$
בארץ

דריכות לקראת נאום טראמפ; נתניהו: "הזהות ההיסטורית שלנו מקבלת ביטוי"

נשיא ארה"ב צפוי לשאת הערב נאום שבו יודיע כי הממשל האמריקני מכיר בירושלים כבירת מדינת ישראל

שירות כלכליסט 13:1306.12.17

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, צפוי לשאת הערב נאום היסטורי, שבו יודיע כי הממשל האמריקני מכיר בירושלים כבירת מדינת ישראל. בהצהרה, שאליה יהיו נשואות העיניים במזרח התיכון ובעולם כולו, יכריז הנשיא כי הנחה את מחלקת המדינה להיערך לקראת העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים, תהליך שצפוי לקחת שנים, אך הבהיר שיחתום על הצו המעכב את ההעברה בשישה חודשים.

 

 

 

לפי ההערכות, הניסוח שבו ייאמרו היום הדברים בשעה 20:00 בערב הוא שיקבע אם טראמפ יצית אש במזרח התיכון, או שאחרי סערת מחאה קצרה השטח בגדה ובעזה יחזור לשגרה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בסרטון בחשבון הפייסבוק שלו: "אני הולך לכנס ישיבה כדי לקדם את חוק הלאום, חוק חשוב למדינת ישראל". נתניהו הוסיף: "הזהות ההיסטורית הלאומית שלנו מקבלת ביטויים חשובים בכל יום אבל במיוחד ביום הזה".

 

אבו מאזן יו"ר הרשות הפלסטינית ודונלד טראמפ נשיא ארה"ב אבו מאזן יו"ר הרשות הפלסטינית ודונלד טראמפ נשיא ארה"ב צילום: איי אף פי

 

 

ההערכה במערכת הביטחון היא שאם טראמפ יכריז על הכרה עקרונית בירושלים כבירת ישראל אבל יחתום על המכתב הדוחה את העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, התגובה בשטחים תהיה מתונה יחסית. זו הסיבה שגם ההעירכות של צה"ל בשטחים לא תוגברה והמשטרה גם היא לא נהגה בצעדי כוננות מקסימליים. צה"ל העמיד בכוננות כמה גדודים כדי לתגבר את הכוחות במוקדי חיכוך אם יתפתחו מהומות ביהודה ושומרון, אבל הכוונה היא להמשיך במדיניות שמפרידה בין פעילי הטרור והאלימות הלאומנית לבין האוכלוסייה שאינה רוצה בכך.

 

איתות מאיראן

בתוך כך המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, תקף בשיחה עם אורחי ועידת האחדות האיסלאמית שטהרן מארחת בימים אלה את כוונת טראמפ להכריז על ירושלים כבירת ישראל. "פלסטין תשוחרר וכל הדיבורים על ירושלים כבירה שלהם הם תוצאה של אוזלת ידם", אמר חמינאי.

 

"הניצחון יהיה של האומה האיסלאמית, פלסטין תשוחרר והעם הפלסטיני ינצח. בסוגיית פלסטין הם יושבים בחיבוק ידיים ובלתי אפשרי שישיגו את מטרותיהם". במקביל, מנואל חסיסיאן, נציג הרשות הפלסטינית בבריטניה, כינה את ההכרזה הצפויה של טראמפ כ"נשיקת מוות" לתהליך השלום. הוא אמר עוד כי האלימות צפויה להתפרץ מחדש בעקבות ההכרזה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x