$
בארץ

שטייניץ בדק את נכונות הציבור להקמת תחנת כוח גרעינית

סקר שנערך בתמיכת משרד האנרגיה מלמד שלישראלים אין התנגדות עקרונית לתחנה גרעינית, אך הם לא מוכנים שתוקם בקרבת מקום מגוריהם

ליאור גוטמן 22:5111.12.17

משרד האנרגיה בוחן הקמת תחנת כוח גרעינית. לפני כמה שבועות הורה שר האנרגיה יובל שטייניץ לבדוק את נכונות הציבור להקמה של תחנה כזו בישראל בכלל ובקרבת ישובים בפרט.

 

אתמול הוצגו ממצאי הבדיקה בכנס שנערך במרכז הבינתחומי הרצליה. עיון בממצאי המחקר מלמד שהציבור אינו שולל עקרונית את השימוש בטכנולוגיה גרעינית להפקת חשמל — אך סוגיית מיקום התחנה היא קריטית. לפי הסקר, 69% מהנשאלים מתנגדים להקמת תחנת כוח גרעינית באזור מגוריהם לעומת 23% בלבד שמתנגדים לו היתה מוקמת באזור אשלים שבנגב ו־28% שהביעו התנגדות להקמתה בכל מקרה.

 

 

שר האנרגיה, יובל שטייניץ שר האנרגיה, יובל שטייניץ צילום: אוראל כהן

 

סגנית דיקאן בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי ד"ר יעל פרג', שערכה את המחקר בתמיכת יחידת המדענית הראשית במשרד האנרגיה, אמרה כי "תוצאות הסקר מלמדות על כך שבדומה למדינות אחרות בעולם הציבור בישראל מעדיף מקורות אנרגיה מתחדשים דוגמת אנרגיה סולארית ואנרגיית רוח על פני מקורות דוגמת גרעין, פחם וגז טבעי. אך יחד עם החשש מסיכונים שונים, לא נרשמה התנגדות עקרונית מצד הציבור להקמת תחנה גרעינית ובתנאי שזו תוקם הרחק ממקום מגוריהם של הנשאלים.

 

במשרד האנרגיה לא מסרו פרטים על האופן שבו ישמש אותם המחקר, אך הסבירו שכחלק מגיבוש תוכנית אב ארוכת טווח למשק האנרגיה מובאת בחשבון הקמתה של תחנת כוח גרעינית, מתוך הבנה שהפעלתה תסייע לישראל להשיג את יעדי ארגון המדינות לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) בצמצום פליטות מזהמות מייצור חשמל.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x