משפט

הסתיימה חקירתו השנייה של ביטן בתום 12 שעות

במקביל עצרה המשטרה שני חשודים נוספים במעורבות בפרשה המכונה תיק 1803, בהם ראש מועצה מכהן, הנחשב לאיש ליכוד ותיק. העצור השני היא איש נדל"ן המעורב בחשד לשוחד בפרויקט בשכונת פלורנטין בת"א

זוהר שחר לוי 21:0506.12.17

ח"כ ויו"ר הקואליציה דוד ביטן נחקר היום (ד') במשך 12 שעות בפעם השנייה במשרדי להב 433. חקירתו הסתיימה בסביבות השעה 9 בערב. במקביל עצרה המשטרה שני חשודים נוספים במעורבות בפרשה המכונה תיק 1803, בהם ראש מועצה מכהן, הנחשב לאיש ליכוד ותיק. החשוד השני הוא יזם נדל"ן.

 

 

 

ביטן נשאל על קשריו עם המעורבים השונים בפרשה, כפי שהם עומדים בפני החוקרים בשלב הזה. בידי החוקרים ראיות חזקות ובין השאר תיעוד הקלטות, חשבוניות והמחאות שלשיטתם מחזקים את החשדות נגד ביטן לפיהם לקח שוחד עבור קידום פרויקטים שונים הן בראשל"צ והן במקומות אחרים בארץ – כמו תל אביב.

 

"הפרשה היא פרשה מורכבת מבחינה חקירתית", אמר היום שופט בית משפט השלום בראשון לציון במהלך הארכת מעצרו של קבלן ששמו עדיין אסור בפרסום. "החקירה מתנהלת באופן חריג כאשר חשוד מרכזי בפרשה איננו עצור וישנם מעורבים רבים נוספים שטרם מסרו גרסה בפרשה".

 

מדובר בקבלן, איש נדל"ן, שעל שמו עדיין קיים צו איסור פרסום, המעורב בחשד לשוחד בפרויקט בשכונת פלורנטין בתל אביב, כפי שפורסם השבוע ב"כלכליסט". על פי החשד במשטרה הקבלן שילם שוחד למשנה לראש העיר תל אביב, ארנון גלעדי ויתכן שהכספים הועברו רובם או חלקם לביטן. גלעדי, באמצעות בא כוחו עו"ד אריה שרעבי, מכחיש את הטענות הללו.  

דוד ביטן בדרך לחקירה השנייה דוד ביטן בדרך לחקירה השנייה צילום: מוטי קמחי

 

אולם לחיזוק טענות החוקרים, במהלך החיפושים אצל איש העסקים וחברו הקרוב של ביטן, משה ישראל, מצאה המשטרה כמה וכמה צ'קים שאותו קבלן העביר לו. כספים שהמשטרה טוענת כי היו כספי שוחד. לגרסתו, סיפר ישראל כי מדובר בכספים שקיבל עבור ייעוץ, דבר שלא הניח את דעת החוקרים.

 

בשלב הזה חושדת המשטרה כי חברו של ביטן, ישראל, היה "ציר מרכזי" במסלול השוחד וכי הוא קיבל כספים והעביר אותם לאנשי ציבור בראשון לציון ובתל אביב.בדיון שהתקיים היום בעניינו של הקבלן, ציין נציג המשטרה, רפ"ק ערן שפי, כי החקירה בעניינו לא מתמקדת רק באותו פרויקט בפלורנטין אלא בפרויקטים נוספים אליהם הוא קשור. "המעורבות שלו רחבה יותר ממה שסיפר בחקירתו... אנו לא טוענים שהוא היה מתווך לשוחד, אנו טוענים שהוא משחד. הכסף לא נעצר אצל 'הפרויקטור' (הכוונה לישראל, זש"ל)".

 

באי כוחו, עוה"ד ארז הראל והילה שמעון ממשרד גורניציקי ושות', אמרו בדיון כי גרסתו של איש הנדל"ן הוא כי "שילם בגין שירות לגיטימי שקיבל לקידום פרויקטים. שילם בצורה גלויה, בצ'קים, לא במזומן וגם שכר הטרחה שולם על בסיס הצלחה, עניין שמנוגד באופן האינהרנטי לטענת השוחד. שוחד משלמים מראש, לא בדיעבד, על בסיס הצלחה". עוד ציינו כי כנגד התשלומים גם קיבל חשבונית ומבחינתו "הכל נעשה כדת וכדין". בית המשפט האריך את מעצרו של הקבלן בשבוע וציין בהחלטתו כי "החשד נגדו התחזק במידה משמעותית".

 

בשלב הזה, נראה כי השחיתות סביב מתחם האלף, מתחם נדל"ני מבוקש במערבה של העיר ראשל"צ, היא מהחמורות והמרכזיות בתיק החקירה. רק עבור המתחם הזה קיבל ביטן, לפי החשד, שוחד של כ-2 מיליון שקל, אותו קיבל בסיוע של חברו, ישראל. כעת ינסו לבדוק האם מדובר בכספים שנמצאו בחשבון הבנק של אשתו של ביטן, חגית, שנעצרה ושוחררה השבוע למעצר בית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x