$
בארץ

כחלון: תוכנית להפחתת מכסים על מוצרי צריכה ב-800 מיליון שקל

לדברי שר האוצר, "עד כה לא בוצע מהלך חסר תקדים של הפחתת מסי קנייה בהיקף הזה - מוצרי חשמל, ביגוד, תמרוקים וטקסטיל". בין השאר יבוטל המכס על טלוויזיות מעל 50 אינץ'

עמרי מילמן 11:5011.12.17

בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו שוהה בחו"ל, שר האוצר משה כחלון מודיע בשעה זו של הפחתת מכסים ומסי קנייה בהיקף של 800 מיליון שקל. לדבריו, מדובר בהפחתה של בין מאות לאלפי שקלים למשפחה.

 

 

 

למצגת המלאה לחצו כאן

 

"היום אני שמח לבשר על מהלך של 800 מיליון שקלים שחוזרים לאזרחים במסגרת תוכנית נטו הוזלות. תזכרו את השם. מהלך חסר תקדים של הפחתת מסי קנייה לא בוצע עד כה בהיקף הזה. מסי חשמל, ביגוד, תמרוקים, טקסטיל כל מוצרי הצריכה. נוגעת בכיס של כל אזרחי ישראל. תוך התחשבות מלאה של התעשייה הישראלית", אמר כחלון.  

 

כחלון הוסיף כי "התוכנית גובשה יחד עם אוריאל לין, נשיא לשכת המסחר. לא נפגע בתעשיה הישראלית, נמשיך לשמור עליה. יהיה מהלך של שימוע ציבורי, נשמע את כל מי שירצה לטעון בפנינו".

  

כחלון התייחס לדרישה לבטל את תקרת הפטור ממע"מ על רכישות באינטרנט שעומד היום על 75 דולר, שלא תתבצע בסופו של דבר. לדבריו "הייתה דרישה מאיתנו לפגוע בקניות באינטרנט עם 75 דולר, אבל ראינו שיש 500 אלף עסקים קטנים שייפגעו מזה. היו 2 אפשרויות לבטל את ה-75 דולר שיעזור לזוגות צעירים, אבל כדי לא לפגוע בעסקים הקטנים החלטנו להפחית להם את המכסים לאפס וזה יסייע לרוב העסקים ויוזיל את המוצרים עבור הצרכנים".

 

 

 

היקף ההטבות 

 

המהלך יהיה בהוראת שעה בלבד עד סוף 2018, מאחר ואין כרגע מסגרת תקציבית לממן אותו עבור 2019, אולם לדברי מנכ"ל האוצר, שי באב"ד יבחנו להכניס את המהלך גם בתקציב 2019, כאשר יבחנו גם האם המהלך הביא להפחתת המחירים לצרכנים.

 

הפחתת מסי קנייה בהיקף של 200 מיליון שקל – תיכנס מיידית. הפחתה על מכסים בהיקף של 600 מיליון שקל – אחרי שימוע מסודר.

 

מתוך ההטבה של 800 מיליון שקל, 365.5 מיליון שקל  – חשמל אלקטרוניקה ותאורהץ

 

לגבי מקררים – ביטול מכס מלא מ-12% ל-0%, הפחתה ממוצעת של כ-500 שקל למקרר, תנורי בישול – 250 שקל. רמקולים – הפחתה מ-15% מכס ל-0%.

 

גולת הכותרת של המהלך - המכס על כל טלוויזיות יבוטל. כיום מעל 50 אינץ' משלמים 30% מכס ומתחת ל-50 אינץ' משלמים 15% - כל המכס יתאפס כאמור. מדובר הנחה של מעל אלף שקל לטלוויזיה של מעל 50 אינץ'.

 

מכס של 12-15%. הנחות של בין עשרות שקלים למאות למוצר.

 

מנורות, ומוצרי תאורה – המכס כיום 8%-12% שמתאפס.

 

מתוך סכום ההטבות הכללי, 36.2 מיליון שקל יופחתו על צעצועים משחקי וידאו ושולחן בעיקר לילדים.

 

400 מיליון שקל יופחתו על בגדים טקסטיל. כל המכסים בשיעור של 6% שקיימים היום יבוטלו. מדובר במאות שקלים למשפחה.

 

11 מילון שקל יופחתו על תמרוקים – ביטול המכס מ-12% ל-0%.

 

"אני יכול להרגיע אתכם, נתניהו מעודכן"

 

בפתח מסיבת העיתונאים הדגיש כחלון: "ראיתי שאתם מודאגים מהעדכון של ראש הממשלה. אני יכול להרגיע אתכם שהוא מעודכן. אנחנו פועלים לפי מדיניות הממשלה, להפחית מסים, אין פה חריגה יש המשך ישיר למדיניות ברורה".

