$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

המועמדת לראשות הנציבות גלגלה הלאה תלונה על שחיתות

בכיר בעיריית ראשל"צ פנה למנהלת האגף לביקורת השלטון המקומי במשרד הפנים עפרה ברכה — מועמדת רה"מ לנציבת שירות המדינה - והתריע על השחיתות הנחקרת כיום בעיר. לטענתו, "היא נפנפה אותי"

אדריאן פילוט 08:2412.12.17

המועמדת של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתפקיד נציבת שירות המדינה עפרה ברכה, המכהנת כמנהלת האגף לביקורת השלטון המקומי במשרד הפנים, התעלמה מתלונות והתרעות שקיבלה בשנה האחרונה בהקשר לכמה מהחשדות לשחיתות בראשון לציון הנחקרים בימים אלה. בפרשה שמסעירה את המדינה מעורבים גם יו''ר הקואליציה דוד ביטן, וחשודים נוספים הנושאים בתפקידים בעיריית ראשון לציון. על חלק מהאירועים התריע אסף דעבול, חבר מועצת העיר ראשון לציון ויו"ר ועדת הביקורת בעיר, במכתבים ששיגר לכמה גורמים, כולל ברכה, והגיעו עתה ל"כלכליסט".

 

ברכה מכהנת מזה תקופה ארוכה כמנהלת האגף לביקורת השלטון המקומי במשרד הפנים, והיא אחראית על פיקוח ובקרה של רשויות מקומיות. במסגרת תפקידו כתב לה דעבול בתחילת ספטמבר האחרון והפציר בה להתערב, במה שאנו מכירים היום כאחד הנושאים שעומדים במוקד פרשת השחיתות בראשל''צ - עסקי הנדל"ן של ארז מוסצ'ו מקורבו של דוד ביטן, בפרויקט "לופט 57".

 

"אני פונה אלייך כדי לסייע לי לעצור שחיתות זו", כתב דעבול לברכה בהקשר לאישור "בנייה חריגה של 30 יחידות דיור בניגוד לתב''ע, של חברו של ראש העיר ומקורב לרוב חברי המועצה, יזם שהנו עבריין בנייה סדרתי שמקבל כל שחפצה נפשו בעיר".

 

במקרה אחר התריע דעבול בפני ברכה על מכירתו של מתחם אלקטרה ללא מכרז, במחיר שלטענתו היה נמוך בלפחות 47 מיליון שקל מהערכת שמאי. דעבול נענה שהנושא הועבר לטיפול מחוז המרכז מול הרשות המקומית. נכון להיום לא הוכחו אי־סדרים במכירת המתחם והנושא עדיין בבדיקה.

 

מימין: עפרה ברכה ואסף דעבול. מכתבים, טלפונים ופגישה פנים אל פנים מימין: עפרה ברכה ואסף דעבול. מכתבים, טלפונים ופגישה פנים אל פנים צילומים: לשכת רואי חשבון בישראל, יובל חן

 

מתעלמים במקום לבדוק

 

בנוסף למכתב זה שהופנה אליה ישירות, ברכה מכותבת לעוד כמה וכמה מכתבים שהופנו לגורמים אכיפה שונים, בהם התריע דעבול על אי־סדרים בפרויקטים שונים בראשון לציון. לפי המכתבים שהגיעו ל"כלכליסט", ברכה עודכנה על מקרה מוסצ'ו עוד בפברואר 2017, עת כותבה על מכתבו הראשון של דעבול בהקשר לפרשה.

 

לדברי דעבול בשנה האחרונה הוא פנה לברכה טלפונית בנושאים הקשורים לעיריית ראשל''צ, ופעם נוספת פנים מול פנים עת נפגשו בפאנל סגור בו שניהם השתתפו. "היא תמיד נפנפה אותי", אומר דעבול, ומוסיף: "שולחים את פנייתי לראש העיר ואז הוא נותן להם תגובה ומקשקש להם סיפורים. במקום לבדוק את התשובה ביסודיות, הם עונים לי: ראה תגובתו של ראש העיר".

 

לפי האתר הרשמי של משרד הפנים, הביקורת במערכת השלטון המקומי מבוצעת על ידי אגף בכיר לביקורת בראשות עפרה ברכה, ונועדה לאתר ולהצביע על ליקויים וחריגות מהכללים המחייבים. זאת במטרה להביא לתיקונם ולנקיטת הצעדים הנדרשים על מנת שלא יישנו. כמו כן אחראית ברכה שהביקורת המינהלית ברשויות תתקיים לפי הכללים, ותתייחס גם ל"תלונות שהופנו למשרד".

 

 

"פונה אליך לסייע לי לעצור שחיתות זו" "פונה אליך לסייע לי לעצור שחיתות זו"

 

התגלו ליקויים ניכרים

 

מבחינת היקף הביקורת שבסמכות ברכה כלולות סוגיות מרכזיות: ניהול מועצת הרשות וועדותיה, חוזים ומכרזים, רישוי עסקים - נושאים שנבדקים כעת על ידי משטרת ישראל במסגרת החקירות נגד יו''ר הקואליציה וראש עיריית ראשל''צ. לפני שנתיים ערך משרד מבקר המדינה ביקורת באגפה של ברכה ונציגי המבקר מצאו שם "ליקויים ניכרים" כהגדרתם בעיקר בהיבט הניהולי.

 

ממשרד הפנים נמסר: "מבירור עולה כי מר דעבול פנה לאגף הביקורת לראשונה במאי 2017 בבקשה לביטול עסקת מכירת המתחם על ידי ראש העיר. פנייתו נענתה כי הנושא הועבר לטיפול מחוז המרכז מול הרשות המקומית. בפנייה מחודש ספטמבר 2017, מבקש מר דעבול לעצור שחיתות לכאורה של אישור בנייה חריגה של 30 יחידות דיור. הוא נענה כי הנושא בטיפול מינהל התכנון שהועבר למשרד האוצר, וכי יש לפנות אליהם ישירות לקבלת התייחסות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x