$
בארץ

הסתדרות המורים הכריזה על סכסוך עבודה; תשבית את בתי הספר בסוף החודש

ההסתדרות מתכננת להשבית את הלימודים בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים במחאה על "עושק ימי מחלה של המורים". לטענתה, מורה שחולה יום אחד מחויב כאילו נעדר 1.4 ימים מהעבודה

ספי קרופסקי 11:4404.12.17

הסתדרות המורים הכריזה הבוקר (ב') על סכסוך עבודה ומתכוונת להשבית את בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים ב-27 בדצמבר. זאת במחאה על מה שהגדירו כ"עושק ימי מחלה של המורים על ידי משרד החינוך". לטענת המורים, מורה שחולה יום אחד מחויב כאילו נעדר 1.4 ימים מהעבודה. הסתדרות המורים מצטרפת בכך לארגון המורים המייצג את בתי הספר העל-יסודיים הנמצא בימים אלה בעיצומים בשל הסחבת במגעים על הסכם שכר חדש עם האוצר.

 

בהסתדרות המורים טוענים כי ניכויי היתר על ימי המחלה התגלו באחרונה רק לאחר שמשרד החינוך החל לפרט את מספר ימי המחלה שנצברו בתלושי השכר וכן את מספר ימי המחלה שחויבו בפועל. מבדיקה שערכה הסתדרות המורים, עולה כי משרד החינוך מחייב את עובדי הוראה בחלק היחסי של ימי המנוחה השבועית, ללא קשר לימי ההיעדרות בפועל. הסתדרות המורים פנתה והעלתה את הבעיה בפני משרד החינוך כבר באוגוסט האחרון, אך לדבריהם מאז משרד החינוך גורר רגליים ולא מספק מענה.

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד, מסרה היום כי "לא יתכן מצב שבו מורה או גננת נעדרים עקב מחלה ומחויבים כמעט בחצי יום נוסף. אף עובד במדינת ישראל לא היה מוכן לקבל זאת - וגם לא אנחנו". בנוסף מציינת בן דוד כי "צריך להבין שמורה הנמצא במערכת החינוך עשרות שנים נפגע בצורה מהותית במועד פרישה מתפקיד, שכן למעשה הוא פודה פחות ימי מחלה מכפי שהיה אמור לקבל. אנחנו לא מקבלים עוולה זו, ואם לא יימצא פתרון מניח את הדעת בימים הקרובים, נשבית בצער את הלימודים".

 

יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים

 

עמותת יציגים, שהחלה כהתארגנות של מורים צעירים ושואפת כעת לשמש בית לכלל המורים, קראה גם לארגון המורים להצטרף לסכסוך העבודה. מהארגון נמסר כי "נוהל חישוב ימי המחלה של משרד החינוך, זהה לאופן החישוב בבעלויות (רשתות חינוך פרטיות למשל, ס"ק) וברשויות המקומיות. ישנן בעלויות שלמרות פניות חוזרות ונשנות בשנת 2017 עדיין לא מציגות בתלוש השכר את יתרת ימי המחלה וניצול ימי המחלה, וזאת בניגוד גמור להוראות החוק".

 

המשבר החדש מתווסף לקרב ההתשה המתנהל בשבועות האחרונים בין ארגון המורים למשרד האוצר במסגרת המגעים על הסכם קיבוצי חדש. בשונה מעיצומים בשנים עברו, אז שבתה המערכת כולה, יו"ר הארגון רן ארז החליט לאחר פעמיים שבהן הלימודים הושבתו ליום אחד – להיות זהיר עם התחמושת, מתוך הנחה שייתכן שצפוי לו מאבק ארוך, ולבצע השבתות נקודתיות וצעדים נוספים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x