$
בארץ

סיעת כולנו הכריזה: "נצביע בעד חוק המרכולים, אנחנו חלק מהקואליציה"

חבר הכנסת רועי פולקמן מכולנו אמר כי סיעתו תצביע בעד החוק המונע פתיחת חנויות בשבת, אך הוסיף כי אם מפלגות אחרות בקואליציה ישחררו חברי כנסת מההצבעה הוא ישקול לעשות זאת גם

שחר אילן 15:3010.12.17

חברי כולנו יצביעו בהרכב מלא עם הקואליציה על חוק המרכולים. כך מסר יו"ר הסיעה ח"כ רועי פולקמן ל"כלכליסט". לדבריו, "אנחנו חלק מהקואליציה וזו החלטה קואליציונית".

 

לדברי פולקמן, מדובר באירוע מחייב במיוחד משום שמדובר ב"חוק קואליציוני", כלומר בהצעת חוק שיזמה הקואליציה. פולקמן ציין עם זאת, שאם מפלגות אחרות בקואליציה ישחררו חברי כנסת מהצבעה, ישקול גם הוא לעשות זאת. עוד אמר שלהערכתו אם ישראל ביתנו תממש את איומה להצביע נגד הצעת החוק, היא לא תעבור.

 

הצעת חוק המרכולים שיזם שר הפנים אריה דרעי מש"ס מעניקה לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת. יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". עם זאת, החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות.

 

שר הפנים, אריה דרעי, יוזם החוק שר הפנים, אריה דרעי, יוזם החוק צילום: דוברות הכנסת

 

משמעות ההצעה היא שגורמים חרדיים יוכלו לעתור לבג"ץ כנגד עיריות שמאפשרות פתיחת חנויות בשבת כפי שעשו בתל אביב. אבל אותן עיריות לא יוכלו להעביר חוקי עזר שמאפשרים פתיחת חנויות בשבת משום ששר הפנים יוכל לסכל זאת.

 

לפני כשבועיים הודיעה ישראל ביתנו שתצביע נגד החוק. אתמול הודיעה חברת הכנסת שרן השכל מהליכוד שלא תשתתף בהצבעה ולא תתקזז. מצב הזה מציב את הקואליציה ברוב של 60 מול 58 ובקושי אמיתי להעביר את החוק. עוד שני חברי כנסת שיתקשו להצביע בעד החוק הם רחל עזריה מכולנו ויהודה גליק מהליכוד, שניהם ידועים כמתנגדים לכפיה דתית.

 

ח"כ רועי פולקמן. "אנחנו חלק מהקואליציה וזו החלטה קואליציונית" ח"כ רועי פולקמן. "אנחנו חלק מהקואליציה וזו החלטה קואליציונית" צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

בהודעה שפרסמו השניים הם אינם מתייחסים לסוגיית הצבעתם אלא אומרים: "חוק המרכולים לא נותן מענה לבעיה שמטרידה את הציבור: עיצוב דמותה של השבת הישראלית בצורה שתאפשר לכולנו לחיות יחד. הגיע הזמן לדון ברצינות באמנת גביזון מדן ולעצב את יום המנוחה השבועי בצורה משותפת.אנו מציעים לנהל דיון מעמיק בקואליציה עוד בטרם ההצבעה על חוק המרכולים זאת במטרה לתת פתרון אמתי לסוגיית השבת בישראל.השבת היא של כולנו, בואו נפסיק לריב עליה".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x