$
בארץ

אסדת הפקת הגז של לווייתן לא תזוז ממקומה מול חוף דור

התושבים שהובילו מחאה נגד מיקום האסדה מצפים לפסיקת בג"ץ בשבוע הבא, בתקווה שתשנה את ההחלטה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה

ליאור גוטמן 08:0506.12.17

שותפות הגז לווייתן קיבלה אתמול שתי בשורות. הראשונה - הכרזה על קידום צנרת ייצוא גז מישראל לאירופה (ראו ידיעה עליונה בעמוד זה). השנייה, שנעלמה קצת מעיני הציבור, היא הסירוב של המועצה הארצית לתכנון ובנייה לדון שנית במיקום אסדת הפקת הגז או באפשרות להזיז אותה ממקומה.

 

 

 

דיון שכזה, אם היה מתקיים, היה מעמיד בסימן שאלה את יכולתה של שותפות לווייתן לעמוד בלוחות הזמנים של הפיתוח, שמוגדרים כרגע לסוף שנת 2019, כמו גם לספק גז ללקוחות מקומיים, לחברת החשמל הירדנית, ולהוסיף לשוק המקומי מקור אספקה שני על זה הבודד שקיים היום - מאגר תמר.

 

יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה אביגדור יצחקי יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה אביגדור יצחקי צילום: ענר גרין

 

 

הדיון שנערך אתמול במועצה נולד לאחר התנגדות של אלפי תושבים ומועצות מקומיות לתוואי הפיתוח של מאגר לווייתן, שאושר לפני כשנתיים במסגרת תכנית מתאר ייעודית. זו קבעה שאסדת ההפקה של מאגר לווייתן תמוקם במרחק 7־10 ק"מ מערבית מחוף דור. עם אישור פיתוח מאגר לווייתן, משרד האנרגיה - ספק אישר ספק כפה - על נובל אנרג'י להקים את מערכת ההולכה לאזור יקנעם, שם תבנה המדינה מכלי אחסון בנפח מאות אלפי ליטרים של קונדנסט עם אפשרות הרחבת ההולכה לבית הזיקוק במפרץ חיפה. קונדנסט הוא תוצר לוואי של הפקת הגז ויכול לשמש כמקור מלאכותי להפקת דלקים.

 

לשם השוואה, מאגר לווייתן מכיל כ־14 מיליון חביות קונדנסט ובזן צפוייה לרכוש אותן במיליארדי שקלים כאשר חומר הגלם ישמש להפקת דלקים שונים ותוצאי לוואי לתעשיית הפטרוכימיה.

 

במהלך הדיון, שעלה לא פעם לטונים גבוהים, קבע יו"ר המועצה אביגדור יצחקי שהוא לא ידון במיקום האסדה, ובכך שמט את הקרקע לחלק מהדיון שביקש להרחיק אותה ואת הסכנות שהיא לכאורה מביאה עמה לתושבים. המועצה דנה במיקומם היבשתי של מכלי האכסון לקונדסנט. כאן עלו בזה אחר זה ראשי רשויות מקומיות וערים, לרבות מגידו, יקנעם וחיפה וסרבו להקמת מכלי דלק סינטתי ליד ביתם.

 

המיקום הנוכחי שנקבע הוא אזור אליקים. בשלב זה הפתיעה נובל אנרג'י וקבעה שהיא אינה זקוקה למכלים והבקשה הגיעה מהמדינה. לכן, בהעדר צורך לכאורה, שאלת המיקום של המכלים לא הוכרעה והיא תתווסף לתמהיל הפיתוח אולי בעתיד.

 

"מה שקרה היום הוא ששומרי הסף שאמורים לשמור על שלום הציבור, צידדו בהקמת המתקנים המסוכנים בלי לבחון את השפעתם על הציבור או על הסביבה", אומרת חנה קופרמן, שמנהלת את הפורום לשמירה על החופים. התושבים הרבים שהגיעו אתמול לדיון תולים את יהבם בבג"ץ, שאמור לדון ב־12 בדצמבר בעתירה שהם הגישו זה מכבר לעצור את תוכנית הפיתוח. התערבות של בג"ץ עלולה להקפיא את פיתוח הפרויקט. נובל אנרג'י כבר הודיעה שפגיעה בתוואי הפיתוח משמעותה סכנה לאספקת הגז לישראל במועד שנקבע במתווה הגז הממשלתי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x