$
בארץ

חנן אפרתי יעמוד בראש הוועדה המייעצת בעניין איוש משרת נציב שירות המדינה

הוועדה אמורה לדון באישור מינויה של עפרה ברכה, מנהלת במשרד הפנים ומועמדתו של נתניהו, לתפקיד הנציבה; ברכה, מנהלת במשרד הפנים, היא אמה של אחת מהמזכירות בלשכת רה"מ ונחשבת ל"רל"שית" של נתניהו וקרובה גם לרעייתו

אדריאן פילוט 15:2203.12.17

הממשלה אישרה היום (א') את מינויו של השופט בדימוס חנן אפרתי ליו''ר הוועדה המייעצת לבחירת נציב שירות המדינה. הוועדה אמורה לדון באישור מינויה של עפרה ברכה, מנהלת במשרד הפנים ומועמדתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לתפקיד נציבת שירות המדינה. אפרתי הסכים ביום חמישי בערב לקחת על עצמו את התפקיד, לאחר שהיו"ר הקודם, פרופ' רון שפירא, התפטר.

 

 

 

אפרתי, שכיהן גם כסגן ממונה על תלונות הציבור על השופטים, היה השופט הראשון שהחליט "לשים במקום" את אחד מעורכי הדין הפליליים הבולטים בעבר, רונאל פישר (לפני התפוצצות הפרשה הפלילית בה הוא מעורב). פישר הטיח ביקורת קשה על הכרעת דין של אפרתי בפרשת יעקב העליון שהורשע במעשים מגונים, ואמר כי המעשה המגונה היחיד היה פסק הדין של אפרתי. השופט לא נשאר חייב ודרש למצות את הדין עם פישר שגם אחרי שביקש להתנצל ועשה זאת, נאלץ להתמודד עם הליך בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין.

 

שמו של אפרתי עלה לכותרות גם כאשר נחשף דו"ח שכר משנת 2011 ממנו עלה כי היה אחד מעובדי המדינה המתוגמלים ביותר ועלות שכרו הגיעה ל-750 אלף שקל. כמו כן, בשנת 2002 נחשף פתק שכתב אפרתי לשופטת אחרת ובו הטיח עלבונות קשים בשוטר שהופיע בפניו וכינה אותו "חכם כמו חתיכת בצק, עקשן וטיפש".

 

אפרתי סירב למסור תגובה ל"כלכליסט" והסביר כי "אינו מתראיין".

 

עפרה ברכה עפרה ברכה צילום: לשכת רואי חשבון בישראל

 

ההתפטרות המפתיעה של היו"ר הקודם

 

פרופ' רון שפירא, יו''ר הוועדה הקודם, התפטר במפתיע בתחילת החודש. במכתב התפטרותו שהגיע ל"כלכליסט", מסביר שפירא, המכהן כנשיא המרכז האקדמי פרס, כי בעקבות גידול של מעל 10% במספר הסטודנטים שנרשמו בשנת הלימודים הנוכחית, "ידי כולנו עמוסות בעבודה. צר לי, אך לא אוכל כעת להתפנות למשימה ציבורית החשובה שנטלתי על עצמי אז". עם זאת, הערכות הן ששפירא לא היה מוכן לתת יד למינויה של ברכה, מינוי שזכה לביקורת חסרת תקדים כמעט.

 

ברכה, נושאת בתפקיד ניהולי שאינו נחשב לבכיר במיוחד ובחירתה עוררה סערה וביקורות קשות לגבי יכולותיה למלא את תפקיד נציבת שירות המדינה. יצוין כי ברכה היא אמה של אחת מהמזכירות בלשכת רה"מ, שני ברכה, הנחשבת ל"רל"שית" של ראש הממשלה וקרובה גם לרעייתו. בנוסף, ברכה היא אחותה של רונית לוגסי, עובדת בכירה ומהוותיקות בלשכתו של נתניהו, שמכהנת בתפקיד שנחשב לרגיש.

 

לפני כשבועיים הגיש ד''ר רפי נץ, מומחה למשפט, עתירה לבג''ץ לפיה בתהליך הקמת הוועדה של שפירא נפלו מספר רב של פגמים. לפי העתירה, בחירתו של שפירא לתפקיד זה לא הייתה תקינה וזאת לנוכח הצטברות עובדות רבות להיותו שותפו המסחרי של עו"ד יעקב וינרוט (פרקליטו של נתניהו), לנוכח עמדותיו הפוליטיות, העובדה שהוא אינו שופט, ועקב אי הכללתו ברשימת נציגי הציבור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x