$
בארץ

הצעה: האיסור על מכירת מוצרי טבק יורחב - עד גיל 21

ועדת השרים לחקיקה תדון מחר בהצעה שיזם ח"כ יהודה גליק; מחקר: 90% מרוכשי הסיגריות להפצה לקטינים, כלומר לא רק לעצמם - הם מתחת לגיל 21

ספי קרופסקי 21:5802.12.17
ועדת השרים לענייני חקיקה תדון מחר (א') בהצעת חוק להעלאת גיל איסור מכירת מוצרי טבק ל-21. כיום ניתן לרכוש בישראל מוצרי טבק למיניהן מגיל 18 כשבפועל בני נוער רבים שמים את ידם על המוצרים הללו גם לפני הגיל האמור. על הצעת החוק, שיזם ח"כ יהודה גליק (ליכוד), חתומים עוד 20 חברי כנסת מכל סיעות הבית.

 

לקראת הדיון בוועדה מחר שוגר לשרים נייר עמדה של איגוד רופאי בריאות הציבור, החברה הרפואית למניעה וגמילה מעישון והאגודה למלחמה בסרטן, המונה את היתרונות בהצעת החוק שתונח על שולחנם. לפי נייר העמדה, מחקרים אפידמיולוגיים מראים כי 80% מהמעשנים החלו לעשן לפני גיל 20 ו-90% מרוכשי הסיגריות להפצה לקטינים, כלומר לא רק לעצמם – הם מתחת לגיל 21.

 

יהודה גליק יהודה גליק צילום: אוהד צויגנברג

נייר העמדה מציג גם מנתונים שנאספו מהעיר נידהם במדינת מסצ'וסטס בארה"ב, שבה בשנת 2005 נאסר על מכירת סיגריות עד גיל 21 ובעקבות זאת ירד שיעור העישון בקרב הצעירים כמעט בחצי. לפני החקיקה עמדו שעורי העישון בקרב תלמידי תיכון בעיר על 12.9% ובשנת 2010 ירדו ל- 6.7% בלבד (בקרב תלמידי תיכון). עוד מופיע בנייר העמדה תוצאות סקר שנערך בקרב מעשנים בארצות הברית שהראה כי כמעט 90% מהמעשנים טענו כי אם הם היו יכולים - לא היו מתחילים לעשן מלכתחילה.

 

הצעת החוק הנוכחית מתווספת לשורת צעדים שיזם באחרונה משרד הבריאות ובראשם הרחבת רשימת המקומות שבהם יחול איסור על עישון. התקנות החדשות יכללו, בין היתר, איסור על עישון במקומות הבאים: מסעדות, בתי חולים, בתי אבות, מבני ספורט, גני שעשועים, גני ילדים, חניונים, גני חיות ועוד. כמו כן מתעתד המשרד להגביל עוד יותר פרסום של מוצרי טבק וכן להסמיך פקחים ארציים לאכיפת איסור העישון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x