 

במסיבת עיתונאים משתתפים מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, מנהל רשות המסים משה אשר, הממונה על התקציבים שאול מרידור והכלכלן הראשי באוצר יואל נוה. ככל הנראה מדובר בהפחתת מכסים בתעשיית הטקסטיל. נודע כי בכירים באוצר עדכנו את בעלי קבוצת פוקס, הראל ויזל, לפני כמה ימים על המהלך.

 

לדברי באב"ד אין כרגע בחינה של הפחתת מס החברות, אולם ציין כי בוחנים כרגע את הרפורמה בארה"ב ויבחנו את השינויים בהמשך. בעוד שמסי קניה ניתן להפחית באופן מיידי באמצעות צו של שר האוצר מכסים יופחתו רק לאחר שימוע ציבורי, גם כן באמצעות צו של שר האוצר, מבלי שיש צורך לאשרם בכנסת.

 

לשאלה האם המהלך יתואם עם יו"ר ועדת הכספים משה גפני, השיב באב"ד: "המסים הם לא של גפני". לדברי באב"ד כרגע לא נבחנות הפחתות מסים נוספות.

 

מימין: שי באב"ד, משה כחלון ויצחק כהן במסיבת העיתונאים מימין: שי באב"ד, משה כחלון ויצחק כהן במסיבת העיתונאים

 

לפני כחודש אמר כחלון בתקשורת כי החליט להפחית את מס הכנסה לבעלי משכורות של 12-11 אלף שקל בחודש ולהעניק להם נקודות זיכוי נוספות. כחלון רמז כי בכוונתו להעניק את נקודות הזיכוי האמורות. בנוסף אישר כחלון כי בכוונתו גם להפחית מכסים, אך הדגיש כי אלה יופחתו על מוצרים שאינם מיוצרים בארץ, וזאת על מנת להגן על ייצור כחול-לבן.

  

בראיון מתח כחלון ביקורת נוקבת על נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, שהביעה התנגדות פומבית להמשיך הפחתות המסים. בין היתר, הזכיר כחלון את המלצתה של פלוג לשר האוצר הקודם יאיר לפיד להעלות מסים, עצה שהתבררה כ"טעות", על פי כחלון. הוא הוסיף כי הוא "מצטער" שיאיר לפיד הקשיב לנגידה בהקשר זה כי התוצאה היתה פחות הכנסות ממסים. כחלון ציין כי כפי שעשה עד כה - בנושא מסים הוא ימשיך להתעלם מעצותיה: "אני זה שמקבל את ההחלטות וגם זה שלוקח את האחריות", אמר.

 

 

בעת שהתקיימה מסיבת העיתונאים של האוצר התקיימה בחוץ הפגנה של הסתדרות העצמאים: ה'חמורים' כהגדרתם בעת שהתקיימה מסיבת העיתונאים של האוצר התקיימה בחוץ הפגנה של הסתדרות העצמאים: ה'חמורים' כהגדרתם צילום: הסתדרות העצמאים

 

יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון אמר בתגובה: "תוכניתו של שר האוצר היא לא 'נטו הוזלות' אלא 'נטו בחירות'. אין בתוכנית שום פיתרון משמעותי לפערים החברתיים בישראל. הצעד הנדרש משר האוצר הוא העלאת כלל קצבאות הביטוח הלאומי והצמדתם לשכר המינימום. המשימה היא לשנות את חלוקת העושר הלאומי. המושתתת על בסיס של אי הגינות. הוזלת מחירים היא רק מימד אחד בהגדלת כח הקניה. ההכנסה לנפש היא הבסיס העיקרי. קו העוני עדיין עובר ב-3,170 שקל לנפש".

 

הוריהם של 80 ילדי ה-SMA שיגרו הבוקר מכתב לשר האוצר משה כחלון לאור הקמפיין התקשורתי בו פתח השר כחלון בו הוא רץ מאולפן לאולפן ו"מחלק" כספים לאוכלוסיות שונות. "האם אתה באמת דואג לנו כשבאותה נשימה שאתה מפריח את הסיסמא לאוויר אתה נמנע מלעמוד בהתחייבויות הבסיסית שלך כשר אוצר של מדינת ישראל לתת תרופה מצילת חיים ל-80 ילדים הנמצאים בסכנת חיים?", כתבו ההורים לכחלון.

 

פרופסור אשר בלס, לשעבר כלכלן ראשי בבנק ישראל, אמר: "לפי הפרסומים, בכוונת שר האוצר משה כחלון להוריד מכסים היכן שלא ייפגע הייצור המקומי. ובכן, עקרון זה מוטעה שכן מכסים שמגנים על ייצור מקומי לא יעיל מזיקים יותר כלכלית מאשר מכסים שאינם מגינים על ייצור מקומי כלשהו שכן השארתם פוגעת בהקצאת המקורות במשק. באופן כללי ניתן לומר שהרושם שנוצר הינו שבכל כמה שבועות קמה לה תכנית חדשה במקום שיהיה תכנון ארוך טווח שייצור מערכת מס יעילה שמעודדת השקעות וייצור במשק״.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x