$
בארץ

השיטה שתאפשר לדלק ונובל למקסם את הרווחים מתמר

כוונת נובל אנרג'י למכור 7.5% מחלקה בתמר לתמר פטרוליום שהקימה דלק, תאפשר לחברות להנות מרווחים נוספים עד להשלמת מתווה הגז

ליאור גוטמן 08:1805.12.17

הודעת תמר פטרוליוםמאתמול על מגעים לרכישת 7.5% מחלקה של נובל אנרג'י במאגר תמר מלמדת על תגובה מפתיעה של שתי החברות למתווה הגז הממשלתי. המתווה קבע שעד סוף 2021 יצטרכו דלק הישראלית ונובל אנרג'י האמריקאית לצמצם את אחזקותיהן בתמר. חלקה של נובל במאגר אמור לפחות מ־36% ל־25%, וחלקה של דלק אמור לרדת לאפס. הציפייה היתה שהחברות ימכרו את חלקן לשחקנים חדשים. כעת מתברר שנובל עומדת למכור את חלקה לחברה שהקימה דלק עצמה במטרה להעביר אליה את האחזקות שלה בתמר.

 

 

המהלך נראה כעוד תרגיל פיננסי של דלק ונובל, שלא רוו נחת מהוראה במתווה הגז שמחייבת אותן למכור את אחזקותיהם (המלאות או החלקית) בתמר. מאז אישור המתווה ניסו החברות שורת תרגילים כאלה כדי להוציא מהמאגר כמה הכנסות שאפשר בחלון הזמנים שנותר עד השלמת המתווה.

 

אמנם, שתי החברות כבר החלו לדלל את חלקן, אבל כל אחת מהן בחרה לעשות זאת בדרך אחרת, מתוך שיקולים פיננסיים. דלק הקימה את תמר פטרוליום ומכרה לה כשליש מאחזקותיה (9.25%). המהלך הניב לדלק קידוחים הכנסות "אחרות" בהיקף של כ־567 מיליון דולר, וחלק מהתמורה כבר נמשכה כדיבידינד בידי הבעלים יצחק תשובה.

 

נובל אנרג'י העדיפה דילול באמצעות מכירה ישירה. בנובמבר 2016 השלימה נובל מכירה של כ־3.5% מתמר לכמה גופים מוסדיים ובראשם חברת הביטוח הראל וקרן תשתיות ישראל, בתמחור של כ־480 מיליון שקל לכל אחוז.

 

 

שנה לאחר מכן מתברר שהדרך שבחרה דלק הניבה רווחים קלים ומהירים יותר. נובל יכלה להקים חברה דמוית תמר פטרוליום, אבל אחרי הפסד של כ־1.56 מיליארד דולר בשלושת הרבעונים הראשונים של 2017, היא תשמח להכנסות מהירות במקום לחכות לסוף 2021 או להמתין לרוכש חדש.

 

למעשה העסקה החדשה בין נובל לתמר פטרוליום נועדה למדובר להצפת ערך: עד שיגיע מועד המכירה הסופי, השותפות יצליחו לגרוף כל אגורה שאפשר ממאגר תמר.

כעת עולה השאלה אם העסקה המוזרה תאושר. מי שאמור לאשר אותה הם הממונה על הנפט במשרד האנרגיה, שר האנרגיה ורשות ההגבלים העסקיים. בסביבת הממונה מיכל הלפרין מעריכים שהיא לא תתנגד למכירה לתמר פטרוליום, כל עוד ב־31 בדצמבר דלק תסתלק ממאגר תמר ונובל תרד לאחזקה של 25%.

 

מי שיוכל לעכב את המהלך הוא משרד האנרגיה, שיצטרך לקבל את ברכת הדרך מוועדת הריכוזיות. כל עוד דלק ונובל ימשיכו להחזיק אחרי המכירה של תמר גם 85% מלוויתן, ייתכן ששיקולי תחרות יקשו על אישור מהיר של המהלך. תמר פטרוליום לא התייחסה אתמול לעלות העסקה וציינה שהתמורה תתבצע במזומן ובמניות. החברה מציינת שהתמורה במזומן תמומן בגיוס חוב, על ידי הנפקת אג"ח לציבור.

 

 

בעל השליטה בדלק יצחק תשובה בעל השליטה בדלק יצחק תשובה צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x