$
בארץ

בתום דיון לילי: הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את חוק המרכולים

אתמול בערב העביר שר הפנים אריה דרעי מסר לראש הממשלה בנימין נתניהו לפיו יתפטר אם החוק לא יעבור הלילה בקריאה ראשונה

שחר אילן 06:2812.12.17

חוק המרכולים אושר הלילה בכנסת בקריאה ראשונה ברוב של 59 מול 54.

 

אתמול בערב העביר שר הפנים אריה דרעי מסר לראש הממשלה בנימין נתניהו לפיו יתפטר אם חוק המרכולים לא יעבור הלילה בקריאה ראשונה. נתניהו, ששב אתמול בערב לארץ מביקורו בבריסל, הגיע לכנסת כדי לנסות לפתור את המשבר.

 

כל חברי הכנסת של סיעת כולנו הצביעו בעד החוק ובכלל זה חברת הכנסת רחל עזריה שנלחמה בעבר בכפייה הדתית וח"כ טלי פלוסקוב שהוזכרה כמתלבטת.

 

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת נעדר, למרות שהודיע שכל חברי הכנסת של מפלגתו יצביעו נגד החוק ללא קיזוזים. כן נעדר ח"כ סעיד אלרחומי מהרשימה המשותפת. חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס שפרשה מישראל ביתנו נעדרה למרות שהיא מהווה חלק מהאופוזיציה. ח"כ יהודה גליק מהליכוד הצביע בעד לאחר שקיבל הבטחה שהקואליציה תתמוך בהצעת חוק שתאסור על פרסום עישון מחוץ לתקשורת המודפסת. ח"כ שרן השכל מהליכוד שהודיעה שתעדר מההצבעה נמנעה באישור. מן העבר השני ארבעה ח"כים של ישראל ביתנו הצביעו נגד החוק ושרת העלייה והקליטה סופה לנדבר מהמפלגה נעדרה.

אריה דרעי
אריה דרעי צילום: דוברות הכנסת

 

 

ויכוח התפתח גם באופוזיציה סביבת הסכמת יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון להתקזז עם השר לענייני דת המאושפז לבדיקות רפואיות. יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון האשים את גילאון כי "הציל לנתניהו את הקואליציה". גילאון אמר "זהו קיזוז הומניטרי", כדי שאזולאי לא יובא למליאה על אלונקה. ח"כ יהודה גליק מהליכוד הסכים להצביע בעד החוק לאחר שהובטחה לו תמיכת הקואליציה בחוק שיאפשר לאסור פרסום לעישון ברדיו ובטלוויזיה.

 

הצעת חוק המרכולים, שיזם דרעי, מעניקה לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת. יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". עם זאת, החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות.

 

משמעות ההצעה היא שגורמים חרדיים יוכלו לעתור לבג"ץ כנגד עיריות שמאפשרות פתיחת חנויות בשבת כפי שעשו בתל אביב. אבל אותן עיריות לא יוכלו להעביר חוקי עזר שמאפשרים פתיחת חנויות בשבת משום ששר הפנים יוכל לסכל זאת.

 

לפני שבועיים סיכם הליכוד עם הסיעות החרדיות על העברת שתי הצעות חוק ממשלתיות. אחת מהן היא חוק המסורת שלפיו שר העבודה והרווחה יחויב להתחשב בעת מתן היתרי עבודה בשבת גם בשיקולי דת. הצעה זו שעוררה פחות מחלוקת, אושרה לאחר חוק המרכולים ברוב של 50 נגד 34.

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר כי: "אישור חוק המרכולים לפנות בוקר הוא המשך מכירת זכותם של חילונים ומסורתיים רבים לחיות בדרך שלנו. נתניהו מוכר את המדינה ואת המצביעים שלו, בשביל שהשותפות לקואליציה ימשיכו לשתוק אל מול ניסיונותיו לשתק את מערכות החוק והמשטרה".

 

לדבריו, "אנחנו מכבדים את הדת אבל גם מכבדים את מי שרוצים שיהיה מרכול פתוח באזור שלהם בשבת מבלי לפגוע באף אחד ומבלי להתריס. כך אמורה להתנהל מדינה מודרנית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x