$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מנורה תקים את השדה הסולארי הגדול בישראל

השדה, שיפיק חשמל בכמות גדולה פי חמישה מהשדה הסולארי הגדול בארץ כיום, ימוקם בחבל תענך ובבקעת בית שאן ויושקעו בו כמיליארד שקל. משרד האנרגיה מקדם שתי תחנות פרטיות נוספות, של דוראל ושל קסם אנרגיה

ליאור גוטמן 06:5004.12.17

משרד האנרגיה הגיש למשרדי הממשלה השונים טיוטת "הצעת מחליטים", שם הוא מבקש לקדם שלושה פרוייקטים שונים שעיקרם הקמת תחנות כוח חדשות בישראל.

נוסח הטיוטה, שהגיע לידי "כלכליסט", מגלה שהפרויקט הראשון יהיה השדה הסולארי הגדול בישראל, ויוקם על ידי חברת מנורה מבטחים אנרגיה, חברה־בת בשליטת מנורה מבטחים. התנאי הוא שהשדה יקום בחבל תענך ובשטח ישובי בקעת בית שאן, תוך שילוב קרקעות של לפחות שמונה יישובים. מדובר בשדה "בהספק שלא יעלה על 250 מגה וואט", הספק שווה ערך לכ־2% מכלל הייצור של חברת החשמל.

 

השדה הסולארי הגדול בישראל, שהוקם על ידי חברת אנלייט בשטחי ישובי חבל החלוציות והישובים אוהד ודקל, מפיק כיום כ־55 מגה וואט.

 

בדיקת "כלכליסט" בסביבת מנורה מבטחים מעלה שתכנון כזה אכן מתבצע בעלות של כ־800 מיליון עד מיליארד שקל. יצוין שמנורה מבטחים אנרגיה הכריזה רק באוקטובר האחרון על הסכם שיתוף פעולה להקמת קרן השקעות בתחום האנרגיה הסולארית בישראל עם חברת Canadian Solar, אחת החברות הגדולות והמובילות בעולם בתחום זה.

 

 

השדה הסולארי של אנלייט. הגדול בישראל השדה הסולארי של אנלייט. הגדול בישראל צילום: אתר החברה

 

הפרויקט השני שמוזכר בטיוטת ההצעה שייך לחברת דוראל וכולל הקמת שדה סולארי בהספק של 70 מגה ואט באזור בית שאן. הפרויקט השלישי הוא תחנת כוח קונבנציונלית בהספק של 450 מגה ואט, שתופעל בגז טבעי ותוקם על ידי חברת קסם אנרגיה באזור קיבוץ גבעת השלושה. אחד האנשים העומדים מאחוריה הוא חזי קוגלר, מנכ"ל משרד האנרגיה עד 2009.

 

מנגד, התוכניות של משרד האנרגיה לרצף את כל הגגות בישראל עלולות להתקע במבוכי הבירוקרטיה, כאשר ביום שלישי אמורה המועצה הארצית לתכנון ובניה לאשר תיקון לתקנות התכנון ובניה, שיעניק פטור מהיתר בניה להתקנת פאנלים סולאריים על הגג.

 

לטענת ח"כ יעל כהן פארן, המכהנת כיו"ר ועדת המשנה לאנרגיה מתחדשת, בתיקון מתחבא סעיף שמתנה את קבלת הפטור בתשלום היטל השבחה לעיריות, מה שעלול "להרוג את העסק". ההיטל הופך את התקנת פאנל על כל בית ללא כדאית לאזרחים פרטיים. כהן פארן פנתה לשורת שרים בדרישה לביטול הסעיף המדובר, מה שיאפשר התקנת המערכות הסולאריות על גגות בתים רבים בדרך להשגת יעד של 10% חשמל ירוק מכלל הייצור עד 2020.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x