משפט

אושר בטרומית: חיילי צה"ל יזכו כקבוצה להגנת לשון הרע

הצעת החוק היא מענה לניסיון שנכשל לתבוע את מוחמד בכרי על סרטו ג'נין ג'נין שהציג את חיילי צה"ל כמבצעי פשעי מלחמה במהלך מבצע חומת מגן.

משה גורלי 19:5506.12.17

הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית תיקון לחוק איסור לשון הרע שיאפשר הגשת תביעת לשון הרע נגד חיילי צה"ל. בכך יוחרגו החיילים מהאיסור בחוק שקובע שלא ניתן לתבוע חבר בני אדם או ציבור כלשהו. רק אדם או בני אדם מסוימים ומוגדרים. 61 תמכו 33 התנגדו וההצעה תועבר לוועדת הכנסת.

 

הצעת החוק נתפרה כמענה לניסיון שנכשל לתבוע את מוחמד בכרי על סרטו ג'נין ג'נין שהציג את חיילי צה"ל כמבצעי פשעי מלחמה במהלך מבצע חומת מגן. למרות שהצנזורה פסלה את הסרט אישר בג"ץ את הקרנתו, בעיקר מטעמים של חופש ביטוי. החיילים המשיכו למסלול לשון הרע ונדחו גם שם בכלל המחסום שבחוק.

אם החוק יתקבל וחיילי צה"ל יזכו כקבוצה להגנת לשון הרע, תישאל השאלה מדוע הם שונים מאתיופים, חרדים, ערבים או כל ציבור אחר.

 

חיילי צה"ל בגדה (ארכיון) חיילי צה"ל בגדה (ארכיון) צילום: גטי אימג'ס

 

בדברי ההסבר כותבים מציעי החוק חברי הכנסת יואב קיש, יואב בן-צור ועודד פורר: "הפרצה המשפטית קראה לגנב והיה מי שידע לנצל היטב את המצב הבעייתי. משמיציה של ישראל, המנהלים נגדה מסעות של דה-לגיטימיציה בזירה הבינלאומית ומבקשים להביא להחרמתה של המדינה ואזרחיה, בחרו בשנים האחרונות בציבור חיילי צה"ל כמטרה נוחה להאשמותיהם והכפשותיהם ביודעם כי כל הליך משפטי לא יינקט נגדם".

 

קיש הוסיף: "חייל צה"ל שנשלח להגן עלינו נותר חשוף בצריח אל מול הכפשות חוזרות ונשנות. ראינו למשל את המקרה של הסרט ג'נין ג'נין שהמצב המשפטי לא אפשר להגן על החיילים, של דין יששכרוף ששיקר על חיילי צה"ל אבל אי אפשר לתבוע אותו. אנחנו ניתן את הכוח לחיילנו לא רק להילחם בשדה הקרב אלא גם בתביעות אזרחיות."

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x