$
בארץ

חוק המרכולים עלול לסגור עסקים בשבת בראשל"צ, הרצליה וחיפה

החוק שאושר בקריאה ראשונה לא ישפיע על תל אביב שהעבירה חוק שמתיר לפתוח שני שלישים מהמרכולים, אבל יאפשר סגירת עסקים בכל ישוב שבו הם פתוחים, במקביל לחוק עזר שאוסר זאת

שחר אילן 07:0913.12.17

הקרב על חוק המרכולים היה מהקשים שידעה הקואליציה בשנה האחרונה, ואחרי שצלחה אותו ינסו שם לזרז ככל האפשר את העברתו בקריאה שנייה ושלישית. בסופו של דבר הוא צפוי לעבור.

 

הטיעון המרכזי של הקואליציה בעד החוק הוא שהוא אינו רטרואקטיבי ולכן לא ישפיע על תל אביב. החוק החדש של תל אביב, שמאפשר המשך הפעלת שני שלישים מהמרכולים בעיר וסוגר שליש נוסף, הופך אם כן לעובדה לאחר שאושר על ידי בג"ץ.

 

 

 

 

 לעומת זאת, הוא יכול להביא לסגירה של עסקים בכל ישוב שבו שורר המצב שהיה קיים עד לאחרונה בתל אביב: כלומר פיצוציות ומרכולים פתוחים לצד חוק עזר שאוסר זאת. כל שדרוש הוא גורם חרדי שיעתור בעצמו או יגייס בעלי עסקים מקומיים לעשות זאת.

 

אריה דרעי שר הפנים אריה דרעי שר הפנים צילום: דוברות הכנסת

 

 

 

אז ידרוש בג"ץ מהעירייה לאכוף את החוק האוסר על הפעלת עסקים בשבת או לשנות אותו. אבל לרשות לא תהיה בפועל האפשרות לשנות אותו.

 

על פי מרכז המידע והמחקר של הכנסת ב־92% מהעיריות שנבדקו יש חוק עזר עירוני המתייחס לעסקים בשבת. בין הערים שיש בהן חוק: ראשון לציון, הרצליה, חיפה, אשדוד, גבעתיים, באר שבע, רמת השרון, מודיעין. במועצות האזוריות המצב הפוך - ב־80% מהן אין חוק עזר האוסר על פתיחת עסקים בשבת. דוגמאות למועצות אזוריות שאין בהן חוק עזר: לב השרון, מטה יהודה, עמק חפר, עמק יזרעאל, שומרון.

 

החוק צפוי להגיע לוועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם מהליכוד, שכבר רכש לו שם של מי שביכולתו לקדם במהירות יחסית חוקים שנויים במחלוקת. המכשול הבא שצפוי החוק לעבור הוא העתירה לבג"ץ שצפוי להגיש מרכז השלטון המקומי. סביר להניח שהשאלה המרכזית שם לא תהיה השבת, אלא יחסי הממשלה והרשויות המקומיות. החוק לא רק דורש מפורשות אישור של שר הפנים לכל חוק עזר שמאפשר פתיחת עסקים בשבת, הוא גם מגביל את סמכות שר הפנים לאשר חוק כזה ומתיר לו לעשות זאת רק עם מגבלות. רק כדי "לספק צרכים שהם לדעת השר חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש".

 

במכתב ששלחו 58 ראשי ערים ורשויות מקומיות הם כותבים כי החוק "משאיר לכאורה את סמכות החקיקה אצל הרשות המקומית, אך למעשה 'מסרס' ומאיין אותה. כך, הסיכוי כי חוק עזר בנושא יאושר קלוש ביותר, והשארת הסמכות בידי השלטון המקומי נותרת כלעג לרש בלבד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x