שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מכשול חדש מאיים על קצבאות הנכים: שכחו את הקשישים

ארגוני הנכים ומשרד הרווחה טוענים כי הסכם הקצבאות החדש צריך לחול גם על 70 אלף קשישים נכים, אך באוצר מתנגדים לחריגה מהתקציב שאושר. ביום חמישי צפוי דיון של יו"ר וועדת העבודה עם נציגי האוצר

שחר אילן 08:0713.12.17

ויכוח על מימון קצבאות ל־70 אלף קשישים נכים הביא למכשול חדש בדרך לאישור חוק קצבאות הנכים. ח"כ אילן גילאון וארגוני הנכים טוענים שהסכם קצבאות הנכים חייב לחול גם על הקשישים שהגיעו לגיל קצבת זקנה. במשרד הרווחה טוענים שאי אפשר לקפח את הנכים הקשישים ושיש לשלם גם להם, מהלך שמשמעותו הגדלת עלות ההסכם ב־370 מיליון שקל. מנגד, במשרד האוצר טוענים שההסכם אינו חל על הקשישים, ודורש לשמור על המסגרת התקציבית שנקבעה להסכם.

 

 

 

 

 

ביום חמישי צפויה פגישה של יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת ח"כ אלי אלאלוף מכולנו עם אנשי האוצר בנושא זה. "נושא הקשישים הוא נושא שחייבים להתייחס אליו ברצינות. חייבים למצוא פתרון" אמר אלאלוף.

 

לפני שבועיים החלה הכנסת בקידום חקיקת הסכם קצבאות הנכים. במרכז החקיקה תתבצע העלאת הקצבאות בארבע פעימות מ־2,340 שקל היום ל־3,800 עד 4,500 שקל, זאת עד עד שנת 2021. בינואר הקרוב אמורה להתבצע הפעימה הראשונה, של העלאת 340 שקל.

 

יו"ר מטה מאבק הנכים נעמי מורביה יו"ר מטה מאבק הנכים נעמי מורביה צילום: עמית שעל

 

 

על פי פרשנות האוצר, ההסכם הזה אינו חל על הקשישים הנכים שכבר הגיעו לגיל קצבת הזקנה. בשבוע שעבר עמד האוצר על כך שהחוק לא יחרוג מהגבולות התקציביים שנקבעו לו, כלומר 4.2 מיליארד בסך הכל ו־1.3 מיליארד לפעימה הראשונה.

 

יו"ר מטה מאבק הנכים נעמי מורביה אומרת שעל פי פסיקת בג"ץ מ־2009, הנכים הקשישים זכאים לכל תוספת שמקבלים שאר הנכים. "האוצר לא יכול לומר היום שהוא לא לקח אותם בחשבון", אומרת מורביה. "הם היו צריכים לעשות שיעורי בית. נכה לא מפסיק להיות נכה כי הוא הפך לקשיש".

 

ח"כ אילן גילאון ממרצ, שמוביל את המאבק בנושא קצבת הנכים והיה שותף להסכם, טוען שהוא חל על כל הנכים, כולל הקשישים, והוא יעמוד על כך שהם יקבלו את התוספות.

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן שהיה שותף להסכם הנכים מעריך שבעיית התקצוב של הקשישים הנכים פתירה. במשרד העבודה והרווחה אמרו "שמסתמן שיתנו את הכסף לקשישים, זה ברור שאי אפשר לא לתת". ממשרד האוצר בחרו שלא להגיב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x