$
בארץ

ישראל חתמה על מזכר הבנות ליצוא גז לאירופה

הצינור המתוכנן הוא באורך של כ-2,100 ק"מ בעלות מוערכת של כ-25 מיליארד שקל, ובנייתו צפוייה להסתיים בשנת 2025. המימון אמור להגיע מהסקטור הפרטי בעזרת הבנק האירופי

ליאור גוטמן 15:1905.12.17
שמונה חודשים לאחר ההצהרה, שרי האנרגיה של קפריסין, יוון, ישראל ואיטליה חתמו היום (ג') בניקוסיה על מזכר הבנות להקמת צינור הגז מישראל לאיטליה. לדבריהם,  מדובר בפרויקט תשתית אסטרטגי המייצג אינטרס משותף למדינות ולאיחוד האירופי בנוגע לגז הטבעי.

 

 

 

הצינור המתוכנן הוא באורך של כ-2,100 ק"מ בעלות מוערכת של כ-25 מיליארד שקל, ובנייתו צפוייה להסתיים בשנת 2025. המימון בשלב זה אינו ידוע והוא אמור להגיע מהסקטור הפרטי בעזרת הבנק האירופי.

 

טקס החתימה בניקוסיה טקס החתימה בניקוסיה
תוואי צינור הגז מישראל לאיטליה תוואי צינור הגז מישראל לאיטליה

 

לדברי שר האנרגיה יובל שטייניץ, צינור הגז יבטיח אפיק יצוא ארוך-טווח של גז ישראלי ליוון, איטליה ולשווקים אירופים נוספים ויקדם את התחרות במשק הגז.

 

נציג האיחוד האירופי העריך במהלך הטקס, שאירופה תזדקק לייבא גז טבעי בהיקף הגדול ב- 100bcm (מאה מיליארד מ"ק) לשנה מזה שהיא מייבאת היום, בגלל הירידה בתפוקת הגז בים הצפוני. אירופה רואה בישראל ובקפריסין מקור בטוח לאספקת גז בעתיד.

 

צוות מנכ"לי משרדי האנרגיה של המדינות החתומות, שהוקם ע"י שרי האנרגיה בפגישתם באפריל האחרון בת"א, ימשיך להיפגש ולדון בעקרונות ההסכם הממשלתי בין 4 המדינות, הצפוי להיחתם במהלך שנת 2018.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x