפלה לרעה את הנבחנים הנורמטיביים שענו על 6 השאלות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x