$
בארץ

זמינות רופאי המשפחה בקופות הגדולות - עד 30 שעות בשבוע, בקטנות - עד 16

לפי נתוני משרד הבריאות, יש עדיין אזורים בישראל ללא שירות רפואי – בעיקר בפריפריה הרחוקה באזור הצפון

ספי קרופסקי 08:0403.12.17

זמינות השירותים בקופת חולים כללית עבור רפואת משפחה נעה בין 17 ל-30 שעות שבועיות ל-1,000 נפש ברחבי הארץ ובמכבי בין 13 ל-30 שעות במינימום, כך עולה מנתונים שקיבץ משרד הבריאות אודות זמינות שירותי הרפואה בקהילה. מדובר בממוצע השעות השבועיות שבהן רופא המשפחה זמין עבור מבוטחי הקופה. הנתונים עצמם לא מפתיעים שכן הם עולים בקנה אחד עם היות שתי הקופות – כללית ומכבי – הגדולות ביותר ובעלות הכיסוי הרב ביותר במדינה.

 

בהתאם לכך, השעות השבועיות הממוצעות לזמינות רופאי משפחה בשתי הקופות הקטנות, מאוחדת ולאומית, הן מצומצמות הרבה יותר ומגיעות למינימום של 2 עד 16 שעות שבועיות שבהן רופא המשפחה מטפל במבוטחים.

 

לפי נתוני המשרד עדיין ישנם אזורים בישראל ללא שירות רפואי – בעיקר בפריפריה הרחוקה באזור הצפון. בין אזורים אלה ניתן למנות את החרמון, גולן צפוני, רמות מנשה ועמק חרוד. אזורים נוספים בצפון שנמצאו ללא שירות בתחומים שונים הם חוף הכרמל, מזרח השרון, גליל תחתון.

 

עוד עולה מהנתונים כי ישנם אזורים בארץ בהם השירות קיים בתחומים אחדים, אך לא קיים בתחומים אחרים. משמעות הדבר כי ייתכן מאוד שבאזור זה קיימת בעיה של אספקת שירות. כך המצב לדוגמה באזור חוף הכרמל, בו ניתנים שירותי רפואת משפחה למבוטחי מכבי אך לא ניתן שירות בתחום אף אוזן גרון.

 

סניף של הכללית בבאר שבע סניף של הכללית בבאר שבע צילום: ישראל יוסף

באופן טבעי, כמות האזורים ללא שירות רבה יותר בתחומי רפואה שניונית ביחס לרפואה ראשונית. ברפואת אף אוזן גרון ורפואת עיניים אזורים ללא שירות זוהו בכל ארבע קופות חולים. כמות האזורים ללא שירות משתנה מתחום לתחום ומקופה לקופה. לדוגמא, ברפואת עור, נצפו חמישה אזורים כאלה בכללית, שניים בלאומית ושנים במכבי. לא נמצאו אזורים כאלה במאוחדת.

 

נתון מעניין נוסף העולה מהדו"ח הוא שאין בהכרח חפיפה בין רמה סוציו-אקונומית של יישוב לבין זמינות שירותי הרפואה. כך עולה שישנם מקרים בהם זמינות נמוכה יותר מאפיינת דווקא את אזורי המרכז. למשל, זמינות רפואת ילדים בקופת חולים מכבי גבוהה יותר באזורי הצפון והדרום, לעומת אזור המרכז ויהודה ושומרון.

 

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, מסר בתגובה: "קיימת חובה על קופות החולים לספק את שירותי הבריאות באופן שוויוני בכל חלקי הארץ. הנתונים שאנחנו מפרסמים מעידים על שונות בזמינות השירותים בין הקופות. כעת, לראשונה, יש לציבור יכולת להשוות את זמינות השירותים של קופות החולים לפי אזור מגורים ולראות איזו קופה נותנת את המענה המקיף ביותר לצרכיו. מעתה, אנחנו נפרסם מדי כמה חודשים נתונים אודות זמינות השירותים ונמשיך את מהפכת השקיפות של משרד הבריאות, למען המבוטחים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x