$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

נתניהו הגיש באופן רשמי את מועמדותה של עפרה ברכה לנציבת שירות המדינה

למרות הדיווחים על כך שרה"מ חזר בו מהמינוי, לכלכליסט נודע כי בשבוע שעבר הוא הגיש את המועמדות באופן רשמי לוועדה המיוחדת העוסקת באישור המינוי. הוועדה תדון במינוי ביום שני הקרוב

אדריאן פילוט 23:0112.12.17

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיש ביום רביעי האחרון באופן רשמי את מועמדותה של עפרה ברכה לתפקיד נציבת שירות המדינה הבאה. המועמדות הוגשה לוועדה המיוחדת לבחינת מינוי נציב שירות המדינה בראשות השופט חנן אפרתי - כך עולה מתשובת הפרקליטות לבג''צ שהגיש ד''ר רפי נץ-צנגוט, מומחה למשפט, שדרש לפסול את המינוי.

 

 

 

עוד עולה מתשובתה של הפרקליטות, שהגיעה לידי "כלכליסט" כי הוועדה תתכנס לראשונה ביום שני הקרוב כדי לבחון את מינויה של ברכה. אם הוועדה תאשר אותו ותמצא את ברכה מתאימה לתפקיד הן מבחינת הכישורים והם מבחינת טוהר המידות, מינויה יעלה לאישור הממשלה. על פי הערכות, הממשלה לא תתנגד למינוי, אולם עשויות להיות מוגשות נגדו עתירות לבג"צ, לאור הייחוס המשפחתי של ברכה (בתה היא ראש הלשכה של נתניהו ואחותה נחשבת לעובדת ותיקה המקורבת לראש הממשלה), והעובדה כי אינה נחשבה למנהלת בולטת באופן מיוחד בשירות המדינה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: אי פי איי

 

אפרתי מונה לראשות הוועדה המיוחדת, המיועדת לבחון אך ורק את מועמדותה של ברכה, לאחר שפרופ' רון שפירא ביקש להתפטר מהתפקיד. כמה ימים לפני התפטרותו של שפירא, חשף העותר נץ-דנגוט מספר פגמים הקשורים להתנהלות מזכירות הממשלה בראשותו של נתניהו בכל הנוגע למינוי הוועדה.

 

נץ ציין, בין היתר, כי מינויו של שפירא לראשות הוועדה נעשה בעל פה ולא בישיבת ממשלה מן המניין. עוד טען כי פרופ' שפירא הוא שותף עסקי לשעבר של פרקליטו של נתניהו עו''ד וינרוט (המייצג את נתניהו בתיקים הפלילים נגדו), ואינו שופט על אף הכללים המחייבים זאת לאור עמידתו בראש ועדה.

 

כמה ימים לאחר הגשת הבג"צ, שפירא התפטר מראשות הוועדה, וכל הפגמים שהוזכרו על ידו תוקנו. עם זאת, דחתה המדינה את דרישתו של נץ-דנגוט לפסול את מועמדותה של ברכה לתפקיד.

 

אתמול נחשף ב"כלכליסט" כי בכיר בעיריית ראשון לציון פנה כמה פעמים לברכה, המכהנת עתה כמנהלת האגף לביקורת השלטון המקומי במשרד הפנים והתריע בפניה על מקרה שחיתות העומד בימים אלו במרכזה של פרשת השחיתות בעיריית ראשון, ובה מעורב גם יו''ר הקואליציה דוד ביטן.

 

לפי אסף דעבול, יו''ר ועדת הביקורת של עיריית ראשל''צ, ברכה התעלמה, פעם אחרי פעם ממכתביו והתרעותיו - לא רק אלו שבמוקד החקירה אלא במקרים נוספים הנוגעים אף הם לתחומי הביקורת של האגף בראשותה, לרבות בנושאים הנוגעים לביצוע מינויים ומכרזים.

 

רק לפני שנתיים ערך משרד מבקר המדינה ביקורת באגפה של ברכה ונציגי המבקר מצאו בו "ליקויים ניכרים" בעיקר בהיבט הניהולי ובמנהל התקין - שני אבני היסוד של עבודת נציב שירות המדינה. נזכיר כי מבקר המדינה מפרסם את דוחותיו אך ורק אחרי קבלת תלונות או עריכת "סקר" (בדיקה ותחקור מקדימים) בעשרות אלפי האגפים שבמגזר הציבורי.

 

"הועלו ליקויים ניכרים בכל הנוגע לתהליכי העבודה של האגף (לביקורת ברשויות המקומיות במשרד הפניםבראשות עפרה ברכה - א"פ), להליך מינוי רואי החשבון וציוותם לביקורת ברשויות המקומיות, להעסקת מתמחים בעבודת הביקורת, להקצאת השעות לרשויות המקומיות, לעבודת המעיינים ועוד," כתב המבקר יוסף שפירא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x